מאבק האחיות: "מלווה אמר לי שאם לא יטפלו בבתו - הוא ירצח"

על רקע השביתה הכללית, סיפרו שתי נשות סגל על התופעה. לדבריהן, מדובר בבעיה עולמית שלא ניתן לתלות אותה רק בהתנהגות הצוותים. "אנחנו חשופות לאלימות יותר מרופאים"

על רקע שביתת האחיות שנכנסה הבוקר (שלישי) לתוקפה, אחות חדר המיון לירון יחזקאל מבית החולים אסף הרופא וד"ר סיגל שפרן-תקוה, אחות ומומחית בנושא אלימות, ניסו להסביר ב"בוקר אור" את התופעה ותיארו איך היא באה לידי ביטוי בבתי החולים.
 

"אלימות במערכת הבריאות מתרחשת בכל העולם - גם בסקנדינביה, אנגליה, סינגפור או הונג קונג", מסבירה ד"ר שפרן-תקוה את הגורמים לתופעה. "לכן לא נכון לתלות את האלימות ב'ישראלי המכוער'. יש שלושה גורמים עיקריים שמשפיעים על התרחשות האלימות. הראשון הוא הגורם האירגוני שכולל את התקנים, העומס, הצפיפות, ההמתנה, המיזוג וכדומה; הגורם השני הוא המטופלים שמגיעים למשל בגישה של 'אני לא פראייר' וגם הצוותים הרפואים עצמם".


לדברי ד"ר שפרן-תקוה, האחיות חשופות להרבה יותר אלימות מבעלי מקצוע אחרים ואפילו מהרופאים עצמם. "הן במגע אינטימי עם המטופלים ונמצאות 24/7 ליד החולים. הן חשופות לאלימות הרבה יותר גם מכלל מקצועות הבריאות ואפילו מנשים רופאות. כמו כן, כשמדברים על אלימות אנחנו מדברים על סל של התנהגויות. יש אלימות מילולית 'רגילה' של קללות כמו 'אידיוטית' ויש אלימות מאיימת כמו 'אני יודע איפה את גרה', שזה מפחיד בעיקר את הנשים'".

 
 
 
אחיות בבית החולים איכילוב. ארכיון

אחיות בבית החולים איכילוב. ארכיון (חדשות עשר)

 

האחות לירון יחזקאל חוותה על בשרה אירוע של אלימות מאיימת קשה כשאחד ממלווי המטופלים במיון איים ברצח. "עמדתי מול סכנה ממשית לחיי. מלווה שהגיע למיון אמר בצורה מאוד משוכנעת ותוקפנית שאם מהבת שלו לא מקבלת טיפול – הוא ירצח. אני לא חושב שהתופעה הזאת גברה, פשוט היום מדברים על זה. השהיה במיון היא מאוד קשה, משהו צריך להשתנות".


לקראת סיום השיחה ד"ר שפרן-תקוה סיפרה כי כיום יש ניסיון לטפל בתופעה, לפחות מצד הצוותים הרפואיים. "בשנים האחרונות אנחנו מכשירים את הצוותים שלנו לתקשורת הרבה יותר. בבית החולים הדסה אנחנו מובילים פרוייקטים של שירות ותקשורת חמלתית. יחד עם זאת, לא כל אירועי האלימות הם בגלל התנהגות הצוותים".

כאמור, הבוקר החלה שביתת האחים והאחיות בבתי החולים ובמרפאות. זאת בעקבות כשלון המאמצים הלילה להגיע להסכמה לפיה היא תבוטל, כך הודיעה הסתדרות האחיות. המשמעות היא שבתי חולים יפעלו במתכונת שבת.

הסתדרות האחיות הודיעה אתמול כי האחיות והאחים יחלו היום בשביתה כוללת ללא מועד סיום בבתי החולים, בקהילה ובריאות הציבור. לדברי הסתדרות האחיות, השביתה תיערך "לאור אוזלת ידה של ממשלת ישראל בטיפול באלימות הקשה במערכת הבריאות ואי יישום המלצות הוועדה למיגור האלימות במערכת הבריאות שהתקבלו כבר לפני כתשעה חודשים".

השביתה כוללת את כלל האחיות בבריאות הציבור ובכל הרמות. המשמעות היא שלא תהיה קבלת קהל בכל שעות העבודה, לא תערכנה בדיקות בכל התחומים, לא יתקיימו שעות תגבור, לא תבוצענה בדיקות הכנה ל-one stop shop וכל מרפאות חיסוני חו"ל תהיינה סגורות בכל לשכות הבריאות.

תחנות בריאות המשפחה ישבתו, אך בכל עיר תתקיים תורנות של תחנה אחת בלבד למענה לפגים ולנשים הרות בסיכון. בנוסף, דגימות דם, כולל סקר ילודים ובדיקות דם, תילקחנה בלשכות באמצעות אחות תורנית, ובלשכות האפידמיולוגיה תהיה תורנות למקרים דחופים בלבד, בהם כלבת, דלקת קרום המוח ומקרי התפרצות מחלה מידבקת או מגפה.