ארה"ב רוצה - אבל באיראן רואים בפגישה עם טראמפ הנפת דגל לבן

עם הטלת הסנקציות המחודשת, האיראנים מזהים שסגירת הדלת האמריקנית היא הזדמנות לחזור למו"מ בתנאים חדשים, ולעקוף את המגבלות בעזרת אירופה והמזרח הרחוק • פרשנות

חרף הטלת הסנקציות מחדש על איראן, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מעוניין בפגישה עם נשיא איראן חסן רוחאני, ובממשל האמריקני מגבים זאת. הם מבינים שפגישה, לאחר שטראמפ הפר את הסכם הגרעין – תהיה הנפת דגל לבן מצד האיראנים, וניצחון אמריקני.

באיראן מהססים להודות בהפסד, אך במידה ותתקיים פגישה, ייתכן שנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, יתווך בין הצדדים. יש ארבעה חודשים עד שהסנקציות המשמעותיות יותר ייכנסו לתוקפן, ובזמן הזה האיראנים ינסו לתמרן ולעשות משא ומתן, במטרה להקל על מצבם.

 
 
 

כמו כן, האיראנים מזהים שסגירת הדלת האמריקנית היא הזדמנות לחזור למשא ומתן בתנאים חדשים, בעזרת האירופים, הרוסים והסינים, שמשתפים עמם פעולה, וינסו לעקוף את הסנקציות באמצעותם.

 טראמפ חותם על צו לחידוש הסנקציות
 

טראמפ חותם על צו לחידוש הסנקציות (הבית הלבן )

 

הנשיא רוחאני התייחס מוקדם יותר לקריאותיו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לשיחות בין הצדדים, ערב השבת הסנקציות האמריקניות על איראן בדרישה להסכם חדש על תוכנית הגרעין האיראנית. "אנחנו תמיד בעד דיפלומטיה ושיחות, אבל שיחות כאלה מצריכות כנות", הבהיר רוחאני. לדבריו, "ארצות הברית תתחרט על הטלת הסנקציות על איראן".

"ארצות הברית מטילה מחדש סנקציות על איראן ופורשת מהסכם הגרעין - ואז רוצה לדבר איתנו", הוסיף רוחאני. לטענתו, "קריאתו של טראמפ לשיחות ישירות היא לוחמה פסיכולוגית שמטרתה לעורר פילוג באיראן ונועדה למטרות פנימיות, לפני הבחירות לקונגרס".

הנשיא הבהיר: "הצעד הראשון לשיחות עם אמריקה שיהיו בנויות על אמינות ומטרתן תהיה להשיג תוצאות". בהתייחסות לסנקציות, טען: "מטרת הסנקציות האמריקניות היא לא רק העם האיראני - אלא גם החברות האירופיות". זאת, בהתייחסות למדינות שנותרו בהסכם הגרעין, בהן בריטניה, גרמניה וצרפת. הוא קרא לאיראנים "לשמור על אחדות" בפני הקשיים הכלכליים הצפויים. 

מוקדם יותר חתם הנשיא טראמפ על צו להשבת הסנקציות על איראן, ואמר כי "למרות הטלת הסנקציות מחדש, אני פתוח להגיע להסכם חדש וכולל עם איראן שיעסוק בכל הפעולות השליליות שלה". לדבריו, "ארה"ב מחויבת לאכוף את כל הסנקציות, ותעבוד בצמוד למדינות אחרות שמקיימות קשרים עסקיים עם איראן בכדי להבטיח שיתוף פעולה מוחלט. יחידים או גופים שלא יפסיקו פעילותיהם באיראן יסבלו מהשלכות חמורות".

מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ של איראן
 

מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ של איראן( רויטרס)

 

בכירים בממשל האמריקני אמרו בתדרוך לעיתונאים כי יותר ממאה חברות בין-לאומיות הסכימו לעזוב את השוק האיראני. מחר ייכנסו הסנקציות האמריקניות על איראן לתוקפן. בכירי הממשל הבהירו כי הסנקציות נועדו להשיג הסכם גרעין חדש, וכי הנשיא טראמפ מוכן לפגוש את ההנהגה האיראנית "בכל זמן".  

"הצביעות האמריקנית לא יודעת גבולות"

שר החוץ של איראן הגיב במרומז להודעתו של הנשיא טראמפ, וכתב בציוץ בטוויטר כי "היום בשנת 1945, ארה"ב הפכה למדינה הראשונה והיחידה שאי פעם השתמשה בנשק גרעיני - ודווקא נגד מרכז עירוני". לדבריו, "73 שנים לאחר מכן - עם ארסנל גרעיני מורחב בהרבה שהיא מסרבת לפרק חרף ההתחייבות לאמנה נגד פרוליפרציה - המיליטריזם האמריקני לא נחלש, כמו גם הזלזול המוחלט בחיי אדם". 

"ממשל טראמפ רוצה שהעולם יאמין שהוא דואג לעם האיראני", הוסיף זריף, "עם זאת, הסנקציות הראשונות שמוחזרות ביטלו את מכירתם של יותר מ-200 מטוסי נוסעים באמתלות אבסורדיות, באופן שמסכן אזרחים איראנים פשוטים". לדבריו, "הצביעות האמריקנית לא יודעת גבולות". 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך על החלטת הממשל האמריקני להשיב את הסנקציות על איראן. "זה רגע חשוב לישראל, לארה"ב, לאזור, לעולם כולו" אמר נתניהו. "הוא מסמל את הנחישות לבלום את התוקפנות האזורית של איראן וגם את התכניות המתמשכות שלה להתחמש בנשק גרעיני".

"אני קורא למדינות אירופה, שמדברות על עצירת איראן, להצטרף למהלך הזה" הדגיש ראש הממשלה. "הגיע הזמן להפסיק לדבר, הגיע הזמן לעשות, זה בדיוק מה שארה"ב עשתה וזה מה שאירופה צריכה לעשות".

שר החינוך, נפתלי בנט, בירך גם הוא את המהלך להשבת הסנקציות. "אני מברך את הנשיא טראמפ על עמידתו האיתנה נגד המשטר האיראני", כתב בטוויטר. "הסנקציות יהיו לקח למנהיגים באיראן ולעולם כולו. על איראן לחדול משאיפותיה הרצחניות והפצת השנאה, חוסר היציבות והטרור ברחבי האזור".

הגבלות על תעשיית הנפט - רק בגל הסנקציות השני

הסנקציות החדשות שהטילה ארצות הברית ייכנסו לתוקף מחר בבוקר. הסנקציות יוטלו על סחר מול איראן בזהב ובמתכות יקרות נוספות. נוסף על כך, יחולו עיצומים על מכירת פחם, ברזל ואלומיניום לחברות ולעסקים איראניים. איראן לא תוכל לרכוש כסף אמריקני וגם הסחר בתעשיית הרכב והתעופה יוגבל. כמו כן, הממשל האמריקני לא יאפשר לייבא שטיחים מאיראן לארה"ב.

מדובר בגל ראשון בלבד של סנקציות. הגל השני, והמשמעותי יותר, ייכנס לתוקפו בחודש נובמבר ויכלול סנקציות גדולות בתחום הבנקאות והאנרגיה. נוסף על כך, יחולו הגבלות על תעשיית הנפט, אחת התעשיות החזקות במדינה. הסנקציות היו קיימות בעבר, אך הופסקו עם חתימת הסכם הגרעין לפני כשלוש שנים.

הטלת הסנקציות מגיעות ברקע המצב הכלכלי הקשה במדינה, והתמוטטות המטבע המקומי, שאיבד בחודשים האחרונים למעלה ממחצית מערכו. בד בבד, בניסיון למנוע קריסה מוחלטת של הריאל, הבנק האיראני הכריז על הקלות במסחר המט"ח ובסחר החליפין, מעשה שהעלה מעט, לפחות באופן זמני, את שווי הריאל - וכעת הוא נסחר ב-98,500 לכל דולר. זאת, לאחר שבשבת הוא עמד על 103 אלף ריאל לדולר.

"זה מראה את הכוח שלנו", אמר עבדולנאסר חאמטי, נגיד הבנק המרכזי באיראן, "באותו יום שהאמריקנים מטילים עלינו סנקציות, אנו פותחים את השוק. אין לנו בעיות, אז למה שהאזרחים שלנו יצטרכו לדאוג?". עם זאת, הוסיף כי הבנק יבצע מהלכים על מנת למנוע התחזקות שוק שחור במדינה.

במקביל, האזרחים האיראנים חזרו להפגין בסוף השבוע נגד השלטונות ברקע המצב הכלכלי. מאות אנשים, שעתידם הכלכלי בסכנה משמעותית, נשאו שלטים נגד הממשלה וקראו נגד השחיתות, שלדבריהם מתרחשת במדינה.