נתניהו: מברך את טראמפ על הסנקציות, קורא לאירופה להצטרף

רה"מ הגדיר את השבת הסנקציות "רגע חשוב לישראל, לארה"ב, לאזור". בנט: "הסנקציות - לקח למנהיגים באיראן ולעולם כולו". פומפאו: "המשטר חייב לתמוך באזרחים - לא בטרור"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך היום (שני) על החלטת הממשל האמריקני להשיב את הסנקציות על איראן. "זה רגע חשוב לישראל, לארה"ב, לאזור, לעולם כולו" אמר נתניהו. "הוא מסמל את הנחישות לבלום את התוקפנות האזורית של איראן וגם את התכניות המתמשכות שלה להתחמש בנשק גרעיני".

"אני קורא למדינות אירופה, שמדברות על עצירת איראן, להצטרף למהלך הזה" הדגיש ראש הממשלה. "הגיע הזמן להפסיק לדבר, הגיע הזמן לעשות, זה בדיוק מה שארה"ב עשתה וזה מה שאירופה צריכה לעשות".

 
 
 

שר החינוך, נפתלי בנט, בירך גם הוא את המהלך להשבת הסנקציות. "אני מברך את הנשיא טראמפ על עמידתו האיתנה נגד המשטר האיראני", כתב בטוויטר. "הסנקציות יהיו לקח למנהיגים באיראן ולעולם כולו. על איראן לחדול משאיפותיה הרצחניות והפצת השנאה, חוסר היציבות והטרור ברחבי האזור".

מוקדם יותר התייחס לכך גם שר הביטחון, אביגדור ליברמן. "הלילה ייכנסו בארה"ב לתוקף הסנקציות, שהטיל הממשל האמריקאי על איראן. בהחלטה אמיצה שתיזכר לדורות, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שינה את הכיוון ביחס לאיראן. לא עוד הסכמים והתרפסות, אלא מאבק נחוש עד לעצירת משטר האייתוללות הרצחני, שמפיץ טרור אלימות ושנאה בכל רחבי המזרח התיכון", כתב ליברמן בטוויטר.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אמר לאחר החתימה על הצו להשבת הסנקציות על איראן כי "למרות הטלת הסנקציות מחדש, אני פתוח להגיע להסכם חדש וכולל עם איראן שיעסוק בכל הפעולות השליליות שלה".
 

"ארה"ב מחויבת לאכוף את כל הסנקציות, ותעבוד בצמוד למדינות אחרות שמקיימות קשרים עסקיים עם איראן בכדי להבטיח שיתוף פעולה מוחלט", מסר הנשיא. "יחידים או גופים שלא יפסיקו פעילותיהם באיראן יסבלו מהשלכות חמורות".

 טראמפ חותם על צו לחידוש הסנקציות
 

טראמפ חותם על צו לחידוש הסנקציות (הבית הלבן )

 

"מאז שהושג הסכם הגרעין, האגרסיביות של איראן רק התגברה", הדגיש טראמפ. "המשטר השתמש בכספים החדשים שקיבל בכדי לבנות טילים בעלי יכולת לשאת נשק גרעיני, לממן טרור, וליצור קונפליקט במזרח התיכון במקומות אחרים".

"עד לעצם היום הזה, איראן מאיימת על ארה"ב ובעלות בריתה, פוגעת במערכת הכלכלית הבין-לאומית ותומכת בטרור ובגרורותיה הצבאיות ברחבי העולם", נימק נשיא ארה"ב את השבת הסנקציות.

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו מסר בציוץ כי "לפני 90 ימים, הנשיא פרש מהסכם הגרעין הכושל. היום, הסנקציות נגד המשטר באיראן חודשו, במטרה לבלום את פעולותיו הזדוניות". לדבריו, "המשטר חייב להשתמש במשאביו כדי לסייע לאזרחים - לא לתמוך בטרור ולהעשיר את ההנהגה". 

היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון הבהיר כי "אנחנו רוצים להפעיל לחץ חסר תקדים על הממשלה האיראנית שתשנה את התנהגותה. עד כה הם לא הראו שום אינדיקציה לכך שהם מוכנים לעשות זאת". 

בכירים הממשל האמריקני אמרו בתדרוך לעיתונאים כי יותר ממאה חברות בין-לאומיות הסכימו לעזוב את השוק האיראני. מחר ייכנסו הסנקציות האמריקניות על איראן לתוקפן.

הבכירים הוסיפו כי ארה"ב הקימה חזית עם עוד עשרים מדינות בכדי להבטיח את הצלחת הסנקציות. עוד נמסר כי ארה"ב לא תעניק ויתורים או הקלות, אך תסכים לבחון בקשות פרטניות בנושא. "מטרתנו היא להביא כמה שיותר מדינות להפסיק ייבוא של נפט איראני", מסר אחד הגורמים האמריקנים.

בכירי הממשל הבהירו כי הסנקציות נועדו להשיג הסכם גרעין חדש, וכי הנשיא טראמפ מוכן לפגוש את ההנהגה האיראנית "בכל זמן".  

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, טען מוקדם יותר היום כי איראן תעמוד בהצלחה מול המגבלות החדשות שארה"ב תטיל. "אני בטוח שנתגבר על השלב הרגיש הזה ממש כפי שהתגברנו בעבר", צוטט זריף בערוץ הלבנוני אל-מיאדין. 

  נשיא איראן חסן רוחאני
 

נשיא איראן חסן רוחאני(רויטרס)

 

"עלינו לעמוד על המשמר כי וושינגטון מפעילה לחץ פסיכולוגי על מנת להשפיע על השווקים באיראן", הוסיף שר החוץ. "אף אחד לא באמת חושב שטראמפ רציני בעניין הדו-שיח והמשא ומתן עם איראן. אלו סתם דיבורים. הסנקציות האמריקניות לא יצליחו לשנות את מדיניות איראן באזור. המשימה שלנו כעת היא להדוף את הלחצים של סעודיה, ארצות הברית וישראל שמטרתם לפגוע בעם האיראני".

במקביל, שרי החוץ של מדינות האיחוד האירופי, החתומות על הסכם הגרעין עם איראן, הודיעו בהצהרה משותפת כי הם מתנגדים להטלה המחודשת של הסנקציות. "אנו מביעים צער עמוק על ההטלה המחודשת של הסנקציות", נכתב.

בהצהרה המשותפת של שרי החוץ האירופים נכתב כי "הסרת הסנקציות היא חלק מרכזי בהסכם הגרעין עם איראן. אנחנו נחושים להגן על בעלי עסקים אירופים שמבצעים עסקים לגיטימיים מול איראן.  לכן, החלטנו להמשיך לשמור על ערוצים כלכליים פתוחים מולם ולהמשיך בייצוא נפט ודלק ממנה". עוד נכתב כי "שימור העסקה הוא עניין של כיבוד הסכמים בין-לאומיים ומתייחס לנושאים הקשורים לביטחון בין-לאומי".

הסנקציות החדשות שהטילה ארצות הברית ייכנסו לתוקף מחר בבוקר. הסנקציות יוטלו על סחר מול איראן בזהב ובמתכות יקרות נוספות. נוסף על כך, יחולו עיצומים על מכירת פחם, ברזל ואלומיניום לחברות ולעסקים איראניים. איראן לא תוכל לרכוש כסף אמריקני וגם הסחר בתעשיית הרכב והתעופה יוגבל. כמו כן, הממשל האמריקני לא יאפשר לייבא שטיחים מאיראן לארה"ב.

מדובר בגל ראשון בלבד של סנקציות. הגל השני, והמשמעותי יותר, ייכנס לתוקפו בחודש נובמבר ויכלול סנקציות גדולות בתחום הבנקאות והאנרגיה. נוסף על כך, יחולו הגבלות על תעשיית הנפט, אחת התעשיות החזקות במדינה. הסנקציות היו קיימות בעבר, אך הופסקו עם חתימת הסכם הגרעין לפני כשלוש שנים.

מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ של איראן
 

מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ של איראן( רויטרס)

 

בתגובה להטלת הסנקציות, המשטר באיראן הכין קמפיין הסברה. נשיא איראן, חסן רוחאני יישא הערב נאום מיוחד לאומה שבו יסביר את עמדת איראן לסנקציות ולמדיניות טראמפ כלפי איראן וגם יתייחס ליוקר המחיה ולמשבר הכלכלי באיראן. בד בבד, שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, בכירים ברפובליקה אסלאמית ושגרירים במדינות אירופה קיבלו הנחיות ודפי מסרים כיצד להגיב בתקשורת אם וכאשר יאושר להם להתראיין. נוסף לכך, צוות איראני בניהולו של זריף ימשיך לקיים מגעים עם האיחוד האירופי במטרה לנסות ולגבש הבנות בין איראן לאירופה נוכח הסנקציות.

הטלת הסנקציות מגיעות ברקע המצב הכלכלי הקשה במדינה, והתמוטטות המטבע המקומי, שאיבד בחודשים האחרונים למעלה ממחצית מערכו. בד בבד, בניסיון למנוע קריסה מוחלטת של הריאל, הבנק האיראני הכריז על הקלות במסחר המט"ח ובסחר החליפין, מעשה שהעלה מעט, לפחות באופן זמני, את שווי הריאל - וכעת הוא נסחר ב-98,500 לכל דולר. זאת, לאחר שבשבת הוא עמד על 103 אלף ריאל לדולר.

"זה מראה את הכוח שלנו", אמר עבדולנאסר חאמטי, נגיד הבנק המרכזי באיראן, "באותו יום שהאמריקנים מטילים עלינו סנקציות, אנו פותחים את השוק. אין לנו בעיות, אז למה שהאזרחים שלנו יצטרכו לדאוג?". עם זאת, הוסיף כי הבנק יבצע מהלכים על מנת למנוע התחזקות שוק שחור במדינה.

במקביל, האזרחים האיראנים חזרו להפגין בסוף השבוע נגד השלטונות ברקע המצב הכלכלי. מאות אנשים, שעתידם הכלכלי בסכנה משמעותית, נשאו שלטים נגד הממשלה וקראו נגד השחיתות, שלדבריהם מתרחשת במדינה.