בכירי חמאס בשיחות לקראת הסכם הרגיעה עם ישראל, פלסטינים

"חמאס הסכים עקרונית למתווה הפסקת האש"; צה"ל תקף משגרי בלונים

לפי "אל-קודס אל-ערבי", הארגון יקבל החלטה סופית בנוגע למתווה של מצרים והאו"ם רק לאחר פגישה של כל חברי הלשכה המדינית • כלי טיס ישראליים תקפו שתי חוליות ברצועת עזה

  • פורסם ב:
  • 04/08/2018 10:23
  • |
  • עודכן ב:
  • 04/08/2018 15:13
  • |
  • כתבים:
  • אלעד זיני

חמאס הודיע היום (שבת) למצרים ולשליח האום למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, על "הסכמה עקרונית" לרגיעה ברצועת עזה וביקשה ערבויות לביצוע, אך ההחלטה הסופית תתקבל לאחר פגישת כל חברי הלשכה המדינית. כך דווח העיתון אל-קודס אל-ערבי המצטט מקור פלסטיני. כמה שעות מאוחר יותר כלי טיס של צה"ל תקפו חוליות של משגרי בלוני תבערה ברצועת עזה, בשני אירועים שונים.

המקור הפלסטיני הוסיף כי הרגיעה תביא ל"סיום משברי החשמל והמים ברצועת עזה והתרת כניסת כל הסחורות דרך מעבר כרם שלום, כמו גם לשיפור מנגנון העבודה במעבר רפיח".

פלסטינים מרצועת עזה הכינו עפיפון ענק כדי לשלוח לישראל
 

פלסטינים מרצועת עזה הכינו עפיפון ענק כדי לשלוח לישראל( אתר החדשות ״עזה עכשיו״)

 
 
 

"מוקדם עדיין מלדון על עסקת חילופי שבויים עם הכיבוש הישראלי, הדיונים בין עזה לקהיר מתרכזים בקידום הפיוס בלבד", אמר בכיר חמאס מושיר אל-מסרי. "אנו מצפים שארגון פתח יענה בחיוב למאמציה של מצרים אך הוא אינו עושה זאת באופן הנדרש לפי שעה".

בכיר חמאס בעזה, אחמד יוסף, התייחס לעניין ואמר שהלשכה המדינית של הארגון החלה בפגישות אינטנסיביות ביום שישי האחרון ברצועת עזה כדי לגבש מענה ליוזמת מלאדנוב לפתרון הומניטרי ברצועה, להצעה המצרית לעסקת חילופי אסירים ולפיוס הפלסטיני. חלק מבכירי חמאס מסרבים לכלול ברגיעה עסקת חילופי שבויים וסבורים שישיגו תוצאות טובות ימתינו ויערכו עסקת חילופי אסירים לאחר הרגיעה.

מקורות בחמאס אמרו כי התנועה מתנה את כל מידע על החיילים האסירים שברשותה בשחרור אסירי עסקת שליט, אך ישראל מסרבת לכך.

יוסף אמר כי הלשכה המדינית תמשיך את הפגישות שלה היום והיא צפויה לעזוב מחר או ביום שני לקהיר כדי לתת את תשובות על יוזמת מלאדנוב ועל ההצעה המצרית.

תקיפת צה"ל ברצועת עזה
 

תקיפת צה"ל ברצועת עזה(חדשות עשר )

 

ההסכמה העקרונית על התכנית המצרית עליה דווח היא שלב ראשון בתכנית בת כמה שלבים. השלבים הנוספים הם שיקום הומניטארי של רצועת עזה, פיוס בין פתח לחמאס, חזרת הרשות הפלסטינית לניהול אזרחי של עזה, ועסקת חילופי שבויים וגופות עם ישראל. 


הקבינט המדיני-בטחוני שצפוי להתכנס מחר, ייצטרך לתת תשובה על יישום השלב הראשון בתכנית המצרית, כלומר: הקלות במעברים תמורת רגיעה. 

עם זאת, אין הסכמה על כל השלבים. לפי מקןרות פלסטינים בישראל דורשים סיכום, גם אם לא ביצוע, על עסקת חילופי שבויים כבר בשלב הראשון. לעומת זאת, ברמאללה דורשים שהשלב הראשון יהיה פתרון של עניין הנשק של חמאס, והמצרים דורשים מחמאס ״לצמצם את החיכוך על הגדר״ במהלך כל המשא ומתן. 


מקורות פלסטיניים מסרו כי אין בשלב הזה אופטימיות בקהיר לגבי יישום תכנית כוללת של הסדרה ברצועת עזה על כל סעיפיה ושלביה.

אתמול אמר גורם מדיני כי המתווה להסדר, בתיווך מצרי, כולל פתיחה מיידית של מו"מ על עסקת חילופי שבויים בין ישראל לחמאס במסגרתה תידון סוגיית גופות החיילים והאזרחים שבידי חמאס.

הבכיר הישראלי אמר כי מבחינת ישראל לא תהיה הסדרה משמעותית וארוכת טווח בעזה בלי פתרון סוגיית השבויים והנעדרים. הבכיר הישראלי הדגיש כי בימים הקרובים נדע אם פנינו להסדרה או להסלמה בעזה בהתאם לתוצאות המהלך המצרי.

אתמול פרסם העיתון הלבנוני "אל-אחבאר" פרטים מהסכם ההסדרה המדינית בין ישראל והפלסטינים שנידון ביממה האחרונה בעזה בתיווך מצרים. לפי הדיווח, המתווה, שבו דנה משלחת בכירי חמאס, יכלול הפסקת אש שתימשך חמש שנים ושתיושם בשלבים. השלב הראשון ייכנס לתוקפו בתוך שבוע ובמסגרתו "יופסקו הפרובוקציות על הגדר והפרחת עפיפוני ובלוני תבערה". בתמורה, ייפתחו מעברי כרם שלום ורפיח.

השלב השני יכלול "שיפור תנאי המחייה בעזה", הסרת המצור מעל הרצועה והכנסת טובין אליה, כולל מוצרי אלקטרוניקה. בשלב השלישי, האו"ם יוציא לפועל פרויקטים הומניטריים שהועלו בעבר, כגון: הקמת נמל ימי באסמאעיליה במצרים, בניית תחנת כוח לייצור חשמל בסיני וכן הפעלת שדה תעופה לטובת הרצועה שיפעל מאדמת מצרים. נוסף לכך, תשוקם רצועת עזה.

אמש הגיע סגן יו"ר הלשכה המדינית של חמאס ומי שאחראי לתכנון חטיפת שלושת הנערים, סלאח אל ערורי, לרצועה דרך מעבר רפיח. על פי מקורות פלסטינים, כניסתו בפעם הראשונה לרצועה התאפשרה בשל התחייבות ישראלית שלא לחסלו. זאת, על מנת לאפשר פגישה של הנהגת חמאס בעזה בראשות הנייה וסינוואר, בנוגע למתווה.