שר הפנים, אריה דרעי , רויטרס

בית הדין קבע: מכרז בודד לנשים ולגברים לתוכנית בהפרדה מגדרית

בעקבות עתירת שדולת הנשים, הוחלט כי משתתפי ומשתתפות תוכנית "משפיעים", שנועדה לשלב אקדמאים מהמגזר החרדי בשירות הציבורי, ימוינו במרכז אחד ויעברו הכשרה סימולטנית

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים קבע היום (שני) כי מסלול ההכשרה "משפיעים" לשירות הציבורי עבור הציבור החרדי יתקיים במכרז אחד לנשים ולגברים. עם זאת, בעקבות עתירת שדולת הנשים נגד ההפרדה המגדרית, נקבע כי התוכנית הנוכחית תמשיך להתקיים כסדרה.

התוכנית הופעלה לראשונה כפיילוט, ויועדה לאקדמאים מהציבור החרדי, מתוך כוונה לעידוד שילוב חרדים בשוק התעסוקה בכלל ובשירות הציבורי בפרט. תחילה הוחלט על קיומם של שני מחזורי הכשרה נפרדים, שלא יפעלו סימולטנית - אחד לגברים ואחר לנשים, עם הפרדה מגדרית בשלב ההכשרה בלבד.

שדולת הנשים הגישה לבית הדין האזורי תביעה נגד התוכנית מכוח חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, בטענה שהיא פוגעת בזכות החוקתית לשוויון ולכבוד, וכן ביקשה מבית הדין להקפיא את התוכנית כסעד זמני. במסגרת הסכמת הצדדים, שבה והבהירה המדינה כי "היא מחויבת לעקרונות השוויון בכלל, ולעקרון שוויון הזדמנויות בעבודה ועקרון השוויון המגדרי בפרט. בהתאם מחויבת המדינה לקליטה שוויונית של נשים וגברים לשירות הציבורי".

עוד התחייבה המדינה כי מעתה ואילך, וככל שיפורסמו מכרזים פומביים נוספים למסלול הכשרה לתכנית משפיעים חרדים לשירות המדינה ולשלטון המקומי, תתקיים התכנית במכרז אחד לנשים ולגברים. המשרות בהן ישולבו עמיתות ועמיתי התכנית יהיו פתוחות באופן שוויוני לגברים ולנשים.

בנוסף לדרישה כי המכרז יהיה פתוח לכל המגדרים, בית הדין הציב כתנאי הכרחי לקורס בהפרדה הוכחה באמצעות מחקר או סקר כי ההפרדה הכרחית. זאת, תוך פרסום הכוונה לקיום קורס בהפרדה מגדרית 45 ימים לפני פרסום המכרז. כמו כן, נקבע כי לא תהיה כל השפעה על סגל הקורס, הצוות המנהלי וההשמה של הצוערים.

"אני שמח שבית הדין אישר את תכנית 'משפיעים' בהפרדה", מסר שר הפנים, אריה דרעי. לטענתו, "בכך נתן אור ירוק לשילוב צעירים חרדיים בשירות המדינה. החלטתו היא אמירה חשובה נגד ניסיונות כפייה של ערכים זרים על הציבור החרדי".

מנכ"לית שדולת הנשים בישראל, עו"ד מיכל גרא מרגליות, מסרה כי "כשהתפרסם המכרז לתוכנית 'משפיעים' בהפרדה מגדרית, פתחנו את התנגדותנו דווקא בחיזוק מאמצי המדינה לשילוב חרדים וחרדיות בשוק התעסוקה ככלל, ובשירות המדינה בפרט. אנחנו מצפות שהנציבות יפיקו את המסקנות הנדרשות וישלבו ביתר עוז חרדים וחרדיות, במסגרת שילוב - ולא הפרדה".