תא"ל במילאוים אמל אסעד, חדשות עשר

אסעד לנתניהו: "שהבן שלך יאיר יהיה כמו הבן שלי עמיר - שווים"

סערת חוק הלאום: בראיון ל"שישי" עם אילה חסון, סיפר תא"ל במיל' על הפגישה שהתפוצצה עם ראש הממשלה ואמר: "אנחנו ישראלים, משפחה אחת. האדמה הזו רוויה מדמם של בנינו"

תא"ל במיל. אמל אסעד, שבעקבות התבטאותיו נגד חוק הלאום ראש הממשלה פוצץ את הפגישה עם ראשי הרשויות הדרוזית, התראיין אתמול (שישי) ב"שישי" עם אילה חסון וסיפר על שארע בפגישה.

"קודם כל אני מאוד מכבד את נתניהו", אמר אסעד, "אבל לא התפרצתי לשום מקום. אני הוזמנתי ובאתי יחד עם חברי הקצינים, המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית ופורום ראשי הרשויות". אסעד סיפר כי "נתניהו התחיל לדבר על ועדות, ואני אמרתי לו שאנחנו באנו לדבר על חוק הלאום, שאנחנו רוצים להיות שווים ואני רוצה שהבן שלך, יאיר, יהיה כמו הבן שלי, עמיר, שווים".

התא"ל במילואים המשיך ואמר "ואז הוא התפרץ לעברי ואמר לי 'אני לא יושב עם אנשים שמקללים אותי ואומרים שאני מנהל מדינת אפרטהייד'". לטענתו של אסעד, הוא לא אמר את הדברים האלו, אלא אמר כי "החוק שעבר עלול להוביל את מדינת ישראל למדינת אפרטהייד, ואני עומד מאחורי המילים שלי". לאחר שהפגישה התפוצצה, אסעד סיפר כי ראש הממשלה אמר שהוא מוכן להמשיך לדון רק בפורום מצומצם, וכי המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית, השיח' מועפק טריף, וראשי הרשויות סירבו לכך.

 נתניהו עם נציגי העדה הדרוזית
 

נתניהו עם נציגי העדה הדרוזית ( חדשות עשר)

 

"אנחנו ישראלים, אנחנו משפחה אחת, אנחנו בית אחד", אמר אסעד, "האדמה הזו רוויה מדמם של בנינו". לשאלה האם יסתפק בכך שישנו את החוק, שיכלול את הדרוזים אך לא נוצרים ומוסלמים, אסעד ענה: "לא באתי לעשות מלחמות של כל העולם, אני באתי לזעוק את זעקתם של בני עדתי. האנשים שקשרו את גורלם לאדמה הזו, למדינה הזו וליהודים".

"אומרים שאני שמאלן ובוגד", אמר אסעד, "אני שירתתי 26 שנה בצנחנים. אף אחד לא ילמד אותי מהי אידיאולוגיה, ציונות, מהי אהבת הארץ ורעות בין אחים. חוקקו את החוק הזה עם טעויות, ואנחנו מקבלים את כל מה שכתוב. אנחנו בעד מדינה דמוקרטית יהודית, שווה ושוויונית בין כל אזרחיה".

נתניהו הגיב לדבריו של אסעד: "ראש הממשלה דוחה על הסף את הדברים המקוממים שפרסם אמל אסעד בפייסבוק וחזר עליהם בפגישה כשאמר: 'אני חי במדינת אפרטהייד'. חוק הלאום נועד להגן על מעמדה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי שגורמים בחו"ל ולאחרונה גם בישראל מנסים לקעקע. אין בו פגיעה בזכויותיהם של בני העדה הדרוזית או של כל אזרח אחר. זכויות אלה כבר מעוגנות בשורה של חוקים. מצער שגורמי שמאל ובראשם הקרן החדשה לישראל עושים שימוש ציני בנושאים הקשורים לעדה הדרוזית רק לצורך ניגוח פוליטי".

 מנהיגי העדה הדרוזית בכיכר רבין
 

מנהיגי העדה הדרוזית בכיכר רבין(מטה המאבק בחוק הלאום )

 

כאמור, ראש הממשלה קיים ביום חמישי פגישה בקרייה עם ראשי הרשויות הדרוזיות, וזמן קצר לאחר התחלתה סיים אותה בסערה. במהלך הפגישה, אסעד כינה את חוק הלאום "חוק של מדינת אפרטהייד". בתגובה, נתניהו אמר "לא אקבל פגיעה - לא בכבוד ראש ממשלת ישראל ולא בכבודה של המדינה ממי שקורא למדינת ישראל 'מדינת אפרטהייד'", והצהיר כי יפעל לקידום מסמך העקרונות עליו הודיע אתמול הצוות שהקים ועזב את המקום. בתגובה, בכירי העדה הדרוזית טענו כי פעולות נתניהו הן "ניסיון נואש ולא מוצלח להפריד בין אנשי ההנהגה הדרוזית, על מנת לפרק את העצרת במוצ"ש".

במוצאי שבת צפויה להיערך עצרת "למען הדמוקרטיה נאבקים בחוק הלאום" בכיכר רבין בשעה 20:30. בעצרת, מלבד אסעד והשיח טריף, ישתתפו ראשי השב"כ לשעבר יובל דיסקין ועמי אילון, ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי, פרקליט המדינה לשעבר פרופ' משה לדור, ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו, אלוף במיל. עמירם לוין, המפכ"ל לשעבר משה קראדי ועוד.