סערת חוק הלאום: ההנהגה הערבית עתרה לבג"ץ

מרכז עדאלה לזכויות המיעוט הערבי הגיש את העתירה בשמם של מספר גופים מרכזיים. מוחמד ברכה לקראת ההפגנה המתוכננת בשבת: "משוכנעים שהחוק יבוטל, גם אם זה יפיל את רה"מ"

מתרחבת המחאה נגד חוק הלאום: מרכז עדאלה, המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, הגיש היום (שלישי) עתירה לבג"ץ נגד חוק הלאום בשמם של ועדת המעקב העליונה לענייני הציבור הערבי בישראל, מאזן גנאיים יו"ר ועד ראשי הרשויות הערביות והרשימה המשותפת.

"מבחינת המעמד של המשפט הבינלאומי, ניסיון לכפות זכות חוקתית על קבוצה ילידה - נתפס כניסיון קולוניאלי", אמר עורך דין חסן ג'בארין, מנכ"ל ארגון עדאלה, בבית אגודת העיתונאים שבתל אביב. "כמו ארצות הברית במאה ה-19, שנישלה את הקרקע של האינדיאנים ושהתקיימה בה עבדות של שחורים' או כמו באירופה בין מלחמות העולם כשמדינת האזרחים התגמדה למדינה אתנית. מעבר לכך, בגלל שחוק היסוד קובע מיהו הריבון, אז מעמדו הוא מעל חוקי היסוד עצמם, הוא הבסיס והמשענת, ואם הוא המשענת של החוקה אז אפשר לומר שהחוקה כולה צבועה בגזענות".

"כבר בשבת הקרובה נקיים בתל אביב הפגנה מאוחדת של יהודים וערבים מכל הזרמים והעדות", הוסיף הח"כ לשעבר מוחמד ברכה, יו"ר ועדת המעקב העליונה לענייני הציבור הערבי. "אנחנו מצפים שאנשים שמתרעמים ולא מקבלים את חוק הלאום יבואו ויהיו איתנו לאורך כל הדרך עד לביטולו. אנחנו משוכנעים שהחוק הזה יבוטל גם אם זה יהיה כרוך בנפילת נתניהו, מדינת ישראל לא יכולה לעמוד בפני ההתנגדות הציבורית הרחבה לחוק וגם בפני ההתנגדות הבינלאומית הרחבה".

 
 
 
  עצרת המחאה נגד חוק הלאום בכיכר רבין

עצרת המחאה נגד חוק הלאום בכיכר רבין (רויטרס)

 

העתירה שהגישו נציגי החברה הערבית מצטרפת לעתירה שהוגשה ביום ראשון מטעם החברה הבדואית. בהודעה שפרסם פורום ראשי הרשויות והישובים הבדואים בצפון, הודיעו חבריו כי הם חוברים לעתירה שהגיש מרכז עדאלה. בהמשך ההודעה נוספה גם הזמנה להשתתף בעצרת המחאה שתצא בשבת הקרובה מכיכר רבין שבתל אביב בהשתתפות נציגי הרשויות והמגזר הערבי. 


בעתירה שהגישו העותרים מטעם החברה הבדואית, סא"ל במילואים חסן הייב ויעקוב אבו אל גיעאן, ביקשו לבטל את החוק, או לתקן את הסעיפים הבעייתיים בו. לטענתם, "החוק לא ישנה את הסטטוס קוו בישראל, אלא רק ייצור הפרדה דיכוטומית בין נתיניה היהודים לנתיניה בני דתות אחרות של המדינה". בעתירה נכתב כי החוק יביא לפגיעה בזכות לשוויון, אשר כפועל יוצא מכך, תאפשר פגיעה בזכויות אזרח נוספות, בהן הזכות לקניין, והזכות לכבוד ולחיים.

העתירות השונוות מצטרפות לגל המחאה בעדה הדרוזית. בשבת השתתפו עשרות אלפי בני אדם בעצרת המחאה נגד "חוק הלאום" בכיכר רבין שבתל אביב, בהובלת העדה הדרוזית. המפגינים נשאו שלטים בגנות החוק, וקראו, בין היתר, קריאות בגנותו של השר איוב קרא, בן העדה הדרוזית.

בשבוע שעבר פרסם הצוות שהקים ראש הממשלה על מנת לפתור את המשבר עם העדה הדרוזית מסמך עקרונות, הכולל בין היתר את עיגון מעמד העדות הדרוזית והצ'רקסית בחוק, והוקרת תרומת חברי העדה לביטחון המדינה. כמו כן, יכלול החוק המוצע תמיכה במוסדות העדה וחיזוק היישובים הדרוזיים - כולל פתרונות למחסור בבתים.

נוסף על כך, סוכם על "שימור המורשת הדרוזית והחלתה". כמו כן, החוק יכלול את זכאותם של בני המיעוטים להטבות. נוסף על כך, סוכם כי "תרומת הנוטלים חלק בהגנת המדינה, מכל הדתות והעדות" תוכר בחוק. במקביל, הוחלט כי תוקם ועדת שרים לנושא העדה הדרוזית, בראשות נתניהו עצמו, שתפעל לקידום המתווה ולפיקוח על יישומו. פעולות החקיקה בנושא יחלו עם כינוס מושב החורף.