האיחוד האירופי: על יזמים להגדיל את היקף המסחר עם איראן

בצל כניסת הסנקציות החדשות על טהראן לתוקף, פדריקה מוגריני אמרה במפגש עם עיתונאים כי על האירופאים להחליט בעצמם מי יהיו שותפיהם הכלכליים

  • פורסם ב:
  • 07/08/2018 09:13
  • |
  • עודכן ב:
  • 07/08/2018 12:03
  • |
  • כתבים:
  • דני מולכו

חזית לא אחידה מול איראן: פדריקה מוגריני, שרת החוץ של האיחוד האירופי, התייחסה הבוקר (שלישי) לסנקציות החדשות שהטילה וושינגטון על טהראן ואמרה כי על האירופאים להחליט בעצמם מי יהיו שותפי המסחר שלהם. לדבריה, האיחוד האירופי מעודד יזמים להגדיל את היקף המסחר עם איראן.

"אנו עושים כמיטב יכולתנו לשמור על איראן בהסכם הגרעין ולגרום לה להרוויח מההטבות הכלכליות שהוא מביא לתושבי איראן בגלל שאנחנו מאמינים שזה מועיל לאינטרס הביטחוני של כל העולם - לא רק שלנו. אם יש הסכם בין-לאומי שנוגע לפירוק נשק גרעיני שעובד, יש לטפחו", אמרה מוגריני בעת מפגש עם עיתונאים בניו זילנד. לדברי מוגריני, הסחר בין איראן והאיחוד האירופי הוא רכיב חיוני בזכות האיראנים לרווח כלכלי לאחר שמילאו אחרי המחויבויות הגרעיניות השונות.

 
 
 

התבטאויותיה של מוגריני מגיעות זמן קצר לאחר שהסנקציות החדשות נכנסו לתוקפן. בעת החתימה על הסנקציות, אמר נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כי "למרות הטלת הסנקציות מחדש, אני פתוח להגיע להסכם חדש וכולל עם איראן שיעסוק בכל הפעולות השליליות שלה". לדבריו, "ארה"ב מחויבת לאכוף את כל הסנקציות, ותעבוד בצמוד למדינות אחרות שמקיימות קשרים עסקיים עם איראן בכדי להבטיח שיתוף פעולה מוחלט. יחידים או גופים שלא יפסיקו פעילותיהם באיראן יסבלו מהשלכות חמורות".

בכירים בממשל האמריקני אמרו בתדרוך לעיתונאים כי יותר ממאה חברות בין-לאומיות הסכימו לעזוב את השוק האיראני. לדבריהם, הסנקציות נועדו להשיג הסכם גרעין חדש, וכי הנשיא טראמפ מוכן לפגוש את ההנהגה האיראנית "בכל זמן".

 טראמפ חותם על צו לחידוש הסנקציות
 

טראמפ חותם על הצו לחידוש הסנקציות (הבית הלבן )

 

נשיא איראן, חסן רוחאני, הגיב לדברי טראמפ ואמר: "אנחנו תמיד בעד דיפלומטיה ושיחות, אבל שיחות כאלה מצריכות כנות". לדבריו, "ארצות הברית תתחרט על הטלת הסנקציות על איראן". "ארצות הברית מטילה מחדש סנקציות על איראן ופורשת מהסכם הגרעין - ואז רוצה לדבר איתנו", הוסיף רוחאני. לטענתו, "קריאתו של טראמפ לשיחות ישירות היא לוחמה פסיכולוגית שמטרתה לעורר פילוג באיראן ונועדה למטרות פנימיות, לפני הבחירות לקונגרס". הנשיא האיראני הבהיר: "הצעד הראשון לשיחות עם אמריקה שיהיו בנויות על אמינות ומטרתן תהיה להשיג תוצאות". בהתייחסות לסנקציות, טען: "מטרת הסנקציות האמריקניות היא לא רק העם האיראני - אלא גם החברות האירופיות".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך על החלטת הממשל האמריקני להשיב את הסנקציות על איראן. "זה רגע חשוב לישראל, לארה"ב, לאזור, לעולם כולו" אמר נתניהו. "הוא מסמל את הנחישות לבלום את התוקפנות האזורית של איראן וגם את התכניות המתמשכות שלה להתחמש בנשק גרעיני".

"אני קורא למדינות אירופה, שמדברות על עצירת איראן, להצטרף למהלך הזה" הדגיש ראש הממשלה. "הגיע הזמן להפסיק לדבר, הגיע הזמן לעשות, זה בדיוק מה שארה"ב עשתה וזה מה שאירופה צריכה לעשות".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר הבוקר: "חידוש הסנקציות על איראן זה דבר שמתבקש במיוחד מאלו שנלחמים בטרור. צריך להבין שההסכם האחרון הביא מיליארדי דולרים למשטר האייתולות, שהשתמשו בו לא לטובת האזרחים, אלא לטובת טרור וחתרנות בכל המזרח התיכון... למרות כל הקשיים וכל הבעיות מבפנים הם ממשיכים להוציא מעל 2 מיליארד דולר בכל שנה ומתכוונים להוציא אף יותר. לכן, כשמדברים על הסיוע לכלכלת איראן זה לא סיוע לכלכלת איראן, מה שדיברו מנהיגי אירופה, זה סיוע למשטר האיראני. זה לא סיוע לכלכלה האיראנית, זה לא סיוע לעם האיראני, זה סיוע למשטר האיראני שמפיץ טרור על אדמת אירופה כולל בתקופה  האחרונה. לכן, אנחנו תומכים מאוד בהחלטה של הנשיא טראמפ ואני מקווה שגם בשלב ב', באותן סנקציות בחודש נובמבר, נראה גם יישום שלהן".

מנגד, שרי החוץ של מדינות האיחוד האירופי, החתומות על הסכם הגרעין עם איראן, הודיעו בהצהרה משותפת כי הם מתנגדים להטלה המחודשת של הסנקציות. "אנו מביעים צער עמוק על ההטלה המחודשת של הסנקציות", נכתב. "עלינו לעמוד על המשמר כי וושינגטון מפעילה לחץ פסיכולוגי על מנת להשפיע על השווקים באיראן", הוסיף שר החוץ. "אף אחד לא באמת חושב שטראמפ רציני בעניין הדו-שיח והמשא ומתן עם איראן. אלו סתם דיבורים. הסנקציות האמריקניות לא יצליחו לשנות את מדיניות איראן באזור. המשימה שלנו כעת היא להדוף את הלחצים של סעודיה, ארצות הברית וישראל שמטרתם לפגוע בעם האיראני".

בהצהרה המשותפת של שרי החוץ האירופאים נכתב כי "הסרת הסנקציות היא חלק מרכזי בהסכם הגרעין עם איראן. אנחנו נחושים להגן על בעלי עסקים אירופים שמבצעים עסקים לגיטימיים מול איראן. לכן, החלטנו להמשיך לשמור על ערוצים כלכליים פתוחים מולם ולהמשיך בייצוא נפט ודלק ממנה". עוד נכתב כי "שימור העסקה הוא עניין של כיבוד הסכמים בין-לאומיים ומתייחס לנושאים הקשורים לביטחון בין-לאומי".

  נשיא איראן חסן רוחאני
 

נשיא איראן חסן רוחאני(רויטרס)

 

הסנקציות שנכנסו לתוקפן הבוקר מוטלות על סחר מול איראן בזהב ובמתכות יקרות נוספות. נוסף על כך, יחולו עיצומים על מכירת פחם, ברזל ואלומיניום לחברות ולעסקים איראניים. איראן לא תוכל לרכוש כסף אמריקני וגם הסחר בתעשיית הרכב והתעופה יוגבל. כמו כן, הממשל האמריקני לא יאפשר לייבא שטיחים מאיראן לארה"ב.

מדובר בגל ראשון בלבד של סנקציות. הגל השני, והמשמעותי יותר, ייכנס לתוקפו בחודש נובמבר ויכלול סנקציות גדולות בתחום הבנקאות והאנרגיה. נוסף על כך, יחולו הגבלות על תעשיית הנפט, אחת התעשיות החזקות במדינה. הסנקציות היו קיימות בעבר, אך הופסקו עם חתימת הסכם הגרעין לפני כשלוש שנים.