הקפאת תכניות והוצאת מטופלים: המתיחות בין קנדה וסעודיה מחריפה

סעודיה הודיעה כי אזרחיה המאושפזים בקנדה יועברו לבתי חולים במדינות אחרות. במצרים הביעו סולידריות עם שכנתם ובארה"ב קראו לשתיהן לפתור את הסכסוך הדיפלומטי

המתיחות בין סעודיה לקנדה עולה מדרגה: הלילה (רביעי) הודיעה סעודיה כי תקפיא את תוכניות הטיפול הרפואי שלה במדינה הצפון אמריקנית והורתה להעביר מטופלים סעודים מבתי חולים בקנדה למוסדות רפואיים במדינות אחרות, כך דווח בסוכנות הידיעות הסעודית SPA.

מוקדם יותר הודיעה מצרים כי היא מביעה סולידריות עם סעודיה ותומכת בצעדיה הדיפלומטיים נגד קנדה. בפוסט שפורסם בפייסבוק על ידי משרד החוץ המצרי נכתב כי מצרים "מודאגת מהמשבר בין שתי המדינות שנובע מנטייה של גורמים בין-לאומיים להתערב בעניינים הפנימיים של מדינות באזור".

 
 

אמש הודיע משרד החוץ של ארצות הברית כי הוא קורא לשתי המדינות לפתור את הסכסוך הדיפלומטי שנוצר ביניהן בעקבות מחאתה של קנדה כלפי מעצר פעילי זכויות אדם במדינה האסלאמית.

ביום שני מסר משרד החוץ הקנדי כי במדינה "מודאגים מאוד" מכך שסעודיה הקפיאה את המסחר בין שתי המדינות, אך הודיע כי קנדה לא חוזרת בה מאמירותיה על הפרת זכויות האדם בסעודיה. זאת לאחר שבסעודיה עצרו פעילות למען זכויות נשים. "קנדה תפעל תמיד להגנה על זכויות אדם, כולל זכויות נשים וחופש הביטוי בכל העולם", מסרה דוברת משרד החוץ, מארי פייר באריל.

ג'סטין טרודו
 

ג'סטין טרודו, ראש ממשלת קנדה (רויטרס)

 

בלילה שבין ראשון לשני הודיעה סעודיה כי תגרש את שגריר קנדה מריאד והכריזה עליו כ"אישיות בלתי רצויה". נוסף על כך, הודיעה כי תשיב את השגריר שלה מאוטווה. כמו כן, משרד החוץ הסעודי הודיע כי יקפיא את כל עסקאות הסחר וההשקעות החדשות עם קנדה. זאת, תוך "שמירה על זכויות הממלכה לנקוט פעולות נוספות". יש לציין כי קנדה מייבאת עשרה אחוזים מהנפט הגולמי שלה מסעודיה.

סעודיה הצהירה שאינה מתערבת בענייני פנים של מדינות אחרות, ומצפה שאלה ינהגו כך כשמדובר בענייניה הפנימיים. "נפרש כל ניסיון נוסף של קנדה להתערב בעניינו הפנימיים כאישור להתערב בעניינים הפנימיים של קנדה", מסר משרד החוץ הסעודי, "הקריאה הקנדית ל'שחרור מיידי' היא מצערת מאוד, ראויה לגינוי ובלתי מתקבלת ביחסים בין המדינות".

הצעידים החריפים מגיעים בתגובה לביקורת שמתחו בכירים בקנדה על כליאת פעילי זכויות אדם ופעילות פמיניסטיות בממלכה הערבית. אוטווה דחקה בריאד לשחרר פעילה פמיניסטית בשם סאמאר באדאווי ואת חברתה שנעצרה עימה. ביום ראשון אמרה שרת החוץ הקנדית, קריסטיה פרילנד, כי היא "נחרדת מאוד" ממעצרה של באדאווי, וקראה לסעודיה לשחרר את השתיים.

באדאווי היא אחותו של הבלוגר רייף באדאווי, שעצור גם הוא בממלכה. אשתו של רייף היא אזרחית קנדית. לפחות 12 נשים נעצרו מאז חודש מאי, רובן ברקע המחאות על איסור הנהיגה לנשים, שמאז פג תוקפו.

כלי התקשורת "אל-ערביה" שבבעלות סעודית דיווח כי לצד הקפאת המסחר וגירוש השגריר הקנדי, המדינה משעה את כל תכניות החינוך המשותפות עם קנדה, ותעביר את מקבלי המלגות הסעודיות למדינות אחרות.