"ההסדרה בעזה היא אינטרס ישראלי, תנאי ראשוני הוא הפסקת הטרור"

חבר הקבינט השר יואב גלנט התייחס ב"המטה המרכזי" למתיחות בדרום: "הפלסטינים יצטרכו להעביר כסף מיו"ש לרצועה". הוא הבהיר כי סוגיית השבויים תעלה לדיון במסגרת המו"מ

שר הבינוי והשיכון וחבר הקיבנט מדיני-ביטחוני, יואב גלנט, התייחס אתמול (שבת) בריאיון ל"המטה המרכזי" עם אילה חסון, למתיחות בדרום ולסערה סביב "חוק הלאום". 


כאשר התבקש להתייחס לדיון הצפוי בקבינט המדיני-ביטחוני בנוגע להסדרה בעזה, אמר גלנט כי "אני מאמין שבאזור כמו שלנו, אין ברירה אחרת אלא להוריד את האויב נמוך, ואז אתה מקבל תקופות של שקט. אפשר לראות את זה מול חמאס ומול גורמים אחרים שלא מכירים בנו".

 
 

הוא אמר כי "אני בעד לתת להסדרה הזדמנות, אבל התקווה שזה יוביל לתהליכים ארוכי טווח היא מוגבלת. האינטרס של ישראל הוא להגיע להסדרה". באשר לשאלת החזרת השבויים ענה כי "החזרת השבויים תידון. בשלב הראשון התנאי הברור הוא שיופסקו מעשי הטרור. אני גם מניח שהפלסטינים יצטרכו להעביר כסף מיו"ש לעזה". 

 הפרות סדר ועימותים עם כוחות הביטחון בעזה
 

יגיעו להסדר? הפרות סדר ועימותים עם כוחות הביטחון בעזה( ללא קרדיט)

 


בהמשך התייחס לסוגיית השוויון שעלתה סביב החקיקה של חוק הלאום. "במהלך שנותיי שירתתי עם העדה הדרוזית", אמר גלנט, "מדובר באנשים עזי נפש שתומכים במדינת ישראל בנפשם, ציונים. צריך להוקיר להם כבוד. החוק הזה לא פוגע, לא בדרוזים ולא באחרים. במגילת העצמאות מדינת ישראל מעוגנת סביב שלושה עקרונות, יהודית, שוויון וחופשית. שוויון קיים בחוקים אחרים, החוק הנוכחי לא סותר את זה ואומר את המובן מאליו".


כאשר התבקש להתייחס לאפשרות כי יש סתירה בין חוק הלאום לערכי כפי שקיימים לטענת גלנט בחוקים אחרים, ענה השר כי "אין סתירה" וטען לאחר מכן כי "הדרוזים הם קונצנזוס והם צריכים להיזהר מלהיות מזוהים עם מחנה אחד כי זה עלול לפגוע בהם. עשו פה מניפולציה פוליטית ותקשורתית".


בהמשך הסביר כי "החוק הזה בסך הכל קובע שמדינת ישראל יכולה להתקיים תחת ממלכתיות ריבונית אחת, היהודית, כמו שכתוב במגילת העצמאות. צרפת היא מדינה של הצרפתים, אנגליה היא מדינה של האנגלים וישראל היא מדינה של היהודים. תחת האמירה הזו לכולם יש הזדמנות שווה".