ניסיון ההתנקשות בוונצואלה: הנשיא ינצל את המקרה לטיהור שורות

הנשיא מדורו מיהר להאשים את קולומביה בניסיון ההתנקשות, אך במדינה בה רוב הפשעים נותרים לא מפוענחים רק דבר אחד ברור: המשטר ישתמש באירוע לקידום מטרותיו • פרשנות

שעות לאחר ניסיון ההתנקשות בנשיא ונצואלה ניקולאס מדורו, פרטי האירוע המלאים עדיין לא ברורים, ויש להיזהר מהסקת מסקנות נמהרת לגבי האירוע. עם זאת, הדבר היחיד שברור הוא שהמשטר בוונצואלה עומד להשתמש באירוע הזה על מנת לבצע טיהור בשורות המשטר, ואולי גם בצבא ומקומות אחרים בשירות המדינה.

העדויות מהמדינה אינן חד-משמעיות, ובתיעוד מהאירוע לא נראים הרחפנים שמנסים לתקוף לכאורה את הנשיא מדורו עצמו. על אף שהחקירה בנושא עוד בחיתוליה, הנשיא מדורו מיהר להכריז על האשמים בהתנקשות: נשיא קולומביה חואן מנואל סנטוס וגורמים נוספים בפלורידה.

זאת, על אף שגם בקרב גורמים בכירים במדינה ישנן אי הסכמות בנוגע לפיצוץ שהתרחש בבניין הסמוך לזירת האירוע. בעוד חלקם טוענים כי מדובר בפיצוץ מיכל גז שלא קשור להתנקשות, על פי הגרסה הרשמית של המדינה זהו הרחפן שנורה על ידי הצבא, והתרסק לתוך בניין מגורים.

על רקע הצהרתו של מדורו, חשוב לזכור כי הסיכויים לפענח את ניסיון ההתנקשות הם נמוכים מאוד. 98% מהעבירות בוונצואלה לא מפוענחות, והפשע נמצא בשיא. כמו תמיד, בוונצואלה מתחילים מהמסקנה. מדורו, מבחינתו, כבר יודע מיד מי אחראי לניסיון ההתנקשות, מבלי לחכות לתוצאות החקירה.

 
 מאבטחים מגינים על הנשיא מדורו בוונצואלה
 

מאבטחים מגינים על הנשיא מדורו בוונצואלה (עמוד הטוויטר של סוכנות הידיעות הממשלתית "שינחואה")

 

כאמור, הלילה רחפנים שנשאו לכאורה חומר נפץ הטילו פצצות לעבר אולם שבו נאם באותה עת הנשיא מדורו, בניסיון להתנקש בחייו ובחיי בכירים נוספים שהיו במקום. כשעתיים לאחר האירוע, התייחס מדורו לאירוע בריאיון לרשת טלוויזיה מקומית ואמר כי "ניסיונות האלימות נגד הממשל ימשיכו להיכשל. רחפני נפץ התפוצצו קרוב אליי, והיה פיצוץ גדול. בתחילה חשבתי שמדובר בתקלה, אך אז שמעתי פיצוץ שני", סיפר הנשיא. "החקירה החלה מיד, וחלק מהעבריינים נתפסו. כל הראיות מצביעות על כך שזו מזימה של אנשי ימין קיצוניים. החקירה הראשונית מצביעה על בירת קולומביה, בוגוטה".

כמו כן, ציין כי לפי גורמי החקירה, חלק ממתכנני האירוע וחלק מהמקורות הכספיים שתמכו בו, נמצאים בפלורידה. "אני מקווה שהנשיא טראמפ ישתף פעולה בנושא זה", אמר מדורו. בתוך כך, קבוצה לא מוכרת בשם "חיילים בטי-שירט" לקחו אחריות על האירוע, ואמרו כי ניסיון ההתנקשות לא צלח בפעם הראשונה, אך זה רק עניין של זמן.