אסיפת מחאה באיכילוב. ארכיון, חדשות עשר

בעקבות האלימות במערכת הבריאות: האחיות פותחות בשביתה

האחיות והאחים יחלו מחר בשביתה כוללת ללא מועד סיום בבתי החולים, במרפאות ובשירותי בריאות הציבור. זאת במחאה על הטיפול באלימות נגד סגל הרפואי • אלו המקומות שישבתו

האלימות במערכת הבריאות: הסתדרות האחיות הודיעה הבוקר (שני) כי האחיות והאחים יחלו מחר ב-7:00 בבוקר בשביתה כוללת ללא מועד סיום בבתי החולים, בקהילה ובריאות הציבור. לדברי הסתדרות האחיות, השביתה תיערך "לאור אוזלת ידה של ממשלת ישראל בטיפול באלימות הקשה במערכת הבריאות ואי יישום המלצות הוועדה למיגור האלימות במערכת הבריאות שהתקבלו כבר לפני כתשעה חודשים".

השביתה כוללת את כלל האחיות בבריאות הציבור ובכל הרמות: לא תהיה קבלת קהל בכל שעות העבודה, לא תערכנה בדיקות רופא בכל התחומים, לא יתקיימו שעות תגבור, לא תבוצענה בדיקות הכנה ל-one stop shop וכל מרפאות חיסוני חו"ל תהיינה סגורות בכל לשכות הבריאות.

תחנות בריאות המשפחה ישבתו, אך בכל עיר תתקיים תורנות של תחנה אחת בלבד למענה לפגים ולנשים הרות בסיכון. בנוסף, דגימות דם, כולל סקר ילודים ובדיקות דם, תילקחנה בלשכות באמצעות אחות תורנית, ובלשכות האפידמיולוגיה תהיה תורנות למקרים דחופים בלבד, בהם כלבת, דלקת קרום המוח ומקרי התפרצות מחלה מידבקת או מגפה.

 שביתת האחיות

שביתת האחיות(חדשות עשר )

 

"האחיות והאחים במדינת ישראל החליטו כי דמם אינו הפקר ולכן הכרזנו על שביתה כוללת עד שלא תבוצענה פעולות אופרטיביות לאלתר לפתרון העומסים הבלתי נסבלים ולהגנה על הצוותים הרפואיים ועובדי מערכת הבריאות האחיות האחים לא ירפו במאבקם", אמרה אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחיות.

לדבריה: "לא יכול להיות שאחות תצא לעבודה לטפל בחולים ותסיים בחדר מיון. לא ייתכן כי ממשלת ישראל תעמוד כצופה מן הצד בעת שמערכת הבריאות הופכת לזירת מלחמה והאחיות, הצוותים הרפואיים ועובדי מערכת הבריאות משמשים כשק חבטות. לא ייתכן שאחות תיאבק על חייה בטיפול נמרץ בין חיים למוות ושרי הממשלה יאלמו דום".

 כיסאות שבורים בבית החולים נהריה
 

כיסאות שבורים בבית החולים נהריה (המרכז הרפואי לגליל )

 

בתוך כך, האחות רחלי ברוך שהותקפה בבית החולים שמואל הרופא מתאוששת לאט מהפציעה הקשה. "היום חלפו חמישה שבועות מהתקיפה הנוראית של רחלי במקום עבודתה במרכז הרפואי שמואל הרופא בבאר יעקב", מסרה משפחתה. "רחלי עדיין מאושפזת במחלקה לטיפול נמרץ באסף הרופא, אך נמצאת כבר בהכרה מלאה ומצבה, תודה לאל, הולך ומשתפר. יש עוד תהליך החלמה ארוך לפנייה, אך כולנו מאמינים בה, מחזקים אותה ולא עוזבים אותה לרגע".

בחודשים האחרונים, כאמור, חווים אנשי הסגל הרפואי בישראל גל תקיפות מצד מטופלים וקרוביהם. ביום שישי נעצר תושב פוריידיס בחשד לתקיפת מאבטח בבית החולים הלל יפה בחדרה. על פי החשד, לביה"ח הגיע תושב פוריידיס במצב קשה, ולאחר שנקבע מותו, ביקשו כמה מבני המשפחה להיכנס יחדיו לחדרו בניגוד לנהלים ולא נשמעו להנחיות המאבטחים במקום. לאחר שהמאבטח מנע את כניסת כל המשפחה במקביל, הותקף באלימות ע"י אחד מבני המשפחה.

בתחילת השבוע שעבר נעצרו גבר ואישה, שני תושבי באר שבע בני 34 בחשד שתקפו רופא ואח בבית החולים סורוקה בעיר. על פי החשד, השניים הגיעו לקבלת טיפול רפואי ומשהמענה הרפואי לא היה לשביעות רצונם תלשה האישה את התג השמי של הרופא מחולצתו, לעסה אותו וירקה אותו. לאחר מכן, האישה המשיכה באיומיה כלפי הרופא תוך שהיא תוקפת באגרופים אח ולבסוף התיישבה על הרצפה והחלה לצעוק.

בחודש שעבר, קרוב משפחה של תינוק כבן עשרה חודשים, שהתלווה להוריו, התפרע במרכז הרפואי לגליל שבנהריה, הסב נזק לציוד ואיים על הצוות הרפואי. ההורים הגיעו למקום יחד עם מספר בני משפחה. לטענת בית החולים, עם כניסתם למיון, החל אחד האנשים להתפרע. הוא חבט במערכת התורים האלקטרונית המוצבת בפתח החדר ושבר אותה. לאחר מכן, ושבר כסאות, איים על הצוות הרפואי, ואף תפס בידו של אחד הרופאים - עד שהורחק בידי מאבטח. החשוד בתקיפה נלקח לחקירה בידי השוטרים שהגיעו למקום.