היסטוריה בחיל האוויר: אישה תפקד על טייסת טיסה

רב סרן ג' בת ה-34 תועלה לדרגת סגן אלוף ותקבל לידיה את הפיקוד על טייסת 122. " זו זכות גדולה לצד אחריות גדולה", אמרה. "העבודה האמיתית עוד לפני"

מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, מינה היום לראשונה אישה לתפקיד מפקדת טייסת טיסה.

רב-סרן ג', בת 34, מונתה למפקדת טייסת 122 (״הנחשון״), ותועלה לדרגת סגן-אלוף. "אני שמחה על המינוי", אמרה המפקדת החדשה. "זו זכות גדולה לצד אחריות גדולה והעבודה האמיתית עוד לפני. גאה לשרת בחיל האוויר".

רב-סרן ג' התגייסה בשנת 2003 לקורס טיס מספר 151 וסיימה כטייסת במגמת תובלה. בסיום הקורס שובצה בטייסת 135 (״צופית״, ״חופית״ ו״קוקיה״) ובהמשך עברה לטייסת 131 (״קרנף״) ומילאה מגוון תפקידים פיקודיים בבית הספר לטיסה ובטייסת 135. בין השנים 2017-2015 שירתה כסגנית מפקד טייסת 122 (״הנחשון״), אליה תחזור כעת כמפקדת הטייסת.

 
 רב סרן ג', מפקדת טייסת הטיסה הראשונה בחיל האוויר
 

רב סרן ג', מפקדת טייסת הטיסה הראשונה בחיל האוויר (דובר צה"ל)

 

המינוי של רב-סרן ג' מצטרף לשורה של מינויי נשים לתפקידי מפתח בחיל האוויר בחודשים האחרונים: בחודש ינואר מינה מפקד חיל-האוויר מפקדת טייסת תעופה ראשונה. ט', טייסת תובלה בהכשרתה, תועלה בשבוע הבא לדרגת סא"ל ותהיה אשת צוות-האוויר הראשונה שתכהן בתפקיד זה. המינוי עורר ביקורת בקרב ח"כ בצלאל סמוטריץ' וכמה רבנים, ראש הממשלה בנימין נתניהו דחה אז את הביקורת ואמר: "אני גאה על כך שיש לנו מפקדת ראשונה של טייסת תעופה", אמר. . "לא רק שאני לא אגנה את הרמטכ"ל, אני משבח אותו ואת מפקד חיל האוויר. אני מצפה לעוד מינויים כאלה", הוסיף.

״אנחנו נאבקות על זכותן של נשים בצבא למלא תפקידים בכירים וסרן ג׳ היא ההוכחה שזהו גם הצורך המבצעי של הצבא", אמרה חברת הכנסת איילת נחמיאס ורבין, חברת ועדת החוץ והביטחון. "היא לא רק שברה את תקרת הזכוכית, אלא ניפצה אותה, ואין לי רק לברך ולחזק אותה וגם להתנצל על כך שעל כתפיה מונחת גם משימה חברתית. תודה לך על כך שבזכותך נוכל לומר לילדות שלנו שהן לא חייבות להיות טייסות, אבל הן יכולות אם ירצו".

עד שנת 1995 קורס הטיס של חיל האוויר לא קיבל נשים לשורותיו. ההחלטה השתנתה לאחר שהתקבלה עתירתה המפורסמת של אליס מילר לבג"ץ. בשנת 1998 סיימה האישה הראשונה את קורס הטיס. בשנת 2001 הפכה רוני צוקרמן לטייסת הקרב הראשונה בישראל

יו"ר נעמת, גליה וולוך, אמרה בתגובה למינויה של רב-סרן ג' כי ״מדובר ביעד נוסף שהושג ועלינו לוודא שלא האחרון. אני מברכת את צה״ל, את מפקד חיל האוויר ובעיקר את רס״ן ג׳ שמונתה לתפקיד בזכות ולא בחסד. צה״ל מעביר היום מסר חשוב לציבור הנשים בישראל- גם השמיים אינם הגבול עבורכן״.