טראמפ: מי שעושה עסקים עם איראן - לא יערוך כאלה עם ארה"ב

הנשיא האמריקני התייחס לכניסתן לתוקף של הסנקציות החדשות שהוטלו על טהראן. "דורש שלום עולמי - לא פחות!". ליברמן: "חידוש המגבלות - דבר שמתבקש מאלו שנלחמים בטרור"

  • פורסם ב:
  • 07/08/2018 12:59
  • |
  • עודכן ב:
  • 07/08/2018 13:25
  • |
  • כתבים:
  • יוסף ישראל

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הגיב בחגיגיות לכניסתן לתוקף של הסנקציות החדשות שהוטלו על איראן. "הסנקציות שהוטלו הן הסנקציות הכי נוקשות אי פעם ובנובמבר הן יעלו מדרגה נוספת. כל מי שעושה עסקים עם איראן, לא יעשה עסקים עם ארצות הברית. אני דורש שלום עולמי - לא פחות!", כתב היום (שלישי) הנשיא האמריקני בטוויטר.

מוקדם יותר, פדריקה מוגריני, שרת החוץ של האיחוד האירופי, אמרה כי על האירופאים להחליט בעצמם מי יהיו שותפי המסחר שלהם. לדבריה, האיחוד האירופי מעודד יזמים להגדיל את היקף המסחר עם איראן.

"אנו עושים כמיטב יכולתנו לשמור על איראן בהסכם הגרעין ולגרום לה להרוויח מההטבות הכלכליות שהוא מביא לתושבי איראן בגלל שאנחנו מאמינים שזה מועיל לאינטרס הביטחוני של כל העולם - לא רק שלנו. אם יש הסכם בין-לאומי שנוגע לפירוק נשק גרעיני שעובד, יש לטפחו", אמרה מוגריני בעת מפגש עם עיתונאים בניו זילנד. לדברי מוגריני, הסחר בין איראן והאיחוד האירופי הוא רכיב חיוני בזכות האיראנים לרווח כלכלי לאחר שמילאו אחרי המחויבויות הגרעיניות השונות. 

 
 
 

דברי מוגריני מצטרפים להצהרת שרי החוץ של מדינות האיחוד האירופי, החתומות על הסכם הגרעין עם איראן. השרים הודיעו אתמול הם מתנגדים להטלה המחודשת של הסנקציות. "אנו מביעים צער עמוק על ההטלה המחודשת של הסנקציות", נכתב. "עלינו לעמוד על המשמר כי וושינגטון מפעילה לחץ פסיכולוגי על מנת להשפיע על השווקים באיראן", הוסיף שר החוץ. "אף אחד לא באמת חושב שטראמפ רציני בעניין הדו-שיח והמשא ומתן עם איראן. אלו סתם דיבורים. הסנקציות האמריקניות לא יצליחו לשנות את מדיניות איראן באזור. המשימה שלנו כעת היא להדוף את הלחצים של סעודיה, ארצות הברית וישראל שמטרתם לפגוע בעם האיראני".

בהצהרה המשותפת של שרי החוץ האירופאים נכתב כי "הסרת הסנקציות היא חלק מרכזי בהסכם הגרעין עם איראן. אנחנו נחושים להגן על בעלי עסקים אירופים שמבצעים עסקים לגיטימיים מול איראן. לכן, החלטנו להמשיך לשמור על ערוצים כלכליים פתוחים מולם ולהמשיך בייצוא נפט ודלק ממנה". עוד נכתב כי "שימור העסקה הוא עניין של כיבוד הסכמים בין-לאומיים ומתייחס לנושאים הקשורים לביטחון בין-לאומי". במקביל, שר הכלכלה והמסחר היפני אמר במסיבת עיתונאים כי יפן דורשת להיות מוחרגת מהסנקציות החדשות. לדבריו, ההחרגה נדרשת בשל הירידה בייבוא נפט איראני בשנים האחרונות.

 טראמפ חותם על צו לחידוש הסנקציות
 

טראמפ חותם על צו לחידוש הסנקציות ( הבית הלבן, רויטרס)

 

בד בבד, שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס אף הוא לסנקציות. "חידוש הסנקציות על איראן זה דבר שמתבקש במיוחד מאלו שנלחמים בטרור. צריך להבין שההסכם האחרון הביא מיליארדי דולרים למשטר האייתולות, שהשתמשו בו לא לטובת האזרחים, אלא לטובת טרור וחתרנות בכל המזרח התיכון. למרות כל הקשיים וכל הבעיות מבפנים האיראנים ממשיכים להוציא מעל 2 מיליארד דולר בכל שנה ומתכוונים להוציא אף יותר", אמר השר ליברמן בעת ביקור בתרגיל שיריון שנערך ברמת הגולן.

"לכן", המשיך ליברמן, "כשמדברים על הסיוע לכלכלת איראן זה לא סיוע לכלכלת איראן, מה שדיברו מנהיגי אירופה, זה סיוע למשטר האיראני. זה לא סיוע לכלכלה האיראנית, זה לא סיוע לעם האיראני, זה סיוע למשטר האיראני שמפיץ טרור על אדמת אירופה כולל בתקופה האחרונה. לכן, אנחנו תומכים מאוד בהחלטה של הנשיא טראמפ ואני מקווה שגם בשלב ב', באותן סנקציות בחודש נובמבר, נראה גם יישום שלהן".

הסנקציות שנכנסו לתוקפן הבוקר מוטלות על סחר מול איראן בזהב ובמתכות יקרות נוספות. נוסף על כך, יחולו עיצומים על מכירת פחם, ברזל ואלומיניום לחברות ולעסקים איראניים. איראן לא תוכל לרכוש כסף אמריקני וגם הסחר בתעשיית הרכב והתעופה יוגבל. כמו כן, הממשל האמריקני לא יאפשר לייבא שטיחים מאיראן לארה"ב.

מדובר בגל ראשון בלבד של סנקציות. הגל השני, והמשמעותי יותר, ייכנס לתוקפו בחודש נובמבר ויכלול סנקציות גדולות בתחום הבנקאות והאנרגיה. נוסף על כך, יחולו הגבלות על תעשיית הנפט, אחת התעשיות החזקות במדינה. הסנקציות היו קיימות בעבר, אך הופסקו עם חתימת הסכם הגרעין לפני כשלוש שנים.