חיסול המדען הסורי: גם אם ישראל לא אחראית - הרווח הוא שלה

ד"ר עזיז אבסר עמד מאחורי הקמה מתוכננת של מפעל טילים לבנוני מתוך שטח סוריה. סיכול ההקמה מבעוד מועד יכולה לחסוך לישראל עימות לא רצוי עם חיזבאללה בלבנון • פרשנות

חיסולו של ד"ר עזיז אבסר הלילה (ראשון), האיש שהופקד על פרוייקט הטילים של סוריה ועל שיתוף הפעולה בנושא בינה לבין איראן וחיזבאללה, לא גרם לאף גורם ישראלי להזיל דימעה. אבסר הקים את תשתית הטילים המדוייקים של סוריה וסייע להקמת מפעל דומה בלבנון. בישראל ידעו שאם יוקם המפעל, יהיה קשה מאוד לתקוף אותו מבלי לפתוח בחזית עם חיזבאללה.
 

התקיפה האחרונה שיוחסה לישראל במסיאף שבסוריה, המקום בו נהרג הלילה המדען, נועדה למנוע את הקמת רכיבי הייצור שייכלו לשמש אחר כך כתשתית להקמת מפעל לייצור טילים מדוייקים בלבנון. ישראל לא מעוניינת במפעלים שכאלה - לא בסוריה, וכאמור, גם לא בלבנון. זאת כיוון שכיום קיימת משוואה ברורה בין ישראל לחיזבאללה - תקיפה בלבנון משמעותה תקיפה נגדית של חיזבאללה על גבול ישראל ואולי אף התדרדרות למלחמה. כבר ארבע שנים שהצדדים מכבדים את ההבנות ההדדיות שמחזיקות מאז התקיפה הישראלית באזור ג'נטה. לכן, הניסיון הוא לסכל את האירוע הזה כשהוא עוד קורה בסוריה.
 

אם מסכמים את הפעולות שמיוחסות לישראל בשנתיים וחצי האחרונות, מאז כניסת יוסי כהן לתפקיד ראש המוסד, נראה שהגוף הביטחוני חזר להיוץ אגרסיבי ותוקפני. בין אם זה חיסול מהנדס המל"טים של חמאס, מוחמד א-זווארי בטוניסיה, או חיסול מהנדס הרקטות פאדי אלבטש במלזיה ובין אם זה ניסיון החיסול של בכיר חמאס מוחמד חמדאן בלבנון – נראה שהמוסד פועל כעת בכל רחבי הגלובוס.

 
 
חייל סורי במעבר הגבול עם ירדן
 

חייל סורי במעבר הגבול עם ירדן. ארכיון (רויטרס )

 


כאמור, במהלך הלילה נהרג אסבר, ששימש גם כמנהל מרכז לחקר נשק כימי של משטר אסד. לפי הדיווחים, אסבר והנהג שלו עלו בנסיעה על מטען צד ונהרגו. גורמים רשמיים אמרו לסוכנות הידיעות "פרנסה לטינה" כי גורמי ביון ישראלים עשויים להיות מעורבים באירוע. תקיפה שהתרחשה לפני כשנה כאמור, במכון שניהל אסבר, יוחסה לישראל. אסבר נחשב לאיש צללים בשל קרבתו לנשיא בשאר אל-אסד, ולמשימות שעליהן הופקד וביניהן פיתוח טילים מטווח בינוני וקרוב. לתפקידו הנוכחי כמנהל המרכז למחקרים מדעיים, הוא מונה ישירות על ידי אסד.
 

נוסף על כך, אסבר נחשב כאדם שמקורב למשטר באיראן. ברשת "אל-ערביה" נכתב כי אסבר היה שותף סוד בתוכנית טילי ה-"פאתח" של האיראנים וכי היווה גורם מקשר בין מומחים סורים, איראנים וצפון קוריאנים. כמו כן, אסבר היה מבין האנשים היחידים בסוריה שחיזבאללה בטח בו, והוא פעל לתיאום בין הארגון ומומחים איראנים בסוריה ולבניית מחסנים של חיזבאללה על אדמת סוריה.
 

על פי דיווחים שונים, ארגון אופוזיציה סורי המכונה "פלוגות אבו-עאמרה" נטל אחריות על חיסול אסבר ונהגו. עם זאת, גורמים ערביים מעריכים כי ישנן שתי אפשרויות: האחת מעורבות של ישראל בחיסול, והשנייה - חיסול פנימי של משטר אסד.