עגיל זהב בן 2,000 שנה נחשף בעיר דוד: "שייך לאדם ממעמד גבוה"

העגיל, המעוטר בראש חיה בעלת קרניים, מתוארך לתקופה ההלניסטית הקדומה. "במאה שנות חפירות ארכאולוגיות בעיר, כמעט שלא נמצאו שרידים מהתקופה, שהידע עליה בירושלים דל"

עגיל זהב בן יותר מ-2,000 שנה מעוטר בדמות חיה בעלת קרניים מהתקופה ההלניסטית התגלה בחניון גבעתי בעיר דוד שבגן לאומי סובב חומות ירושלים, במהלך חפירה ארכיאולוגית של רשות העתיקות ואוניברסיטת תל אביב. העגיל מתוארך לתקופה ההלניסטית, במאות השנייה והשלישית לפני הספירה.

"התכשיט נמצא במבנה שנחשף בחפירה, המתוארך לתקופה ההלניסטית הקדומה שהידע עליה בירושלים דל", הסבירו מנהלי החפירה, פרופ' יובל גדות מאוניברסיטת תל אביב וד"ר יפתח שלו מרשות העתיקות. "במהלך יותר ממאה שנות חפירות ארכאולוגיות בעיר, כמעט שלא נמצאו בה שרידי מבנים המתוארכים בוודאות לתקופה זו".

העגיל, דמוי החישוק, מעוטר בראש חיה בעלת קרניים, ככל הנראה אנטילופה או צבי, ובסמוך לו התגלה גם חרוז זהב מעוטר במעשה רקמה עדין בדגם של חבל דק, המחלק את החרוז לשני חלקים ולשש ספירלות בכל צד. לדברי החוקרים, "לא ברור אם עגיל הזהב נענד על ידי גבר או על ידי אישה, אך מי שענד את העגיל בהכרח השתייך למעמד הגבוה של תושבי ירושלים - הן בשל הקרבה להר הבית ולמקדש שהיה פעיל באותה תקופה, והן בשל איכותו של תכשיט הזהב". 

 עגיל הזהב היה שייך לאישה או גבר מהמעמד הגבוה בירושלים בתקופה ההלניסטית
 

עגיל הזהב היה שייך לאישה או גבר מהמעמד הגבוה בירושלים (צילום: אליהו ינאי, עיר דוד)