ליברמן: "הצבא הסורי יתעצם מעבר לממדיו הקודמים, אנו ערוכים"

שר הביטחון ביקר בתרגיל שריון בגולן יחד עם הרמטכ"ל ומפקד פיקוד הצפון והתייחס למתיחות בגבול הצפוני. "אנחנו עוקבים אחרי כל ההתפתחויות ואנחנו מוכנים לכל תרחיש"

המתיחות בצפון: שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר הבוקר (שלישי) כי בישראל מעריכים שהצבא הסורי יתעצם מעבר לממדיו הקודמים אך בצה"ל ערוכים לכך. לדבריו, "אנו רואים את צבא סוריה שלא מסתפק בהשתלטות על כל השטח הסורי, אלא בפירוש בונה צבא יבשה רחב, חדש, שיחזור לממדיו הקודמים ואף מעבר לזה. לכן, אנחנו עוקבים אחרי כל ההתפתחויות ואנחנו מוכנים לכל תרחיש". דברי ליברמן נאמרו בעת ביקור בתרגיל שריון בגולן, יחד עם הרמטכ"ל ומפקד פיקוד הצפון.

בד בבד, שגריר ישראל במוסקבה, גרי קורן, אמר בתדרוך לכתבים רוסיים כי ישראל ורוסיה הגיעו להסכם להבטחת השמירה על הסכם הפרדת הכוחות בין ישראל לסוריה בגבול ברמת הגולן. קורן ציין כי ישראל ורוסיה "תיאמו הסדר לפיו רוסיה התחייבה להבטיח שהצבא הסורי לא יחצה את קו הפרדת הכוחות עליו הוחלט ב-1974". הוא הוסיף כי נכון לעכשיו ההבנות מתקיימות בשטח. הוא הוסיף כי ישראל עדיין דורשת יציאה מלאה של כוחות הצבא האיראנים מסוריה.

 
 
 
 שר הביטחון אביגדור ליברמן בביקור ברמת הגולן
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן בביקור ברמת הגולן( אריאל חרמוני, משרד הביטחון.)

 

בשבוע שעבר, אלכסנדר לברנטייב, השליח המיוחד של הקרמלין לסוריה, אמר בריאיון לאתר "ספוטניק" כי "הצלחנו להשיג נסיגה של הכוחות האיראניים למרחק 85 קילומטרים מגבול הישראלי". לברנטייב הבהיר כי "אנחנו מתחשבים באינטרסים של המדינות השכנות, כולל ישראל, הנשיא דיבר על כך". להערכתו של השליח, החשש בישראל מפני נוכחות הכוחות האיראניים בסמוך לגבול פחת. "אנחנו בטוחים בכך", אמר לברנטייב.

בריאיון בלעדי לחדשות עשר שפורסם קודם לכן, שגריר רוסיה בישראל אנטולי ויקטורוב אמר כי רוסיה תנסה לשכנע את איראן להוציא את כוחותיה מסוריה - אך לא תוכל לכפות זאת עליה. ויקטורוב הדגיש כי אם הסכם הפרדת הכוחות בין ישראל לסוריה ייושם מחדש, יהיו באזור הסמוך לגבול ברמת הגולן רק כוחות סדירים של הצבא הסורי.

השגריר הרוסי הבהיר כי המסר של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך פגישתם האחרונה במוסקבה ב-11 ביולי היה כי רוסיה תיקח לתשומת ליבה את האינטרסים הביטחוניים של ישראל בכל הסדר עתידי בסוריה.

עוד קודם לכן, אמר השגריר ויקטורוב בריאיון לרשת "רוסיה 24" כי ישראל ורוסיה הגיעו להבנות לגבי המצב בגבול בין ישראל לסוריה. הוא ציין כי נציגי משרדי החוץ וההגנה של רוסיה ביקרו לאחרונה בישראל והגיעו להסכמה עם מקביליהם בירושלים על הצורך להגיע ליציבות בשטחי סוריה הסמוכים לגבול הישראלי.

"הצדדים הגיעו להבנה בנוגע לאופן שבו השטחים האלה צריכים להיראות אחרי הפינוי המלא של קבוצות הטרוריסטים", הוסיף ויקטורוב, בהתייחסות לארגוני המורדים. "הצדדים הגיעו להבנה כיצד זה יראה עבור ישראל". לדבריו, "יש פרסומים שונים בכלי התקשורת, לפיהם ארגונים מסוימים ייסוגו מהאזור. זה נכון למדי. להערכתי, הדיונים בין הצדדים הביאו לשביעות רצון בשני הצדדים".