החיסול בסוריה: הסורים חושדים בישראל ומבוהלים מהחור המודיעיני

אם ישראל אכן עומדת מאחורי מותו של אסבר, המסר לסורים הוא כפול: אסד צריך להיזהר בפעילותו וגם להבין שארצו המתחדשת נמצאת תחת זכוכית המגדלת של הביון הישראלי • פרשנות

אם ישראל היא זו שעומדת מאחורי חיסולו של ד"ר עזיז אסבר אתמול (ראשון), במסיאף שבחמאה, כפי שטוענים כלי תקשורת סוריים, המסר לבשאר אסד הוא עצום – ישראל יודעת מי קרוב אליו ומי מתעסק במה שאסור.
 

למעשה, המסר לאסד הוא כפול: גם מדובר במסר שאומר לנשיא הסורי שעליו להיזהר בעצמו וגם מעיין הבהרה שאת חמאה ניתן לראות כמו את רצועת עזה – כמקום שיודעים בדיוק מה קורה בו, ומדובר בחור עצום למודיעין הסורי. סוריה החדשה שחוזרת לעצמה, מתפרסת בגבול ונוקמת במורדים עומדת בפני ישראל שאומרת כי לא תשלים עם המצב. הסורים מאוד נבוכים, על סף בהלה, מהמתקפה האחרונה ומסיטואציה שבה לא משנה עד כמה אסד יהיה חזק – ישראל עדיין תוכל לפגוע לו בעורף.

חיסולו של המדען הבכיר הצריך תכנון קפדני ומודיעין מדוייק על התנהלות היעד, סביבתו הקרובה, זמני עזיבתו ונתיבי הנסיעה של הנהג שלו. לא במקרה אסבר לא היה מוכר עד היום, מדובר באיש צללים שהתנהל תחת מעטה חשאיות. הוא היה איש אמונו של אסד ומינויו האישי. המדען הסורי היה אמון על הקשר בין מדענים מקוריאה הצפונית ואיראן למדעני אסד, ולפי דיווחי האופוזיציה הסורית הוא עמד בראש מחלקה 4 של המרכז הסורי למחקרים מדעיים, היה אחראי לפיתוח כל תכנית הטילים והרקטות של המשטר הסורי וגם סייע לאיראן בפיתוח הטיל "פתאח".

 
  ד"ר עזיז אסבר, שחוסל השבוע בסוריה
 

ד"ר עזיז אסבר (חדשות עשר)

 


כאמור, במהלך הלילה נהרג אסבר, ששימש גם כמנהל מרכז לחקר נשק כימי של משטר אסד. לפי הדיווחים, אסבר והנהג שלו עלו בנסיעה על מטען צד ונהרגו. גורמים רשמיים אמרו לסוכנות הידיעות "פרנסה לטינה" כי גורמי ביון ישראלים עשויים להיות מעורבים באירוע.

על פי דיווחים שונים, ארגון אופוזיציה סורי המכונה "פלוגות אבו-עאמרה" נטל אחריות על חיסול אסבר ונהגו. עם זאת, גורמים ערביים מעריכים כי ישנן שתי אפשרויות: האחת מעורבות של ישראל בחיסול, והשנייה - חיסול פנימי של משטר אסד.