כך עקפה חברה שהוקמה ע"י YNET מכרזי עיריות - בדרכים מפוקפקות

תחקיר חדשות עשר חושף כיצד חברת שיעורים פרטיים ברשת, שהקים אתר החדשות יחד עם שלום אסייג, נמנעה מתחרות על ידי חוו"ד תוך ניגוד עניינים לכאורה והצעות לסיקור חיובי

לפני חמש שנים חברו הסטנדאפיסט שלום אסייג ואתר התקשורת ynet והקימו חברה שמספקת לתלמידים שיעורים פרטיים ברשת – YSCHOOL - לימודים מקוונים בע"מ. בדירקטוריון החברה יושבים ראשי אתר ynet וגם אסייג עצמו, שהקים את החברה ומשמש כפרזנטור שלה. תחקיר חדשות עשר חושף כיצד דרך הפעולה של החברה הזו עבדה והכניסה מיליוני שקלים לקופה שלה, בדרכים שנויות במחלוקת.

בין היתר, עקפה החברה דרישה למכרזים תחרותיים באמצעות הליך של ניגוד עניינים לכאורה. YSCHOOL פנתה לרשויות מקומיות והציעה לרבות מהן מחיר שנמוך מעט ממחיר הסף למכרז – 141 אלף שקלים. נוסף על כך, החברה סיפקה לחלק מהרשויות חוות דעת מקצועית מדמות בכירה במערכת החינוך ועל בסיסה אישרה הליך של פטור ממכרז.

 שלום אסייג כפרזנטור של וויסקול

שלום אסייג כפרזנטור של וויסקול (חדשות עשר)

 

אולם, נראה כי חוות הדעת, שסיפקה דלית שטאובר, לשעבר מנכ"לית משרד החינוך, לקתה בניגוד עניינים שהוסתר לכאורה מהרשויות המקומיות. שכן, חוות הדעת האלה לא כללו גילוי נאות כלשהו שמספר ששטאובר היא עובדת של חברת YSCHOOL ומקבלת תלוש שכר ממנה. לחוות הדעת המקצועית של שטאובר, ישנה חשיבות רבה. "ההמלצה שלה היא כבשת משקל. ברור שאיש מקצוע רציני ומנוסה ואחראי ואמין, אז יש משקל למעורבות שלו ולהמלצות שלו", אמר לחדשות עשר רמי הופנברג, מנהל מינהל החינוך בפתח תקווה.

במסמכים רבים שהגישה שטאובר לא מוזכרת העובדה כי היא עובדת של YSCHOOL. נוסף על כך, נראה שוועדת המכרזים בחלק מן הרשויות אכן הסתמכו על חוות דעתה, מתוך הנחה שמדובר בגורם אובייקטיבי. אולם, שטאובר הכחישה בפני חדשות עשר את הטענות. "זה ממש לא נכון, אני נתתי אותו במפורש כמנהלת פדגוגית", טענה שטאובר. "אני אומרת את זה בכל פגישה, המכתב הזה הוא רק לצורך התקשרות אחרי שבאים ומבקשים מסמכים".

 דלית שטאובר, לשעבר מנכלית משרד החינוך
 

דלית שטאובר, לשעבר מנכלית משרד החינוך (חדשות עשר)

 

נוסף על כך, נראה כי אנשי YSCHOOL ניסו לשכנע אנשי ציבור לבחור בהם על חשבון מתחרים – בתמורה לסיקור חיובי באתר YNET. "אתה בא לפגישה של יישום הסכם, מה שאנחנו מדברים בישיבה, זה מתי עושים את הכתבות ואיך אנחנו מקדמים את הכתבות כמה שיותר מהר" סיפר לחדשות עשר עובד לשעבר בחברה.

לפגישה בנס ציונה הגיעו דלית שטאובר ודניאל נחמיאס, מנכ"ל וואיסקול ושותפו העסקי זה שנים רבות של שלום אסייג. כך למשל הוצע סיקור חיובי לראש עיריית נס ציונה, יוסי שובו. "הוא רוצה למשוף קליינטים על ידי סיקור וזה נתן כתבות חיוביות. זה לא חינוכי, זה סתם בשביל פוליטיקה. קידום יחסי ציבור של ראש עיר. אני זה לא מעניין אותי סיקור", סיפר שובו לחדשות עשר.

וואיסקול חתמו על הסכמים באילת, באר שבע, אשדוד, מודיעין, פתח תקווה, חולון, גבעתיים ורשויות נוספות. לפני שנתיים זכתה החברה במכרז של המשרד לפיתוח הנגב והגליל שבראשו עומד השר אריה דרעי, ופעילות החברה התרחבה ליישובים שבאזורים אלה וגם לירושלים. מאות אלפי תלמידים קיבלו את האפשרות ליהנות משיעורים פרטיים בחינם, אולם בפועל נראה שרובם כלל לא ידעו על האפשרות הזו.

מבחינת וואיסקול זו העסקה המושלמת – הכסף מחושב לפי מספר התלמידים בכל רשות, אבל השימוש הדל יחסית באתר מאפשר להם להעסיק הרבה פחות מורים שיעבירו את התכנים ברשת. הרשויות מעוניינות ליהנות מפרסום, החברה מעשירה את קופתה, ורק על התלמידים נדמה שחושבים הרבה פחות.

העיתונאי תומר אביטל, מקים המיזם "מאה ימים של שקיפות", ביקש מהרשויות המקומיות הבהרות בנוגע לאופי העסקאות שלהן עם וואיסקול, אלא שרבות מהן לא השיבו כלל, ואחרות השיבו לאחר זמן רב.

תגובת YSCHOOL: "מדובר באוסף של חצאי אמיתות ומידע אינטרסנטי שחוברו לכדי נרטיב פוגעני שאינו תואם את המציאות. לא הוצגו בפני YSCHOOL כתבות שמציגות 'סיקור חיובי' שכן הן מעולם לא הובטחו. לעיריית רמת גן הוצע לקיים כנס מקצועי כמו כנסים המתקיימים ע"י כלל גופי התקשורת. דלית שטאובר מוצגת בכל פגישה עם הרשויות המקומיות כמי שנושאת תפקיד ב- YSCHOOL כך שברור שחוות הדעת שלה הן מטעם החברה. מאות אלפי תלמידים ומיליוני דקות שימוש באתר הן ההוכחה הטובה ביותר לכך ש-YSCHOOL הוא מיזם מצליח הפועל לסגירת פערים ולחיזוק תלמידי ישראל".

תגובת YNET :YNET גאה בשותפות שלו במיזם YSCHOOL, מיזם חברתי וחינוכי שנותן לכל ילדי ישראל שירות חשוב. YNET מעולם לא נתן הבטחה או רשות לכל גורם אחר להבטיח בשמו "סיקור חיובי". הסיקור ב-YNET מתבצע על פי שיקול הדעת המקצועי העצמאי של עורכי האתר. חברת YSCHOOL אינה קשורה כלל למערכת YNET ואין לה כל יכולה להשפיע עליה.

עיירית עכו מסרה כי "לעירייה לא היה מידע על אודות קשר כלשהו של גברת שטאובר לחברת YSCHOOL. ככל שהדברים נכונים מדובר בהסתרת מידע חמורה מצדה של שטאובר אשר חווץ דעתה התיימרה להיות אובייקטיבית מטעם גורם מקצועי מוסמך".

תגובת עיריית רמת גן: ההתקשרות עם חברת YSCHOOLנעשתה לאחר בחינה פדגוגית ובכפוף לאישור היועמ"ש לעירייה. עיריית רמת גן היא זו שפנתה ל-YNET ויזמה כנס וירטואלי ראשון מסוגו בהשתתפות שר החינוך.

מעיריית עפולה נמסר כי "הפרויקט התקבל בעפולה לאחר שהובטח לנו על ידי החברה לקבל נתונים נוספים על שימוש התלמידים בתוכנה ופיתוח תכנים נוספים. הפרויקט לא עמד בציפיות שהובטחו".