מחאת האחיות: "תקיפת הצוות הפכה להתנהגות מקובלת - זה לא בסדר"

מרינה פרנקל, שהותקפה על ידי מטופלת ברמב"ם, סיפרה: "אני חוששת כל הזמן מתקיפה נוספת". האחות רחלי ברוך, שמתאוששת מתקיפה, הביעה תמיכה בשביתת הצוותים הרפואיים מחר

מרינה פרנקל, אחות שהותקפה על ידי מטופלת בבית החלים רמב"ם, סיפרה היום (שני) ל"חמש עם רפי רשף" על התקרית. זאת על רקע שביתת האחיות מחר.

"איבדתי הכרה. היא נתנה לי מכה בפנים, מכה משמעותית", סיפרה פרנקל. "אני יודעת מה קרה, לא עד הסוף. אני יודעת שאחרי התקיפה היא נכנסה לכלא, ואחרי זה אני פשוט לא עקבתי. אף אחד לא ביקש ממני סליחה".

 

"עד שחזרתי לעבודה לקח שבוע ימים, אבל אני לא ממש הצלחתי להתמודד, אני עכשיו גם עוברת למחלקה אחרת, בינתיים חצי משרה", המשיכה. "מאוד קשה לי עם זה. מאוד קשה לי לחזור למקום שבו קרה מה שקרה. קשה להתמודד. אני מתמודדת עם נדודי שינה, אני לא ישנה בלי תרופות כבר שנה".

אחיות בבית החולים איכילוב. ארכיון
 

אחיות בבית החולים איכילוב. ארכיון(חדשות עשר )

 

"לכאורה היא לא קיבלה את הטיפול שהיא רצתה לקבל, אבל ברור לכולם שזה לא משהו שיכול להצדיק את המעשה. ההתנהגות הזאת בסך הכול זו התנהגות די מקובלת, וזה לא בסדר. זה חורה", אמרה. "בביטחון האישי, משהו השתנה. יש איזשהו צפי לתקיפה נוספת כל הזמן. אני חוששת מזה. אני חיה עם זה.

בתוך כך, האחות רחלי ברוך שהותקפה בבית החולים שמואל הרופא מתאוששת לאט מהפציעה הקשה, והביעה תמיכה בשביתה מחר. "היום חלפו חמישה שבועות מהתקיפה הנוראית של רחלי במקום עבודתה במרכז הרפואי שמואל הרופא בבאר יעקב", מסרה משפחתה. "רחלי עדיין מאושפזת במחלקה לטיפול נמרץ באסף הרופא, אך נמצאת כבר בהכרה מלאה ומצבה, תודה לאל, הולך ומשתפר. יש עוד תהליך החלמה ארוך לפנייה, אך כולנו מאמינים בה, מחזקים אותה ולא עוזבים אותה לרגע".

כאמור, הסתדרות האחיות הודיעה הבוקר כי האחיות והאחים יחלו מחר ב-7:00 בבוקר בשביתה כוללת ללא מועד סיום בבתי החולים, בקהילה ובריאות הציבור. לדברי הסתדרות האחיות, השביתה תיערך "לאור אוזלת ידה של ממשלת ישראל בטיפול באלימות הקשה במערכת הבריאות ואי יישום המלצות הוועדה למיגור האלימות במערכת הבריאות שהתקבלו כבר לפני כתשעה חודשים".

 רחלי ברוך, האחות שהותקפה בביה"ח שמואל הרופא
 

רחלי ברוך, האחות שהותקפה בביה"ח שמואל הרופא(משפחת ברוך )

 

השביתה כוללת את כלל האחיות בבריאות הציבור ובכל הרמות: לא תהיה קבלת קהל בכל שעות העבודה, לא תערכנה בדיקות רופא בכל התחומים, לא יתקיימו שעות תגבור, לא תבוצענה בדיקות הכנה ל-one stop shop וכל מרפאות חיסוני חו"ל תהיינה סגורות בכל לשכות הבריאות.

תחנות בריאות המשפחה ישבתו, אך בכל עיר תתקיים תורנות של תחנה אחת בלבד למענה לפגים ולנשים הרות בסיכון. בנוסף, דגימות דם, כולל סקר ילודים ובדיקות דם, תילקחנה בלשכות באמצעות אחות תורנית, ובלשכות האפידמיולוגיה תהיה תורנות למקרים דחופים בלבד, בהם כלבת, דלקת קרום המוח ומקרי התפרצות מחלה מידבקת או מגפה.