זהבה שאול על ההסדרה בעזה: "מקווה שנתניהו לא יעשה שוב שטות"

אמו של אורון שאול טענה ב"חמש עם רפי רשף" כי חללי צוק איתן ירדו מראש רשימת חילופי השבויים בהסכם הפיוס עם טורקיה. "רה"מ הבטיח שבכל הפגישות ידבר על הדר ואורון"

זהבה שאול, אמו של חלל צוק איתן אורון שאול סיפרה היום (ראשון) בריאיון ל"חמש עם רפי רשף" על התדהמה שחשו משפחתה ומשפחת גולדין כשהתברר להן לכאורה, כי ילדיהן ירדו מראש רשימת חילופי השבויים מהסכם הפיוס עם טורקיה וכעת היא דורשת שהסדרה עם חמאס – רק עם החזרת השבויים והחללים.
 

"הדר ואורון היו בראש רשימת החזרת השבויים בזמן העסקה עם טורקיה, כשפתאום הורידו אותנו מהרשימה", שחזרה שאול את פגישתה עם ראש הממשלה נתניהו סמוך להסכם הפיוס. "באנו אליו בטענות והוא אמר כי לא הבטיח לנו כלום. אמרנו לו שהוא הבטיח כי בכל פגישה עם אי אילו אנשים ונציגי מדינות, הדבר הראשון שהוא ידבר עליו יהיה השבויים והנעדרים שהם אורון והדר".
 

בשלב זה, טענה שאול, נתניהו התעצבן והטיח בפני המשפחות כי הן משקרות. כעת היא מייחלת שלקראת הסדרה אפשרית עם חמאס, החללים לא ישארו מאחור. "מקווה שנתניהו לא יעשה את אותה שטות", הדגישה האם השכולה. "אני דורשת שאנחנו נהיה הראשונים ושנתניהו לא ייתן לעזתים כלום אלא שיחזיר את הדר ואורון. ארבע שנים נתניהו רק מבטיח, הגיע הזמן שיתחיל לקיים".

 
 
 
 מסיבת העיתונאים של משפחות שאול וגולדין
 

מסיבת העיתונאים של משפחות שאול וגולדין( חדשות עשר)

 

מוקדם יותר היום כינסו משפחות שאול וגולדין מסיבת עיתונאים בירושלים על רקע המגעים להסכם רגיעה בין ישראל והפלסטינים והחשש כי ההסכם לא יכלול את החזרת יקיריהם. זהבה שאול, סיפרה על אחת הפגישות עם נתניהו: "לפני שבעלי הרצל הלך לעולמו נפגשנו עם רה"מ. טענו בפניו שהוא הבטיח לנו מפורשות שלא ייחתם שום הסכם עם טורקיה לפני שיחזירו את הבנים, אך הוא כינה אותנו 'שקרנים' וצעק עלינו". עוד הוסיפה כי "נתניהו היה אדום ודפק על השולחן". לשכת רה"מ הכחישה את הטענה: "נתניהו מעולם לא צעק על משפחות שכולות ולא הטיח בהן האשמות, כך גם ביחס למשפחת שאול. רה"מ ימשיך לעשות כל מאמץ עד שהבנים יחזרו הביתה".
 

שאול התייחסה להסכם המתגבש ואמרה: "אני קוראת לממשלת ישראל, אל תהיו שותפים למו"מ עם ארגון הטרור ואל תחתמו על הסכם עם שום ארגון שפל ואכזרי שחטף את אורון והדר". בהמשך, פנתה שאול לרה"מ ואמרה לו: "אל תעניק להם מחווה ולא שירות הומניטרי ואל תסייע להם לבנות נמלים או כל מחווה אחרת, עד שיחזירו את אורון, הדר ושאר השבויים הביתה". עוד הוסיפה כי "ההסכם צריך לכלול בסעיף הראשון את השבת הבנים הביתה. זה יהיה הסכם שיכריע לדורי דורות. לא מפקירים לוחמים בשטח". בנוסף אמרה כי היא "מודיעה לממשלת ישראל ולעומד בראשה כי למרות מצבי הבריאותי אעשה כל מה שביכולתי כדי להחזיר את אורון הביתה".

שמחה גולדין, אביו של הדר גולדין, אמר כי "ראש הממשלה הפך לשותף בכיר בהסכם הכניעה לחמאס", וכי "החיילים והאזרחים שוב הופקרו ע"י נתניהו". גולדין הוסיף כי "המילים שנתניהו מקפיד לומר בכל אירוע ובכל טקס הן מילים חלולות שמאחוריהן אין דבר". גולדין סיפר כי "ביום חמישי שוחחתי עם המתאם ירון בלום והוא לא ידע שמתנהל מו"מ להחזרת השבויים".
 

 ראש הממשלה בנימין נתניהו

"אמר שלא הבטיח לנו כלום". ראש הממשלה בנימין נתניהו (רויטרס)

 

ביום שישי פנתה משפחת שאול לראש הממשלה בנימין ונתניהו ולחברי הקבינט לאור החשש שהחזרת יקיריהם לא תיכלל בהסכם המתגבש. "כל הסכם שלא יכלול את השבת אורון, הדר, מנגיסטו ושאר האזרחים לא יהיה שווה את הנייר שהוא חתום עליו או לחילופין את ההבנות וההבטחות בע"פ שהתקבלו", נכתב במכתב.

עוד באותו יום הגיעו כ-200 אנשים לתמוך במשפחת גולדין, באנדרטת חץ שחור שבגבול עזה. אימו של הדר גולדין, לאה, אמרה: "אנחנו מאוד מאוד מוטרדים מישיבת הקבינט ביום ראשון והידיעות על הסדרה מדינית, כי לא מדברים על החיילים. לא יהיה הסכם טורקי שני. ב- 2016 החזרת החיילים הייתה כלולה בהסכם הפיוס עם טורקיה, והוציאו אותם משיקולים כלכליים״. גדי ירקוני, ראש מועצת אזורית אשכול, שנכח אף הוא במקום, אמר: אני עושה הכל כדי שבהסדר המדובר לא ישאירו את הבנים מאחור. בלי החזרת הבנים אי אפשר להגיע להסדר".

לפני כחודשיים הודיעה פרקליטות המדינה לבג"ץ כי הממשלה תתן הודעה מראש של 72 שעות למשפחת גולדין ולבית המשפט על כל העברת גופת מחבל לקבורה. סגן מנהל מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, עו"ד אבי מיליקובסקי, הודיע כי בעקבות בקשת המשפחה להוציא צו ביניים נגד שחרור גופתו של מחבל חמאס עזיז עויסאת, מתחייבת המדינה לתת הודעה מראש של 72 שעות בטרם תעביר כל גופה בהתאם להחלטות שהתקבלו בקבינט המדיני-ביטחוני.