שעת מבחן: שקד איימה במלחמה אם בג"ץ יתערב ב"חוק הלאום"

למרות הקשיים הרבים, אם השופטים יבקשו לשנות את חוק היסוד, יהיה זה דבר תקדימי. עם זאת, האמירות בו אולי מתריסות - אך קיימות כבר בשורה של חוקים ותיקים • פרשנות

שרת המשפטים איילת שקד אמרה אתמול (ראשון) בריאיון בגלי צה"ל כי שינוי או פסילת חוק הלאום "זו רעידת אדמה ומלחמה בין רשויות". בכוחו של בית המשפט העליון לפסוק תיקון לחוק יסוד, אך מהלך כזה יהיה דרמטי מאוד ויצור מתח בין הרשויות – המחוקקת והשופטת. רק במקרה אחד הייתה התערבות בחוק יסוד על ידי השופטים, וגם אז היה זה בעניין מנהלתי בחוק יסוד: משק המדינה, בתקציב הדו-שנתי בשנת 2017.

חוק שכיננו נבחרי הציבור בכנסת ושהוגדר כחוק יסוד שואב את כוחו מהמשמעות שנתן לו בית המשפט העליון. הבחירה לתייג חוק תחת הגדרה זו, כשהוא מעורר מחלוקות בעם ואף פוגע בהפרדת הרשויות, שנתונה כעיקרון יסוד בדמוקרטיה, מעמיד את בית המשפט העליון במבחן. המצב המתעתע כי מצד אחד הכנסת קבעה חוק כחוק יסוד, ומצד שני לשופטים ישנה אפשרות לבטלו, על אף המעמד שהעניקו לו על פי הגדרתם.

 

 

 

 

 

 

 שרת המשפטים איילת שקד, נשיא המדינה ראובן ריבלין ושופטי בית המשפט העליון בטקס השבעתה של אסתר חיות לנשיאת בית המשפט העליון, אוקטובר 2017
 

שרת המשפטים איילת שקד, נשיא המדינה ראובן ריבלין ושופטי בית המשפט העליון בטקס השבעתה של אסתר חיות לנשיאת בית המשפט העליון, אוקטובר 2017 (מארק ניימן, לע"מ)

 

ישנם 15 שופטים בבית המשפט העליון, מתוכם שישה מונו בתקופת כהונה של שרת המשפטים איילת שקד, וארבעה מתוך מינוים אלו הם שופטים המייצגים את ערכיה לטענתה. כך נוצר מצב שלפחות שליש מבית המשפט העליון מזוהה בצדק או שלא בצדק עם ערכיה, דבר שהיא מתברברת בו בכלי התקשורת - "בניתי את בית המשפט העליון".

למרות הקשיים הרבים, אם בית המשפט העליון אכן יתערב בחוק, דבר זה עלול להוביל למאבק שטרם ראינו בין הרשויות. כמו כן, החוק לא מחדש דבר על מגילת העצמאות, ולא מקיים את ערך השוויון שלא קיים גם בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. אמנם האמירות בו מתריסות קהילות שונים, אך הערכים קיימים בשורה של חקיקות נוספות בכנסת, ובראשן חוק השבות.