המכשול הימי בגבול עזה, אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון

ברוחב 50 מטרים ובגובה 6 מטרים: נחשף המכשול הימי בגבול הרצועה

משרד הביטחון פרסם תמונות ראשונות של המכשול, שנועד להגן על המרחב הימי מפני חדירות. ליברמן: "העבודות מתקדמות בקצב מרשים, יכולות הסיכול סביב הרצועה מתחזקות"

כחודשיים לאחר תחילת העבודות על המכשול הימי החדש בגבול רצועת עזה,מנהלת גבולות ותפר ואגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון חשפו היום (ראשון) תמונות ראשונות מהעבודות, באזור חוף זיקים.

ההחלטה על הקמת מכשול ימי משודרג התקבלה במנהלת גבולות ותפר בשיתוף עם אוגדת עזה ופיקוד דרום בין היתר כלקח ממבצע "צוק איתן". אורך המכשול 200 מטרים, רוחב הבסיס 50 מטרים, ועליו גדר בגובה של 6 מטרים. על מבנה זה יותקנו אמצעים נוספים שנועדו לתת כיסוי מלא על כל הים מפני חדירות.

 המכשול הימי בגבול עזה
 

המכשול הימי בגבול עזה (אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון )

 

על פי משרד הביטחון, המענה החדש לאיום הביטחוני תוכנן כך שיהיה עמיד לתנאי הים וישמש את מערכת הביטחון למשך שנים ארוכות. ראש מנהלת גבולות ותפר, תא"ל ערן אופיר, מסר: "אנחנו עובדים בכל הכוח על סיום העבודות על המכשול הימי שצפויות להסתיים עד סוף השנה. המכשול, מסוג שובר גלים בלתי חדיר, יורכב משלוש שכבות, בהן: שכבה מתחת לפני הים, שכבה נוספת שתורכב מאבן שריון ושכבה שלישית של גדר תלתלית. נוסף לשלוש השכבות, גדר נוספת תקיף את המתחם שייתן מענה לאיום הביטחוני".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הוסיף כי "העבודות להקמת המכשול סביב רצועת עזה, היבשתי והימי, מתקדמות בקצב מהיר ומרשים. בכל יום שעובר, יכולות הסיכול שלנו סביב הרצועה הולכות ומתחזקות. נמשיך להגן על אזרחי ישראל כשצריך בעוצמה וכשצריך בחוכמה".

חשיפת תמונות המכשול הימי קורית על רקע המאמצים להסדרה בין ישראל לעזה. גורם מדיני בכיר אמר כי המתווה להסדר, בתיווך מצרים, כולל פתיחה מיידית של משא ומתן על עסקת חילופי שבויים בין ישראל לחמאס, במסגרתה תידון סוגיית גופות החיילים והאזרחים שבידי חמאס. 

אתמול פרסם העיתון הלבנוני "אל-אחבאר" פרטים מהסכם ההסדרה המדינית בין ישראל והפלסטינים שנידון ביממה האחרונה בעזה. על פי הדיווח, המתווה, שבו דנה משלחת בכירי חמאס, יכלול הפסקת אש שתימשך חמש שנים ושתיושם בשלבים.

השלב הראשון ייכנס לתוקפו בתוך שבוע ובמסגרתו "יופסקו הפרובוקציות על הגדר והפרחת עפיפוני ובלוני תבערה". בתמורה, ייפתחו מעברי כרם שלום ורפיח. השלב השני יכלול "שיפור תנאי המחייה בעזה", הסרת המצור מעל הרצועה והכנסת טובין אליה, כולל מוצרי אלקטרוניקה. בשלב השלישי, האו"ם יוציא לפועל פרויקטים הומניטריים שהועלו בעבר, כגון: הקמת נמל ימי באסמאעיליה במצרים, בניית תחנת כוח לייצור חשמל בסיני וכן הפעלת שדה תעופה לטובת הרצועה שיפעל מאדמת מצרים. נוסף לכך, תשוקם רצועת עזה.

הקמת המכשול הימי, כאמור, היא חלק מהסקת המסקנות ממבצע "צוק איתן" ב-2014, שביומו הראשון חדרה חוליית ארבעה מחבלים דרך הים אל חוף זיקים. על אף שחיסול המחבלים נחשב בתחילה לאחד מההישגים הגדולים של המבצע, לאחר כשנה דלף תיעוד נוסף של האירוע, שהראה המחדלים בהתנהלות צה"ל. לעמדת התצפית הסמוכה לזירה לקח כ-20 דקות לזהות את חוליית המחבלים, פרק זמן שאפשר להם להניח מטען על טנק שהיה באזור.

פיצוץ המטען לא גבה חיי אדם, ואפשר למפקד הטנק לזהות את החוליה ולפתוח בירי לכיוונה. עם זאת, המחבלים הצליחו להימלט מהירי ונסוגו חזרה מערבה, שם בכוח בגיבוי דחפור D9 משוריין. חייל צה"ל פתח בירי והרג שניים מהמחבלים. השניים הנותרים נורו על ידי כוחות חיל הים.