האיחוד האירופי: ייתכנו סנקציות על חברות שיחרימו האיראנים

נטלי טוצ'י, יועצת שרת החוץ של האיחוד האירופי, הזהירה כי הגוף עלול לפגוע בגופים מסחריים שיישרו קו עם הסנקציות האמריקניות. "צעד שמאותת לטהראן על הרצינות שלנו"

החיכוכים בין האיחוד האירופי לממשל האמריקני בעקבות כניסת הסנקציות האמריקניות על איראן לתוקף הבוקר (שלישי), עולים מדרגה. נטלי טוצ'י, יועצת שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, אמרה היום ל-BBC כי ייתכן והאיחוד האירופי יטיל סנקציות על חברות שיפסיקו את המסחר עם איראן בעקבות הסנקציות האמריקניות.

טוצ'י הגדירה את המהלך האפשרי כניסיון "להגן" על חברות אירופאיות. "המהלך נחוץ על מנת לאותת באופן דיפלומטי לאיראנים, על כוונותינו הרציניות של האיחוד האירופי", אמרה טוצ'י.

 
 
 
מוחמד זריף עם פדריקה מוגריני
 

מוחמד זריף עם פדריקה מוגריני (רויטרס)

 

בתוך כך, אמר יו"ר מועצת השורא האיראנית עלי לאריג'אני כי "הצעדים של טראמפ פוגעים בביטחון האזור. הוא נוקט בדרכים תוקפניות שלא יוותרו ללא תגובה".

מוקדם יותר, הגיב נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, לכניסתן לתוקף של הסנקציות החדשות שהוטלו על איראן. "הסנקציות שהוטלו הן הסנקציות הכי נוקשות אי פעם ובנובמבר הן יעלו מדרגה נוספת. כל מי שעושה עסקים עם איראן, לא יעשה עסקים עם ארצות הברית. אני דורש שלום עולמי - לא פחות!", כתב הנשיא האמריקני בטוויטר.

קודם לכן, פדריקה מוגריני, שרת החוץ של האיחוד האירופי, אמרה כי על האירופאים להחליט בעצמם מי יהיו שותפי המסחר שלהם. לדבריה, האיחוד האירופי מעודד יזמים להגדיל את היקף המסחר עם איראן.

"אנו עושים כמיטב יכולתנו לשמור על איראן בהסכם הגרעין ולגרום לה להרוויח מההטבות הכלכליות שהוא מביא לתושבי איראן בגלל שאנחנו מאמינים שזה מועיל לאינטרס הביטחוני של כל העולם - לא רק שלנו. אם יש הסכם בין-לאומי שנוגע לפירוק נשק גרעיני שעובד, יש לטפחו", אמרה מוגריני בעת מפגש עם עיתונאים בניו זילנד. לדברי מוגריני, הסחר בין איראן והאיחוד האירופי הוא רכיב חיוני בזכות האיראנים לרווח כלכלי לאחר שמילאו אחרי המחויבויות הגרעיניות השונות. 

דברי מוגריני מצטרפים להצהרת שרי החוץ של מדינות האיחוד האירופי, החתומות על הסכם הגרעין עם איראן. השרים הודיעו אתמול הם מתנגדים להטלה המחודשת של הסנקציות. "אנו מביעים צער עמוק על ההטלה המחודשת של הסנקציות", נכתב. "עלינו לעמוד על המשמר כי וושינגטון מפעילה לחץ פסיכולוגי על מנת להשפיע על השווקים באיראן", הוסיף שר החוץ. "אף אחד לא באמת חושב שטראמפ רציני בעניין הדו-שיח והמשא ומתן עם איראן. אלו סתם דיבורים. הסנקציות האמריקניות לא יצליחו לשנות את מדיניות איראן באזור. המשימה שלנו כעת היא להדוף את הלחצים של סעודיה, ארצות הברית וישראל שמטרתם לפגוע בעם האיראני".

בהצהרה המשותפת של שרי החוץ האירופאים נכתב כי "הסרת הסנקציות היא חלק מרכזי בהסכם הגרעין עם איראן. אנחנו נחושים להגן על בעלי עסקים אירופים שמבצעים עסקים לגיטימיים מול איראן. לכן, החלטנו להמשיך לשמור על ערוצים כלכליים פתוחים מולם ולהמשיך בייצוא נפט ודלק ממנה". עוד נכתב כי "שימור העסקה הוא עניין של כיבוד הסכמים בין-לאומיים ומתייחס לנושאים הקשורים לביטחון בין-לאומי". במקביל, שר הכלכלה והמסחר היפני אמר במסיבת עיתונאים כי יפן דורשת להיות מוחרגת מהסנקציות החדשות. לדבריו, ההחרגה נדרשת בשל הירידה בייבוא נפט איראני בשנים האחרונות.