סא"ל עמנואל מורנו, חדשות עשר

"בזכות האופטימיות נישאר חזקים": הקלטת חלל צה"ל החשאי ביותר

סגן-אלוף עמנואל מורנו, קצין בסיירת מטכ"ל, נהרג במלחמת לבנון השנייה, ומאז מותו כל פרט על פעילותו, נסיבות נפילתו ואף תמונתו נאסרו לפרסום בשל רגישות התפקיד שמילא

סגן-אלוף עמנואל יהודה מורנו, קצין בסיירת מטכ"ל, נהרג במלחמת לבנון השנייה בשנת 2006. בשל רגישות התפקיד שמילא, על כל מידע בנוגע לפעילותו הצבאית, כולל הפעולה שבה נהרג, הוטל איפול כבד, ונמנע פרסום תמונתו.

עם זאת, היום (שני) באזכרה לרגל 12 שנים למותו, נחשפה הקלטה נדירה של מורנו מתוך טקס הענקת הדרגה שלו. "הוריי, ראש אמ"ן, מפקד היחידה ושאר הנוכחים שכיבדו אותי במעמד זה, עומדים אנו בתפר בין סיומה של שנה ותחילתה של שנה חדשה הבאה עלינו לטובה", נשמע מורנו.

"השנה החולפת הייתה רצופה באירועים ומשברים אשר איימו על אחדות העם ושלמותו", הוסיף מורנו בדבריו. "בעתות משבר ראוי לעיין בדרכו המיוחדת של רבי עקיבא, אשר חווה את חורבן בית המקדש השני". מורנו המשיך וסיפר מדרש על רבי עקיבא, וקרא "לראות את חצי הכוס המלאה", ו"בזכות האופטימיות אנחנו נשארים חזקים".

מורנו, בן 35 במותו, נולד בצרפת, בן לסילביה ושלמה אילן מורנו. בהיותו בן שנה עלה לישראל עם הוריו וגדל בירושלים. הוא למד בתיכון הרטמן ובתיכון הימלפרב בירושלים, ובמכינה הקדם צבאית בני דוד בעלי. הוא הותיר אחריו אישה ושלושה ילדים.

הוא שירת בסיירת מטכ"ל 16 שנים, והגיע לדרגת סגן-אלוף, כדרגתו של מפקד סיירת מטכ"ל, אך מורנו לא היה מפקד הסיירת, אלא קיבל דרגה אישית. מורנו נהרג במלחמת לבנון השניה לאחר תחילתה של הפסקת האש, בפעולה באזור בעלבק.