ברקע המשבר הכלכלי באיראן: הסנקציות האמריקניות ייכנסו לתוקף

כשלושה חודשים לאחר פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין, יוטלו מחר עיצומים על מסחר בזהב ועל תעשיית הרכב. בד בבד, איראן מקלה על הסחר בריאל, כדי למנוע התמוטטות המטבע

כשלושה חודשים לאחר שנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הכריז כי מדינתו פורשת מהסכם הגרעין על איראן ומחזירה את הסנקציות כלפי טהראן, ובצל התמוטטות המטבע האיראני והמשבר הכלכלי במדינה, ייכנסו מחר (שני) בבוקר הסנקציות הראשונות לתוקף.

הסנקציות יוטלו על סחר מול איראן בזהב ובמתכות יקרות נוספות. נוסף על כך, יחולו עיצומים על מכירת פחם, ברזל ואלומיניום לחברות ולעסקים איראניים. איראן לא תוכל לרכוש כסף אמריקני וגם הסחר בתעשיית הרכב והתעופה יוגבל. כמו כן, הממשל האמריקני לא יאפשר לייבא שטיחים מאיראן לארה"ב.

ארה"ב צפויה לפרט על הסנקציות בהמשך היום, כך לפי הודעת שר החוץ האמריקני מייק פומפאו. "הסנקציות על איראן הן חלק חשוב במאמצים לעצור את התנהלותה ה'עוינת'", הוסיף פומפאו, "בכוונתנו לאכוף אותן". האמריקנים מאיימים על מדינות אחרות שלא לסחור עם איראן, אך לא ברור איך יפעלו סין, רוסיה ומעצמות אירופה שעושות עם איראן עסקים.

 
 
 
המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי
 

המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי (רויטרס)

 

מדובר בגל ראשון בלבד של סנקציות. הגל השני, והמשמעותי יותר, ייכנס לתוקפו בחודש נובמבר ויכלול סנקציות גדולות בתחום הבנקאות והאנרגיה. נוסף על כך, יחולו הגבלות על תעשיית הנפט, אחת התעשיות החזקות במדינה.

בתגובה להטלת הסנקציות, המשטר באיראן הכין קמפיין הסברה. נשיא איראן, חסן רוחאני יישא הערב נאום מיוחד לאומה שבו יסביר את עמדת איראן לסנקציות ולמדיניות טראמפ כלפי איראן וגם יתייחס ליוקר המחיה ולמשבר הכלכלי באיראן. בד בבד, שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, בכירים ברפובליקה אסלאמית ושגרירים במדינות אירופה קיבלו הנחיות ודפי מסרים כיצד להגיב בתקשורת אם וכאשר יאושר להם להתראיין. נוסף לכך, צוות איראני בניהולו של זריף ימשיך לקיים מגעים עם האיחוד האירופי במטרה לנסות ולגבש הבנות בין איראן לאירופה נוכח הסנקציות.

הטלת הסנקציות מגיעות ברקע המצב הכלכלי הקשה במדינה, והתמוטטות המטבע המקומי, שאיבד בחודשים האחרונים למעלה ממחצית מערכו. בד בבד, בניסיון למנוע קריסה מוחלטת של הריאל, הבנק האיראני הכריז על הקלות במסחר המט"ח ובסחר החליפין, מעשה שהעלה מעט, לפחות באופן זמני, את שווי הריאל – וכעת הוא נסחר ב-98,500 לכל דולר. זאת, לאחר שבשבת הוא עמד על 103 אלף ריאל לדולר.

"זה מראה את הכוח שלנו", אמר עבדולנאסר חאמטי, נגיד הבנק המרכזי באיראן, "באותו יום שהאמריקנים מטילים עלינו סנקציות, אנו פותחים את השוק. אין לנו בעיות, אז למה שהאזרחים שלנו יצטרכו לדאוג?". עם זאת, הוסיף כי הבנק יבצע מהלכים על מנת למנוע התחזקות שוק שחור במדינה.

אתמול, הודיעו השלטונות על מעצר של שבעה אנשים, ובהם סגן נגיד הבנק המרכזי לשעבר, וחמישה סוחרי מט"ח. זאת, לאחר שקודם לכן, הבנק המרכזי האשים את "אויביו" בקריסת המטבע המקומי. רשויות המשפט הכריזו כי עצרו 29 אנשים בחשד למעשים שדינם מוות.

בתוך כך, האזרחים האיראנים חזרו להפגין בסוף השבוע נגד השלטונות ברקע המצב הכלכלי. מאות אנשים, שעתידם הכלכלי בסכנה משמעותית, נשאו שלטים נגד הממשלה וקראו נגד השחיתות, שלדבריהם מתרחשת במדינה.

 ההפגנות באיראן
 

ההפגנות באיראן (רויטרס)

 

אולם, ישנן גם מעט חדשות טובות בטהראן, כאשר לראשונה זה שנתיים, ישנו סימן להתחממות קלה ביחסים בין סעודיה לאיראן. סעודיה הכירה אתמול בדיפלומט איראני כראש משרד שמטרתו לייצג את האינטרסים של טהראן בממלכה הערבית. שתי המדינות מסוכסכות מאז 2016, אז אזרחים איראניים תקפו את שגרירות סעודיה בטהראן, בעקבות הוצאה להורג של איש דת שיעי בממלכה הערבית. כמו כן, לשתיים יש אינטרסים מנוגדים במזרח התיכון. סעודיה, כזכור, תמכה בהחלטת טראמפ לסגת מהסכם הגרעין.

לפני יומיים, הכריזה חברת התעופה הלאומית של איראן, "איראן אייר", כי תקבל חמישה מטוסי נוסעים מסוג  ATR 72.זאת, טרם כניסת הסנקציות לתוקף. מדובר במספר מועט של מטוסים, לאחר שהחברה הזמינה 200 כלי תעופה מחברות מערביות, אך רובן הגדול של העסקאות לא יצא לפועל.

 שוטרים איראנים מכים מפגין נגד המשטר
 

שוטרים איראנים מכים מפגין נגד המשטר(Babak Taghvaee (Twitter) )

 

בשבוע שעבר, טראמפ התייחס לדחיית מנהיגי איראן את הזמנתו לדון בהסכם גרעין חדש ללא תנאים מוקדמים בעצרת בפלורידה. "אני מקווה שזה ילך טוב עם איראן. יש לי תחושה שהם ידברו איתנו די בקרוב. ואולי לא, וגם זה בסדר", אמר הנשיא. עוד הוסיף כי "ההסכם הקודם שנחתם ב-2015 היה מזעזע וחד-צדדי". לגבי המצב באיראן אמר טראמפ כי "אני מקווה שזה יצליח עם איראן כי יש להם קשיים רבים כרגע".

ביום שני שעבר, הכריז טראמפ במסיבת עיתונאים בבית הלבן כי יהיה מוכן להיפגש עם נשיא איראן חסן רוחאני "בכל זמן ובכל מקום", והבהיר כי לפגישה שכזו לא יהיו כל תנאים מוקדמים. הוא הוסיף: "אני מאמין בפגישות". בריאיון לרשת CNBC, אמר שר החוץ מייק פומפאו כי הוא "תומך ברצונו של טראמפ" להיפגש עם רוחאני. 

שורה של בכירים איראנים הגיבו להצעה המפתיעה של טראמפ. ממשרד החוץ האיראני נמסר: "ממשרד החוץ האיראני נמסר: "לשיח עם טראמפ יש תנאים ומוסר ואלה שני דברים שאנחנו לא מרגישים בהם בהתנהגות טראמפ וההנהגה האמריקנית. ההצהרות של טראמפ ופומפאו סותרות והן מדגישות את אובדן הכיוון של מדיניות החוץ האמריקנית. ההיגיון האיראני תומך בשיח שמאמץ את ערכי הכבוד ההדדי וכיבוד ההסכמים". כך לפי סוכנות הידיעות האיראנית "פארס".

סגן יו"ר הפרלמנט האיראני עלי מוטהרי אמר מוקדם יותר אתמול כי "זה לא יהיה זמן טוב למשא ומתן בין איראן לארה"ב, משא ומתן יהיה משפיל עבור השלטון בטהראן". בהמשך, מוחמד עלי ג'עפרי, מפקד משמרות המהפכה, אמר ל"פארס": "טראמפ הוא חובבן, בכירים איראניים לעולם לא ייפגשו איתו או עם כל נשיא אמריקני אחר". הערב, מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ האיראני, כתב בטוויטר כי ארה"ב יכולה להאשים רק את עצמה בניתוק הקשר עם איראן לאחר פרישתה מהסכם הגרעין.