איראן על הסנקציות החדשות: "לא ישנו את מדיניותנו באזור"

שר החוץ זריף התייחס לעיצומים של ארה"ב על טהראן, שייכנסו לתוקפם מחר: "בטוח שנתגבר על השלב הזה כפי שעשינו בעבר". שרי החוץ של מדינות האיחוד האירופי מתנגדים למהלך

איראן מגיבה לסנקציות: שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, טען היום (שני) כי איראן תעמוד בהצלחה מול המגבלות החדשות שארה"ב תטיל. "אני בטוח שנתגבר על השלב הרגיש הזה ממש כפי שהתגברנו בעבר", צוטט זריף בערוץ הלבנוני אל-מיאדין. במקביל, שרי החוץ של מדינות האיחוד האירופי, החתומות על הסכם הגרעין עם איראן, הודיעו בהצהרה משותפת כי הם מתנגדים להטלה המחודשת של הסנקציות. "אנו מביעים צער עמוק על ההטלה המחודשת של הסנקציות", נכתב.

"עלינו לעמוד על המשמר כי וושינגטון מפעילה לחץ פסיכולוגי על מנת להשפיע על השווקים באיראן", הוסיף שר החוץ. "אף אחד לא באמת חושב שטראמפ רציני בעניין הדו-שיח והמשא ומתן עם איראן. אלו סתם דיבורים. הסנקציות האמריקניות לא יצליחו לשנות את מדיניות איראן באזור. המשימה שלנו כעת היא להדוף את הלחצים של סעודיה, ארצות הברית וישראל שמטרתם לפגוע בעם האיראני".

 
 
 

בהצהרה המשותפת של שרי החוץ האירופים נכתב כי "הסרת הסנקציות היא חלק מרכזי בהסכם הגרעין עם איראן. אנחנו נחושים להגן על בעלי עסקים אירופים שמבצעים עסקים לגיטימיים מול איראן.  לכן, החלטנו להמשיך לשמור על ערוצים כלכליים פתוחים מולם ולהמשיך בייצוא נפט ודלק ממנה". עוד נכתב כי "שימור העסקה הוא עניין של כיבוד הסכמים בין-לאומיים ומתייחס לנושאים הקשורים לביטחון בין-לאומי".

"המדינות החברות בהסכם עומלות על מימוש המטרות שהצבנו, בעיקר כדי להבטיח שתוכנית הגרעין איראנית נשארת למטרות שלום בלבד, כפי שהובטח על ידי סוכנות האטומית הבינלאומית ב-11 דוחות שונים", נכתב בהצהרה. עוד צוין כי "שמירה על ההסכם חיונית לביטחון אירופה והעולם כולו. אנחנו מצפים מאיראן להמשיך ליישם בצורה מלאה את המחויבות".

בד בבד, ברשתות החברתיות עלה סרטון של זריף שבו הוא אומר: "יום אחד האמריקנים אומרים שהם מעוניינים לנהל משא ומתן ולמחרת הם מאיימים שיעשו משהו שהעולם לא ראה בעבר. זה נועד להשפיע על דעת הקהל".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס גם כן לסנקציות. "הלילה ייכנסו בארה"ב לתוקף הסנקציות, שהטיל הממשל האמריקאי על איראן. בהחלטה אמיצה שתזכר לדורות, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שינה את הכיוון ביחס לאיראן. לא עוד הסכמים והתרפסות, אלא מאבק נחוש עד לעצירת משטר האייתולות הרצחני, שמפיץ טרור אלימות ושנאה בכל רחבי המזרח התיכון", כתב ליברמן בטוויטר.

הסנקציות החדשות שהטילה ארצות הברית ייכנסו לתוקף מחר בבוקר. הסנקציות יוטלו על סחר מול איראן בזהב ובמתכות יקרות נוספות. נוסף על כך, יחולו עיצומים על מכירת פחם, ברזל ואלומיניום לחברות ולעסקים איראניים. איראן לא תוכל לרכוש כסף אמריקני וגם הסחר בתעשיית הרכב והתעופה יוגבל. כמו כן, הממשל האמריקני לא יאפשר לייבא שטיחים מאיראן לארה"ב.

ארה"ב צפויה לפרט על הסנקציות בהמשך היום, כך לפי הודעת שר החוץ האמריקני מייק פומפאו."הסנקציות על איראן הן חלק חשוב במאמצים לעצור את התנהלותה ה'עוינת'", הוסיף פומפאו, "בכוונתנו לאכוף אותן". האמריקנים מאיימים על מדינות אחרות שלא לסחור עם איראן, אך לא ברור איך יפעלו סין, רוסיה ומעצמות אירופה שעושות עם איראן עסקים. שר הכלכלה הגרמני אמר הבוקר כי מדינתו מנהלת מגעים עם ארה"ב במטרה להחריג חברות גרמניות מהסנקציות.

מדובר בגל ראשון בלבד של סנקציות. הגל השני, והמשמעותי יותר, ייכנס לתוקפו בחודש נובמבר ויכלול סנקציות גדולות בתחום הבנקאות והאנרגיה. נוסף על כך, יחולו הגבלות על תעשיית הנפט, אחת התעשיות החזקות במדינה. הסנקציות היו קיימות בעבר, אך הופסקו עם חתימת הסכם הגרעין לפני כשלוש שנים.

טראמפ ורוחאני
 

טראמפ ורוחאני(רויטרס )

 

בתגובה להטלת הסנקציות, המשטר באיראן הכין קמפיין הסברה. נשיא איראן, חסן רוחאני יישא הערב נאום מיוחד לאומה שבו יסביר את עמדת איראן לסנקציות ולמדיניות טראמפ כלפי איראן וגם יתייחס ליוקר המחיה ולמשבר הכלכלי באיראן. בד בבד, שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, בכירים ברפובליקה אסלאמית ושגרירים במדינות אירופה קיבלו הנחיות ודפי מסרים כיצד להגיב בתקשורת אם וכאשר יאושר להם להתראיין. נוסף לכך, צוות איראני בניהולו של זריף ימשיך לקיים מגעים עם האיחוד האירופי במטרה לנסות ולגבש הבנות בין איראן לאירופה נוכח הסנקציות.

הטלת הסנקציות מגיעות ברקע המצב הכלכלי הקשה במדינה, והתמוטטות המטבע המקומי, שאיבד בחודשים האחרונים למעלה ממחצית מערכו. בד בבד, בניסיון למנוע קריסה מוחלטת של הריאל, הבנק האיראני הכריז על הקלות במסחר המט"ח ובסחר החליפין, מעשה שהעלה מעט, לפחות באופן זמני, את שווי הריאל - וכעת הוא נסחר ב-98,500 לכל דולר. זאת, לאחר שבשבת הוא עמד על 103 אלף ריאל לדולר.

"זה מראה את הכוח שלנו", אמר עבדולנאסר חאמטי, נגיד הבנק המרכזי באיראן, "באותו יום שהאמריקנים מטילים עלינו סנקציות, אנו פותחים את השוק. אין לנו בעיות, אז למה שהאזרחים שלנו יצטרכו לדאוג?". עם זאת, הוסיף כי הבנק יבצע מהלכים על מנת למנוע התחזקות שוק שחור במדינה.

במקביל, האזרחים האיראנים חזרו להפגין בסוף השבוע נגד השלטונות ברקע המצב הכלכלי. מאות אנשים, שעתידם הכלכלי בסכנה משמעותית, נשאו שלטים נגד הממשלה וקראו נגד השחיתות, שלדבריהם מתרחשת במדינה.