פרסום תיעוד ירי חמאס הוא מסר לארגון: האחריות לתקרית - שלכם

פרשנות: העובדה שצה"ל הוציא תצלומים של האירוע זמן קצר לאחר שהתרחש, הוא אזהרה לחמאס כי כל ירי ייענה בתגובה • הנייה על ההסדרה: "קיבלנו החלטות בנוגע לכמה מהסוגיות"

העובדה כי זמן קצר לאחר הרג שני אנשי חמאס היום (שלישי), שירו לעבר כוח בגבול הרצועה, הוציא צה"ל תיעוד של האירוע  - מעידה על כך שישראל מעבירה לחמאס מסר כי התקרית היא באחריותו.

צה"ל הבהיר לחמאס כי לא יאפשר לאירוע לגלוש לעבר יישובי עוטף עזה. מבחינת ישראל, מדובר באירוע נקודתי, שנסגר. תושבי העוטף לא קיבלו הוראות להימצא בקרבת מרחבים מוגנים, והעבודות על הגדר נמשכות כרגיל. אולם, צה"ל הבהיר כי אם חמאס יגיב על האירוע ויחמם פעם נוספת את הגזרה – הוא יישא בתוצאות.

 
 
 
 מחבלים מהזרוע הצבאית של חמאס שנהרגו בתקיפת צה"ל ברצועה
 

מחבלים מהזרוע הצבאית של חמאס שנהרגו בתקיפת צה"ל ברצועה (חדשות עשר)

 

בתוך כך, כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו כי כוח צה"ל ביצע ירי לעבר קבוצת נערים בדרום הרצועה.

בתום פגישה על ההסדרה, אמר איסמאעיל הנייה, ראש השלכה המדינית של חמאס במהלך פגישת צמרת חמאס: "הלשכה המדינית של הארגון לקחה מספר החלטות. המשלחת שלנו תחזור לקהיר ותישא עמה את חזון התנועה בנוגע לסוגיות הבאות: סוגיית הפיוס, מגמות בנוגע לשבירת המצור, השיח בנוגע להפסקת אש והדרך להתמודדות עם התקופנות הישראלית".

הפגישה הגיעה בסיום של חמישה ימים בהם ערכה הנהגת חמאס פגישות עם הפלגים השונים. הנייה ציין כי במהלך הפגישות דנו הפלגים באופציות הקיימות יחד עם קהיר, האו"ם, קטאר ומדינות נוספות. הנייה ציין כי "השלב שניצב מול הפלגים, לנוכח הפרובוקציה החמורה דורשת כי יותר מצד אחד יתמודד – יש להתמודד אותה באחדות פלסטינית שתוכל להפיל כל פרובוקציה".

כמו כן, משלחת של הג'יהאד האסלאמי נפגשה עם סגן שר החוץ הרוסי ויועצו של הנשיא פוטין לענייני המזרח התיכון, מיכאיל בוגדנוב. ממשרד החוץ הרוסי נמסר כי הפגישה עסקה בסוגיית הפיוס הפלסטיני.

מוקדם יותר, בחמאס הגיבו בזעם לירי צה"ל. "הכיבוש הישראלי נושא בהשלכות להסלמה בהפצצתו מוצב של גדודי עז א-דין אל-קסאם. חמאס רואה בחומרה רבה את ההפצצה המכוונת של המוצב. ההתנגדות לא יכולה להניח לכיבוש לכפות מדיניות של הפצצת המוצבים ותקיפת לוחמים מבלי שישלם את המחיר. ההתנגדות יכולה לזעזע את מנוחת האויב ולגרום לו שלא יידע שקט", נמסר מארגון הטרור.

הזרוע הצבאית של חמאס, עז א-דין אל-קסאם, טענה כי אנשיה נשאו נשק צלפים מסוג "דרגונוב" - למטרות אימון בלבד. "השהידים אל-סילאווי ומרג'אן השתתפו בתרגיל אימון פנימי בנוכחות גדולה של אנשים, יחד עם הנהגת חמאס, כאשר הם הותקפו ע"י פגז", מסר הארגון. "אנחנו רואים בחומרה רבה את הפעולה הנפשעת הזו שהאויב ניסה להמציא שקרים על מנת להצדיק אותה - ואנו מטילים עליו את האחריות המלאה על כך".

 פגישת הנהגת החמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה
 

פגישת הנהגת החמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה( חדשות עשר)

 

גם הג'יהאד האסלאמי הגיב על התקיפה ומסר כי "הכיבוש הישראלי נושא באחריות המלאה על התוקפנות שאירעה – אנחנו מדגישים כי זוהי זכות עמינו להגן על עצמו ולהגיב על הפשע הזה ועל כל הפשעים שביצע הכיבוש. הפשע הזו הוא בגדר זלזול מוגזם במאמצים שמושקעים במטרה לקבע את הפסקת האש".

התקרית התרחשה לאחר שכוח גבעתי שהיה בסיור בצפון הרצועה זיהה ירי של שני צלפים מתוך עמדת חמאס. בתגובה, כוח שריון מגדוד 9 ירה פגז לעבר העמדה בתוך דקות, לפני שהצלפים הספיקו לברוח מהעמדה. משרד הבריאות בעזה הודיע כי שני פלסטינים נהרגו כתוצאה מהירי. מהזרוע הצבאית של ארגון הטרור נמסר כי ההרוגים משתייכים לשורותיה. לפי הדיווחים בתקשורת הפלסטינית, טנק צה"ל ירה לעבר מוצב "אשקלון". עוד דווח כי שלושה בני אדם נוספים נפצעו.

מצה"ל נמסר כי בתגובה לירי שביצעו מחבלים לעבר כוח צה"ל בצפון רצועת עזה, תקף טנק של צה"ל את העמדה שממנה בוצע הירי. עוד נמסר כי אין נפגעים בקרב כוחות הביטחון. "צה"ל יפעל כנגד כל כוונה התקפית וכל נסיון פיגוע כנגד כוחותינו ורואה בארגון הטרור חמאס אחראי לכל המתרחש ברצועת עזה וממנה", הוסיפו בדובר צה"ל. בכמה ישובים בעוטף עזה החליטו אנשי הביטחון ביישוב, מיוזמתם, להורות על שהות סמוך למרחב מוגן. עם זאת, בצה"ל הדגישו כי אין הנחיות מיוחדות בעקבות האירוע. בד בבד, מדוברות כבאות והצלה לישראל מחוז דרום נמסר ארבע שריפות פרצו היום בעוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה.

בתוך כך, אתר החדשות "חליג' אונליין" דיווח הבוקר מפי מקורות רמי דרג ברצועת עזה כי מאמצי מצרים להוציא לפועל הסכם בין חמאס וישראל נמצאים בסכנת כישלון. לפי הדיווח, ישראל הסכימה לחלק מהסעיפים במסמך המצרי המתוקן אולם התנגדה בכל תוקף להסיר את המצור הכלכלי באופן מלא מעל רצועת עזה לפני כניסה למו"מ רשמי ורציני בנושא חילופי שבויים ו"קבלת מידע על גורל חייליה בהם מחזיק החמאס מאז המלחמה ב-2014".

המקורות הוסיפו כי לפני יומיים ישראל העבירה מסר למצרים לפיו היא לא תקיים את הסעיף הנוגע להסרה מלאה של המצור הכללי מעל רצועת עזה אלא לאחר שתקבל את המידע המדובר ותתקיים כניסה לדיונים רציניים ורשמיים להשלמת עסקת חילופי שבויים וכי תנאי זה הוא תנאי עליו לא תוותר.