לברון ג'יימס 2028: פתיחת ביה"ס והעקיצה מטראמפ - רמזים לעתיד?

עם המעבר ללייקרס ופתיחת בית הספר והמרכז הקהילתי באקרון, לברון ג'יימס מיצב את עצמו במדרגה חדשה בקריירה. לא פלא שהנשיא נזכר להיכנס בו דווקא עכשיו (ולחטוף בחזרה)

יותר ויותר אנשים סובלים בחודשים האחרונים מתופעה רפואית מוזרה: הם מתקשים לשנוא את לברון ג'יימס. נכון, האיש עדיין מרשה לעצמו על הפרקט דברים שאחרים יכולים רק לחלום עליהם, נוטה לעתים להגזים בתגובותיו (לא ברמת ניימאר, אבל בכל זאת) ויש לו מאזן שלילי חזק בגמרים. ועדיין, העובדה ששיחק את רוב סדרת הגמר האחרונה עם יד שבורה וסרטון הייאוש ההוא מסוף משחק 1, ההחלטה שלו לעזוב לראשונה את איזור המזרח ולהתמודד באיזור המערב הקשוח מתמיד, ולקבל על עצמו את עול ההובלה של חבורת לייקרס צעירה עם כמה פרסונות צבעוניות במיוחד, הראו גם לשונאים היותר קשים שלו שמדובר באדם שמוכן לספוג, ללמוד ולא להירתע מאתגרים קשים יותר, באופן שלכל הפחות יכול לעורר אמפתיה.

וזה עוד היה לפני I Promise.

לכתבות נוספות בנושא

 
 
 

בשבוע שעבר, הגיע ג'יימס לאקרון, אוהיו, עיר הולדתו ועיר שבה 26 אחוז מהתושבים חיים מתחת לקו העוני, כדי לחנוך בית ספר. ג'יימס עשה את כל המסע הארוך מילד שבקושי הצליח להגיע לבית ספר, לספורטאי ענק, אולי המשפיע בעולם נכון לקיץ 2018. "גרתי בצד השני של העיר, לא היה לנו רכב, האוטובוס לא תמיד הגיע, כך שלא תמיד הייתי יכול ללכת לבית הספר", סיפר לרייצ'ל ניקולס ב-ESPN, "כשהייתי מגיע המורים היו אומרים לי - 'כשאתה פה, אתה מהתלמידים הטובים שלנו. רק תנסה להגיע קצת יותר'".

בבית הספר החדש, על פי האתר המקומי cleveland.com, ג'יימס יממן כ-75 אחוזים מעלויות התפעול. בין השירותים שניתנים חינם ל-240 התלמידים, בכיתות ג' ו-ד', שמתחילים את לימודיהם שם, יהיו הלימודים, הארוחות, התלבושת האחידה, אופניים וקסדה ותחבורה חינם במרחק של כ-3 קילומטר מהמוסד הלימודי, עזרה להורי התלמידים במציאת עבודה ומלגת לימודים מובטחת באוניברסיטה המקומית למי שיסיים בהצלחה את בית הספר. ה"ביזנס אינסיידר" חישב ומצא כי אם יצליחו 2,300 תלמידים לסיים את לימודיהם בבית הספר של ג'יימס, המחויבות של הכדורסלן ואיש העסקים תגיע ל-105 מיליון דולר.

הסכום המטורף הזה הוא משהו שג'יימס יכול לעמוד בו. המסר האמיתי כאן הוא שמנהיגות לוקחים לא רק על המגרש, ושג'יימס, אחד הכדורסלנים הגדולים בכל הזמנים, רוצה עכשיו לעבור למגרש של הגדולים גם בחיים עצמם. במובן הזה, כשדונלד טראמפ שלח לעברו את העקיצה בליל שישי האחרון - הפעם הראשונה שבה טראמפ נכנס בג'יימס חזיתית, אחרי לא מעט מחמאות שחלק לו בעבר - הכבוד היה כולו של ג'יימס.

 לברון ג'יימס בפתיחת בית ספר I promise באקרון, אוהיו
 

לברון ג'יימס בפתיחת בית ספר I promise באקרון, אוהיו(גטי אימג'ס/אימג'בנק )

 

במעבר ללוס אנג'לס לייקרס, החיבור עם מג'יק ג'ונסון הוא הרבה יותר מכדורסל. על הדמיון בין הקריירות ותכונות האופי שלהם כבר כתבנו כאן לפני כחודש, אבל שנותיו המעצבות של ג'יימס היו בדיוק השנים בהן מג'יק הפך ליותר מכדורסלן, והיה לסמל. סמל של התגברות על קשיים והצלחה נגד כל הסיכויים - שניהם גדלו במידווסט בשכונות מצוקה, לברון התגבר על סיפור משפחתי קשה, ג'ונסון התגבר על HIV.

כאשר ג'ונסון פרש מכדורסל ועבר לעסקים, החיוך והפרסונה שלו פתחו לו דלתות. בין הפרויקטים הבולטים שלו היתה השקעה גדולה באותן שכונות קשות במרכזי ערים. הוא הקים חברת יזמות על שמו, ונכנס לעסקי הקמעונאות והבידור. ללברון יש כבר עכשיו חברת הפקות משלו, ובמובן מסוים הוא מג'יק ג'ונסון על ספידים: אם מג'יק נאלץ לחכות לפרישה כדי להפוך לביזנסמן, לברון כבר נראה טבעי בחליפה אפורה ומשקפי מעצבים לא פחות מאשר במדי NBA. הוא לא השחקן הראשון שבוחר לתרום לקהילה, לפתוח מרכז קהילתי, לחלק מלגות - אבל השקעה כספית כזו, לטווח כזה, בסדר גודל כזה, היא כבר חתיכת אמירה.

המנהל שהעריץ אותי

גם העובדה שטראמפ בחר לקנטר את לברון דווקא בהתייחס לאינטליגנציה שלו, וחתם במילים "I like Mike", חזרה אליו כמו בומרנג. מייקל ג'ורדן, ההוא שבעבר סירב להתבטא בנושאים פוליטיים מכיוון ש"גם רפובליקנים קונים נעלי ספורט", לא היה חייב להגיב - אבל ביום שלמחרת, הוא בחר בצד של לברון. ג'ורדן ידע שגדל בתקופה בה התקשורת והליגה עיצבו את הנראטיב של הספורטאים, וג'ורדן היה חייב להיות קונצנזוס. לברון גדל בתקופה בה יש לספורטאים השפעה חסרת תקדים על הדרך בה ייתפסו בציבור. בתקופה בה בבית הלבן יושב אדם מפלג, לאמונתו, הוא חייב לבחור צד.

קומישנר ה-NBA, אדם סילבר, תמך בשחקן גם הוא, כצפוי, אבל בחר במלים נדירות עבור אדם שמנהל ליגה - ליגה בה ג'יימס, בשנים האחרונות, כופף לבדו את החוקים וסייע להעביר חלק גדול מההשפעה מהקומישנר ובעלי הקבוצות לידיהם של השחקנים. "אני מעריץ ענק של האינטליגנציה של לברון ושל החוש העסקי שלו", כתב סילבר, ולרגע אפשר היה להרהר מי כאן מנהל את מי - והצלחתו של מי מהשניים תלויה יותר בתפקודו של השני. לפחות לגבי הסעיף השני, נראה שהתשובה די ברורה.

כדי להגיע לעמדת הנהגה, צריך להתחיל איפשהו. ג'יימס התחיל על הפרקט, וממשיך עכשיו לפרוש את חסותו על קהילה שלמה באוהיו, שם נשא נאום שהיה יכול בקלות להילקח מתוך מסע בחירות. הוא עשה זאת באותו קיץ שבו הוא עובר למועדון המפואר ביותר במדינה הגדולה ביותר בארה"ב, שהיא גם המעוז הגדול ביותר של הדמוקרטים - מדינה בה הילארי קלינטון ניצחה את טראמפ בהפרש של 3.4 מיליון קולות. בבחירות 2016 הוא התייצב לצד הילארי קלינטון בגדול, הוא כבר נכנס בטראמפ בטוויטרו ובקולו, ועכשיו, כשהוא לייקר, הוא נמצא במועדון שמאפשר את המעבר החלק ביותר מכדורסל לשואו-ביזנס - אותו עולם שהקנה גם לטראמפ את תהילתו.

בראיון שגרם לטראמפ סוף סוף לעבור לצד העוקץ - ואם אתה רץ מהצד הדמוקרטי, אתה הרי צריך את טראמפ נגדך - שאל דון למון את לברון על האפשרות שייכנס לפוליטיקה לאחר ימיו כשחקן. לברון חמק מהשאלה באלגנטיות, ואז נשאל מה יקרה אם מישהו יגיד לו 'אם אתה לא רץ, טראמפ ינצח'. "במקרה כזה, אולי ארוץ", אמר ג'יימס, "אני מאמין שיש עוד מישהו שם בחוץ. אני מקווה".

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
 

הנשיא טראמפ. אם אתה רץ מהצד הדמוקרטי, אתה צריך אותו נגדך (רויטרס )

 

בינתיים, האפשרות הזו נשארת תלויה באוויר. אבל אולי היום הזה אינו כל כך רחוק. ברק אובמה הפך לנשיא בגיל 47. לברון ג'יימס יהיה בן 44 בעוד עשור, בשנת 2028. כבר עכשיו, יש לו כוח כלכלי אדיר, והוא נתפס כמנהיג בעיני דור שלם, של שחורים ובני מיעוטים שרואים בו מודל לחיקוי והשראה, ובשעת פקודה יוכלו לבחור בו. בראיון ל-ESPN, לברון כבר דיבר על כך שספורט מחבר אנשים. המשחקים האולימפיים של אותה שנה, אגב, ייערכו בצירוף מקרים משעשע בלוס אנג'לס - הזדמנות נהדרת למנף אירוע ספורטיבי להצלחה פוליטית.

פרזידנט לברון? בעיני האיש שהפך משום דבר לקינג, תהיו בטוחים, שום תסריט לא נשמע בלתי אפשרי.