שר החוץ האיראני: "ארה"ב לא תוכל למנוע מאיתנו לייצא נפט"

זריף תקף את הממשל האמריקני בעקבות הטלת הסנקציות: "אם הם ממשיכים עם הרעיון הבלתי אפשרי הזה, שידעו שיש השלכות". הוא עקץ את טראמפ: "דיפלומטיה היא לא תחרות יופי"

שר החוץ האיראני מוחמד זריף תקף היום (רביעי) בריאיון ל-IRNA את ארצות הברית, זאת בעקבות הסנקציות שהוטלו על מדינתו. לטענתו, "מדיניות החוץ של איראן בשנים האחרונות הובילו את ארה"ב למבוי סתום בקשרים הבין-לאומיים". הוא הוסיף כי ארצות הברית לא תצליח למנוע מאיראן לייצא נפט, והבהיר: "אם האמריקנים רוצים להמשיך עם הרעיון הפשטני והבלתי אפשרי הזה, שידעו שיש לכך השלכות. הם לא יכולים לחשוב שאיראן לא תייצא נפט - ואחרות כן". 

עוד הוסיף זריף כי "החבילה שהציעו האירופים כוללת המשך הקשרים הפיננסיים עם איראן ושימור ייצוא הנפט האיראני ברמה הנוכחית. המגעים לשמירה על הסכם הגרעין מתקדמים והאיחוד האירופי פועל עם גורמים רבים ברחבי העולם בעניין זה". לדבריו, האירופים פנו למדינות בעולם בבקשה שימשיכו ברכישת נפט איראני. "הצעדים המדוברים גרמו לבידודה של ארה"ב", טען שר החוץ האיראני.

 
 
 

זריף אף התייחס אתמול לסוגיה בחשבון הטוויטר שלו. "תזכורת: יחסים בין-לאומיים הן לא תחרות יופי, שכוללות קלישאות בנוגע לשלום עולמי", כתב אמש זריף, "זו לא הפעם הראשונה שהאדם שמעודד התנהלות אגרסיבית בנוגע למדינות אחרות טוען שמטרת ההתנהלות היא שלום עולמי". 


בהמשך כתב זריף ש"ציוצים בטוויטר לא ישנו את העובדה שלעולם נמאס מההתנהלות החד צדדית של ארצות הברית. הפסקת המסחר וחיסול 100 אלף משרות אמריקניות הן דבר שהוא בסדר מבחינתו, אבל העולם לא ילך אחרי 

הכתבות אימפולסיביות. תשאלו את רוסיה, האיחוד האירופי, סין ואלפי מדינות נוספות שסוחרות איתנו".

 שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף
 

שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף( רויטרס)

 

פדריקה מוגריני, שרת החוץ של האיחוד האירופי, התייחסה לסנקציות החדשות שהטילה וושינגטון על טהראן ואמרה כי על האירופאים להחליט בעצמם מי יהיו שותפי המסחר שלהם. לדבריה, האיחוד האירופי מעודד יזמים להגדיל את היקף המסחר עם איראן.

"אנו עושים כמיטב יכולתנו לשמור על איראן בהסכם הגרעין ולגרום לה להרוויח מההטבות הכלכליות שהוא מביא לתושבי איראן בגלל שאנחנו מאמינים שזה מועיל לאינטרס הביטחוני של כל העולם - לא רק שלנו", אמרה מוגריני בעת מפגש עם עיתונאים בניו זילנד, "אם יש הסכם בין-לאומי שנוגע לפירוק נשק גרעיני שעובד, יש לטפחו". לדברי מוגריני, הסחר בין איראן והאיחוד האירופי הוא רכיב חיוני בזכות האיראנים לרווח כלכלי לאחר שמילאו אחרי המחויבויות הגרעיניות השונות".

התבטאויותיה של מוגריני מגיעות זמן קצר לאחר שהסנקציות החדשות נכנסו לתוקפן. בעת החתימה על הסנקציות, אמר נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כי "למרות הטלת הסנקציות מחדש, אני פתוח להגיע להסכם חדש וכולל עם איראן שיעסוק בכל הפעולות השליליות שלה". לדבריו, "ארה"ב מחויבת לאכוף את כל הסנקציות, ותעבוד בצמוד למדינות אחרות שמקיימות קשרים עסקיים עם איראן בכדי להבטיח שיתוף פעולה מוחלט. יחידים או גופים שלא יפסיקו פעילותיהם באיראן יסבלו מהשלכות חמורות".

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני
 

מעודדת מסחר עם איראן. שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני (רויטרס)

 

בכירים בממשל האמריקני אמרו בתדרוך לעיתונאים כי יותר ממאה חברות בין-לאומיות הסכימו לעזוב את השוק האיראני. לדבריהם, הסנקציות נועדו להשיג הסכם גרעין חדש, וכי הנשיא טראמפ מוכן לפגוש את ההנהגה האיראנית "בכל זמן".

נשיא איראן, חסן רוחאני, הגיב לדברי טראמפ ואמר: "אנחנו תמיד בעד דיפלומטיה ושיחות, אבל שיחות כאלה מצריכות כנות". לדבריו, "ארצות הברית תתחרט על הטלת הסנקציות על איראן". "ארצות הברית מטילה מחדש סנקציות על איראן ופורשת מהסכם הגרעין - ואז רוצה לדבר איתנו", הוסיף רוחאני. לטענתו, "קריאתו של טראמפ לשיחות ישירות היא לוחמה פסיכולוגית שמטרתה לעורר פילוג באיראן ונועדה למטרות פנימיות, לפני הבחירות לקונגרס".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך על החלטת הממשל האמריקני להשיב את הסנקציות על איראן. "זה רגע חשוב לישראל, לארה"ב, לאזור, לעולם כולו" אמר נתניהו. "הוא מסמל את הנחישות לבלום את התוקפנות האזורית של איראן וגם את התכניות המתמשכות שלה להתחמש בנשק גרעיני".

"אני קורא למדינות אירופה, שמדברות על עצירת איראן, להצטרף למהלך הזה" הדגיש ראש הממשלה. "הגיע הזמן להפסיק לדבר, הגיע הזמן לעשות, זה בדיוק מה שארה"ב עשתה וזה מה שאירופה צריכה לעשות".