קים ז'ונג און עם קציני צבא, רויטרס

דוח האו"ם: קוריאה הצפונית משתפת פעולה צבאית עם סוריה

המסמך החסוי מראה כי חרף המגעים עם ארה"ב, המדינה המבודדת לא הקפיאה את תכנית הגרעין, סיפקה טילים בליסטיים לחות'ים בתימן וייצאה נפט ופחם תוך הפרת הסנקציות

  • פורסם ב:
  • 04/08/2018 08:16
  • |
  • כתבים:
  • רויטרס

סוכנות הידיעות רויטרס חשפה הלילה (שבת) דוח חסוי של האו"ם על קוריאה הצפונית, המראה שפיתוח הנשק הגרעיני לא הופסק וכי המדינה מפרה את הסנקציות שהטיל עליה הארגון הבין-לאומי.

עוד נטען בדוח כי טכנאים צפון קוריאנים העוסקים בתוכניות הטילים הבליסטיים ופעילויות אסורות אחרות ביקרו בסוריה בשנים 2011, 2016 ו-2017. נוסף על כך, המדינה המבודדת סיפקה נשק קונבנציונאלי וטילים בליסטיים לחות'ים בתימן, הנתמכים על ידי איראן.

 דונלד טראמפ וקים ז'ונג און בפגישתם בסינגפור
 

דונלד טראמפ וקים ז'ונג און בפגישתם בסינגפור(רויטרס )

 
 
 
 

הדוח סוקר את הפעילות בשישה החודשים האחרונים על ידי מומחים בלתי תלויים שפיקחו על יישום הסנקציות של האו"ם, והוגש הלילה לוועדת הסנקציות על קוריאה הצפונית. "קוריאה הצפונית לא הקפיאה את תכניות הטילים והגרעין שלה וממשיכה להפר את החלטות מועצת הביטחון תוך הגברת העברה של מוצרי נפט", נכתב. "בין היתר, הועבר פחם דרך הים בשנת 2018".

כמו כן, למרות האיסור על כך, פיונגיאנג ייצאה 100 מיליון דולר של טקסטיל בין אוקטובר בשנה שעברה למארס השנה. הייצוא היה למדינות סין, גאנה, הודו, מקסיקו, סרי לנקה, תאילנד, טורקיה ואורוגואי.

 תמונת לווין של הכור הגרעיני ביונגביון בה נראים מבנים חדשים
 

תמונת לווין של הכור הגרעיני ביונגביון בה נראים מבנים חדשים( אתר 38north)

 

מומחי האו"ם ציינו כי העברת הסחורות הלא חוקית שמתבצעת מספינה לספינה במים הבין-לאומיים, "גדלה מבחינת תדירות, סדר גודל ותחכום". אחת מהשיטות לביצוע הפעולה הלא חוקית היא על ידי כיבוי מערכת המעקב של כלי השייט, בנוסף להסוואה פיזית של ספינות ושימוש בכלי שייט קטנים.

חשיפת הדוח התרחשה במקביל להצהרות של שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, שטען כי האמריקנים אופטימיים שקוריאה הצפונית תתפרק מנשק גרעיני בזמן המיועד.

נציגי קוריאה הצפונית באו"ם סירבו להגיב על הדברים.

בתוך כך, שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, אמר הלילה כי ביטול תכנית הגרעין של קוריאה הצפונית עשוי לקחת זמן, אך הוא אופטימי שזה יקרה לפי לוח הזמנים עליו סיכמו מנהיגי שתי המדינות.

פומפאו אמר בשולי ועידה אזורית כי חשוב לשמור על לחץ כלכלי ודיפלומטי על הקוריאנים, וכי ארה"ב לוקחת ברצינות את הניסיונות להימנע מלאכוף את הסנקציות שהטיל האו"ם.

מייק פומפאו וקים יונג צ'ול
 

מייק פומפאו וקים יונג צ'ול(רויטרס )

 

על פי דיווח ביום שלישי ב"וושינגטון פוסט", גילו סוכנויות המודיעין האמריקניות כי קוריאה הצפונית מפתחת טילים חדשים במפעל, שבו הופק הטיל הבליסטי הבין-יבשתי הראשון שלה, שמסוגל להגיע עד לארצות הברית.


מהדיווח, שמבוסס על גורמים שמעורים בתגלית האחרונה, עולה כי תמונות לוויין שנלקחו בשבועות האחרונים מראות כי מתבצעת עבודה על טיל אחד הפועל על דלק נוזלי במרכז מחקר בסאנומדונג, שבאזור הבירה פיונגיאנג. התמונות אף מעלות את האפשרות כי במדינה עובדים על טיל נוסף.

המודיעין החדש שהתקבל לא מראה בהכרח כי ישנה עבודה על הרחבת היכולות הקיימות של קוריאה הצפונית, אבל כן מוכיח שבמהלך השבועות האחרונים בוצעה עבודה על פיתוח נשק מתקדם. כזכור, רק לאחרונה צייץ הנשיא האמריקני דונלד טראמפ בחשבון הטוויטר שלו כי "קוריאה הצפונית לא מהווה יותר איום גרעיני".

הדיווחים המדוברים מגיעים לאחר שלאחרונה התגלה מתקן בשם קנגסון שבו על פי החשד קוריאה הצפונית מפתחת בחשאי אורניום. שר החוץ האמריקני מייק פומפאו אמר בשבוע שעבר במהלך עדות בסנאט כי קוריאה הצפונית ממשיכה לפתח במפעלים חומרים שבהן ניתן לעשות שימוש לצורך פיתוח נשק גרעיני, אבל סרב להגיד אם פיונגיאנג מפתחת טילים חדשים.

דוברת הבית הלבן, שרה סנדרס, אישרה ביום חמישי כי הנשיא טראמפ, קיבל מכתב נוסף משליט קוריאה הצפונית, קים ז'ונג און. עם זאת, תוכן המכתב לא פורסם.

לפי סנדרס, ההתכתבות בין שני המנהיגים היא המשך לפסגת סינגפור שנערכה בחודש יוני ומטרתה היא "לקדם את ההתחייבויות מאותה הפסגה". קודם לכן, כתב טראמפ בטוויטר: "תודה לך קים על מכתבך הנחמד. אני מצפה לראותך בקרוב". נשיא ארה"ב גם התייחס להחזרת שרידי גופות החיילים האמריקנים שנערכה אתמול בהוואי בנוכחות סגנו, מייק פנס. "תודה לך קים שקיימת את הבטחתך והתחלת בתהליך החזרת השרידים. אני לא מופתע מכך שעשית את הצעד האדיב הזה". בהמשך הערב נמסר מהבית הלבן כי וושינגטון פתוחה בנוגע לפגישה נוספת בין טראמפ וקים אולם מפגש שכזה אינו מתוכנן בשלב זה.

תמונות לווין מלפני כשבועיים דווקא העידו כי קוריאה הצפונית החלה בפירוק אתרי שיגור טילים בליסטיים, כצעד ראשון בנוגע להתחייבות של קים ז'ונג און בפני הנשיא טראמפ, בפסגה בין השניים בחודש שעבר. בין היתר, פורקה מסילה שבעזרתה מרכיבים את הלווין טרם העברתו לשיגור. נוסף על כך, פורק מתקן ניסוי למנועי רקטות שנועד לפיתוח מנוע הפועל על דלק נוזלי עבור טילים בליסטיים ולווינים. חלק מן התשתית של כן שיגור במתקן הוסרה, וכן מספר רב של חלקים – כולל מנוף בנייה גדול. 

כזכור, לפני כחודש נפגש שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, עם הבכיר הצפון-קוריאני קים יונג צ'ול. לאחר הפגישה שוגרו מסרים סותרים מוושינגטון ופיונגיאנג בנוגע לשיחות. טרם עזיבתו את פיונגיאנג, אמר פומפאו כי שיחותיו עם הבכיר הצפון-קוריאני היו "פרודקטיביות" ונערכו באווירה טובה ועם "אמון". עוד אמר פומפאו כי נעשתה "התקדמות רבה" בתחומים שונים. בתוך כך, משרד החוץ האמריקני אמר כי וושינגטון ופיונגיאנג הקימו קבוצות עבודה משותפות שיעסקו בסוגיות המהותיות, בהן תיקוף המאמצים להשגת פירוז גרעיני בחצי האי הקוריאני.

מנגד, ממשרד החוץ הצפון-קוריאני נמסר כי השיחות עם פומפאו היו "מצערות" וכי השיחות פוגעות בנחישות הקוריאנית להתפרק מנשק גרעיני. במשרד החוץ של המדינה המבודדת האשימו את ארה"ב בהצבת דרישות חד-צדדיות וטענו כי הדרישה לפירוק גרעיני היא "גנגסטרית". במהלך הדיונים, עזב פומפאו את החדר על מנת לשוחח בטלפון עם טראמפ ולעדכנו בתוכן השיחות.