האופוזיציה הסורית: אסד אחראי לחיסול מדען הטילים - ולא ישראל

ארגון המורדים טוען כי הצבא הסורי עומד מאחוריו חיסולו של ד"ר עזיז אסבר, שנהרג השבוע בפיצוץ שאירע במכוניתו, כך דווח ב"סקיי ניוז" בערבית. עד כה, החיסול יוחס לישראל

חיסול המדען הסורי: האופוזיציה בסוריה הפנתה הלילה (רביעי) אצבע מאשימה לעבר ממשלו של הנשיא בשאר אסד בכל הקשור לחיסולו של ד"ר עזיז אסבר, מדען הטילים שנהרג בתחילת השבוע בפיצוץ שאירע במכוניתו במערב המדינה, כך דיווחה רשת "סקיי ניוז" בערבית. עד כה, יוחס החיסול לישראל, על פי מקורות זרים.

אתמול בבוקר דווח ב"ניו יורק טיימס" כי בכיר בסוכנות ביון מזרח-תיכונית טוען כי המוסד אחראי לחיסולו של אסבר. מהדיווח עולה כי המוסד עקב אחר המדען במשך זמן ממושך, זאת בגין מעורבותו בצורה משמעותית בתוכנית הטילים הסורית. הסוכנות שבה חבר אותו גורם בכיר עודכנה לגבי מבצע ההתנקשות באסבר, בעיירה אל-מסיאף, שבה גם נמצא אחד ממתקני הפיתוח החשובים ביותר של צבא אסד. 

 
 
 
  ד"ר עזיז אסבר, שחוסל השבוע בסוריה
 

דוקטור עזיז אסבר, שעל פי הדיווחים נהרג בפיצוץ (חדשות עשר)

 

על פי הדיווח, אסבר היה אחראי לפיתוח טילים מונחים מדוייקים, ונהנה מגישה לבכירי הממשלה באיראן ובסוריה, בהם קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס האיראני. עוד הוסיפו ב"ניו יורק טיימס" כי זו הפעם הרביעית בשלוש השנים האחרונות שישראל מחסלת מדענים בכירים במדינות אויב.

ביום ראשון האחרון דיווחו כלי תקשורת בסוריה כי אסבר, מנהל מרכז לחקר נשק כימי של משטר אסד, נהרג בפיצוץ שהתרחש בעיירה מסיאף שבאזור חמאה. על פי הדיווחים, אסבר והנהג שלו עלו בנסיעה על מטען צד ונהרגו.

גורמים רשמיים אמרו כבר אז לסוכנות הידיעות "פרנסה לטינה" כי גורמי ביון ישראלים עשויים להיות מעורבים באירוע. נוסף על כך, תקיפה שהתרחשה לפני כשנה במכון שניהל אסבר, יוחסה לישראל. אסבר נחשב לאיש צללים בשל קרבתו לנשיא בשאר אל-אסד, ולמשימות שעליהן הופקד וביניהן פיתוח טילים מטווח בינוני וקרוב. לתפקידו הנוכחי כמנהל המרכז למחקרים מדעיים, הוא מונה ישירות על ידי אסד.

ברשת "אל-ערביה" נכתב כי אסבר היה שותף סוד בתוכנית טילי ה-"פאתח" של האיראנים וכי היווה גורם מקשר בין מומחים סורים, איראנים וצפון קוריאנים. כמו כן, אסבר היה מבין האנשים היחידים בסוריה שחיזבאללה בטח בו, והוא פעל לתיאום בין הארגון ומומחים איראנים בסוריה ולבניית מחסנים של חיזבאללה על אדמת סוריה.

על פי דיווחים שונים, ארגון אופוזיציה סורי המכונה "פלוגות אבו-עאמרה" נטל אחריות על חיסול אסבר ונהגו. עם זאת, גורמים ערביים העריכו ישנן שתי אפשרויות: האחת מעורבות של ישראל בחיסול, והשנייה - חיסול פנימי של משטר אסד.