ענבים באושים: גם נשים מופלות בתעשיית היין הישראלית

המרדף אחרי השוק החרדי מכתיב כללי כשרות, בינם לבין ההלכה או דרישות הרבנות אין דבר וחצי דבר. "אי אפשר להיכנס לראות את החביות, אלא אם יש איתך חובש כיפה ושומר שבת"

האפליה בתעשיית היין נוגעת לא רק לאתיופים חובשי כיפות - אלא גם נשים שמבקשות לעבוד ביקבים אינן מתקבלות לעתים לעבודה בבציר או בייצור. המרדף אחרי השוק החרדי מכתיב כללי כשרות מופרכים לחלוטין, שבינם לבין ההלכה או דרישות הרבנות אין דבר וחצי דבר.


בחודש שעבר נחשף בתאגיד השידור כאן כי יקב ברקן, מהיקבים הגדולים בישראל, לא מאפשר לעובדים אתיופים לגעת ביין. המדינה רעשה על האפליה והמשיכה הלאה. מי שמכיר את תעשיית היין המקומית טוען שזהו רק קצה הענב של היקום המקביל הזה. מסתבר שמאחורי הפאסון, העפיצות והמדליות הבינלאומיות – מסתתר עולם שתקוע במאה הלא נכונה.

בשנים האחרונות עולם היין הישראלי פורח ונשים נכנסו לתחום, דבר שיצר בעיה חדשה. נראה שלא רק אתיופים לא מספיק טובים לייצר יין כשר - גם נשים לא מוזמנות למסיבה. במקרה שבו תהיתם למה כל זה קורה, אז ניתן להאשים את ההפקרות של העם היהודי בימי הביניים, שם זה התחיל.

יין
 

אפליה בתעשייה. יין (חדשות עשר)

 

"ביקב כשר, על מנת להיכנס לחדר החביות, אתה צריך שיהיה איתך חובש כיפה ושומר שבת", הסביר ד"ר יובל סמואל, בעל יקב "אמפורה" בזכרון יעקב, "גם אז אתה צריך להיות מחוץ לחדר ואם אתה רוצה לצלם, אז רק מבחוץ".


ואולי גופי הכשרות מחפשים במקום הלא נכון. בזמן שעל חילונים נאסר להכין יין על בסיס הלכה מימי הביניים, שאוסרת על גויים ויהודים לעבוד יחד מחשש להתבוללות, מי שבוצרים את חלק מהענבים שמהם מייצרים את היין הם מאות אנשים, נוצרים שמתנדבים בישראל, שחולמים על היום שבו כל היהודים יתבוללו בחזרה לחיק הנצרות ויבוא לציון גואל. מבחינת ההלכה זה בסדר. איך זה הגיוני? אם אתם עדיין מחפשים היגיון בסיפור הזה, זו לגמרי בעיה שלכם. 

מיקב "טפרברג" נמסר בתגובה: "אנחנו מתנצלים על טעות של עובדת שאינה תואמת למדיניות החברה ואף מנוגדת לה.  היקב מעסיק מנהלת אבטחת איכות שומרת שבת בקווי הייצור. אנו נחדד את הנהלים בנושא זה, באופן שאינו משתמע לשני פנים".

מהיקבים האחרים נמסר שהעדויות בכתבה אינן משקפות את המדיניות השיוויונית בחברה ונאמרו על דעת העובדים בלבד.