סוריה: "מדען שעסק בפיתוח נשק כימי למשטר אסד נהרג בפיצוץ"

כלי תקשורת במדינה דיווחו כי ד"ר עזיז אסבר, מנהל מרכז לחקר נשק כימי של משטר הנשיא, המעורב בפיתוח טילי "פאתח" האיראניים, נהרג מפיצוץ מטען במכוניתו

  • פורסם ב:
  • 05/08/2018 05:46
  • |
  • עודכן ב:
  • 05/08/2018 09:00
  • |
  • כתבים:
  • גיא גונטר

כלי תקשורת בסוריה דיווחו הלילה (ראשון) כי ד"ר עזיז אסבר, מנהל מרכז לחקר נשק כימי של משטר אסד, נהרג בפיצוץ שהתרחש בעיירה מסיאף שבאזור חמאה. על פי הדיווחים, אסבר והנהג שלו עלו בנסיעה על מטען צד ונהרגו.

גורמים רשמיים אמרו לסוכנות הידיעות "פרנסה לטינה" כי גורמי ביון ישראלים עשויים להיות מעורבים באירוע. תקיפה שהתרחשה לפני כשנה במכון שניהל אסבר, יוחסה לישראל. אסבר נחשב לאיש צללים בשל קרבתו לנשיא בשאר אל-אסד, ולמשימות שעליהן הופקד וביניהן פיתוח טילים מטווח בינוני וקרוב. לתפקידו הנוכחי כמנהל המרכז למחקרים מדעיים, הוא מונה ישירות על ידי אסד.

 ילדים מטופלים לאחר התקיפה הכימית בסוריה
 

ילדים מטופלים לאחר התקיפה הכימית בסוריה (ללא קרדיט)

 

נוסף על כך, אסבר נחשב כאדם שמקורב למשטר באיראן. ברשת "אל-ערביה" נכתב כי אסבר היה שותף סוד בתוכנית טילי ה-"פאתח" של האיראנים וכי היווה גורם מקשר בין מומחים סורים, איראנים וצפון קוריאנים. כמו כן, אסבר היה מבין האנשים היחידים בסוריה שחיזבאללה בטח בו, והוא פעל לתיאום בין הארגון ומומחים איראנים בסוריה ולבניית מחסנים של חיזבאללה על אדמת סוריה.

על פי דיווחים שונים, ארגון אופוזיציה סורי המכונה "פלוגות אבו-עאמרה" נטל אחריות על חיסול אסבר ונהגו. עם זאת, גורמים ערביים מעריכים כי ישנן שתי אפשרויות: האחת מעורבות של ישראל בחיסול, והשנייה - חיסול פנימי של משטר אסד.

על פי ארגוני זכויות אדם, מאז שנת 2013 התרחשו 85 תקיפות כימיות במדינה, מרביתן בוצעו על-ידי המשטר. ועדת חקירה בינלאומית על האירועים במדינה אישרה לפחות 34 מהמקרים.

כזכור, לפני כארבעה חודשים, האופוזיציה בסוריה דיווחה כי 150 אנשים נהרגו ו-500 נפצעו בתקיפה בעיר דומא שבסוריה. קבוצת המורדים ג'יש אל-אסלאם האשימה את משטר אסד בכך שהשתמש בחומרים כימיים והביא בין היתר גם למותם של אזרחים רבים.

ארגון לזכויות אדם סורי דיווח כי נמצאו סימנים של חומרים כימיים לפחות על 35 בני אדם שנהרגו, ובהם חמישה ילדים. 70 תושבים סבלו מקשיי נשימה. על פי רשת סקיי, החומר שבו השתמשו התוקפים הוא גז העצבים הקטלני סארין. "משטר אסד ובני בריתו ממשיכים לבצע פשעים", מסר דובר המורדים, חמזה בירקדאר.

  נפגעים מהתקיפות באל-רוטה שבפרברי דמשק
 

נפגעים מהתקיפות באל-רוטה שבפרברי דמשק (רויטרס)

 

"כוחות ארגון הטרור ג'יש אל-אסלאם מתמוטטים", הכחישו את המעשים סוכנויות הדיווח הרשמיות במדינה, "לכן, כלי התקשורת שלהם בודים התקפה כימית בניסיון שקוף לעצור את התקדמות הצבא הסורי".

הסוכנות הפדרלית של ארה"ב הגיבה לדיווחים, ומסרה כי בארה"ב "מודאגים מאוד מהאפשרות שהדברים נכונים". בנוסף, הטילה את האחריות למעשים על רוסיה. "הדיווחים, אם יאומתו, מזעזעים ודורשים תגובה מידית מהקהילה הבין-לאומית", נמסר בהודעה נוספת של מחלקת המדינה. בהודעה תקפו בארה"ב באופן ישיר את המשטר במוסקבה בטענה כי "רוסיה, בתמיכתה הבלתי מסויגת במשטר, נושאת בסופו של דבר באחראיות למתקפות הקשות האלו". האמריקנים טוענים כי בהגנתם על המשטר בדמשק, הרוסים מפרים את ההתחייבות שלהם לאו"ם.

גם בישראל לא נותרו אדישים לאירוע הקשה. "כאב וזעזוע מלווים את התמונות מדומא", כתב יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי. "כשמנהיג של עדה קטנה מפציץ את העם שלו בנשק כימי לעיני העולם כולו, בגיבוי של אחת המעצמות ובשתיקה של ארצות הברית, אפשר לחזור על דברי חז"ל ש'אם אין אני לי מי לי'?", הוסיף גבאי.