אמיר איבגי בריאיון לשישי עם איילה חסון, חדשות עשר

תחקיר המינויים בתאגיד: "שערורייה שכך התקבלו אנשים לעבודה"

מגיש "מבט" לשעבר, אמיר איבגי, התייחס לתחקיר בנוגע למינויים ב"כאן": "אסור שתיוג לפי תכונות יתורגם לקבלת אנשים למקום עבודה ציבורי". בנוסף, קרא "למשטרה לטפל בנושא"

מגיש החדשות אמיר איבגי, התייחס אתמול (שישי) בתוכנית "שישי עם אילה לחסון" לתחקיר "הארץ" בנוגע למינויים בתאגיד השידור "כאן". איבגי, שזכה למשוב שלילי על מראהו החיצוני, אמר כי "בכל מקום עובדה יש תיוג של עובדים לפי תכונות לא רלוונטיות, אך הבעיה שבתאגיד זה תורגם לקבלה של אנשים למקום עבודה ציבורי".

איבגי, שעבד ברשות השידור עד לסגירתה במאי 2017 ועבר לערוץ 20, אמר כי "לא הופתעתי מהפרסום. לפני שנה וחצי כשחתמתי על חוזה נאמר לי שיש לראשי התאגיד בעיה עם הנוכחות שלי על המסך - זה מראה שהרשימה הגזענית והסקסיטית הזאת תורגמה לשיחות רשמיות עם עובדים".

איבגי, שהגיש לתקופה קצרה את מהדורת "מבט", אמר כי "לא נפגעתי וזה לא פגע לי בעיסוק העיתונאי כי מצאתי עבודה מהר מאוד. הבעיה היא שמאות עובדים אחרים של רשות השידור: מאפרות ואנשי תוכן והפקה יושבים בבית בגלל הביטויים האלה". עוד הוסיף כי "אני קורא לנציבות שירות המדינה ולמשטרה להיכנס לעובי הקורה ולטפל בשערוריה הזאת".

 אמיר איבגי בריאיון לשישי עם איילה חסון
 

אמיר איבגי, מגיש "מבט" לשעבר, בריאיון לשישי עם איילה חסון (חדשות עשר)

 

ברוך שי, מנהל "כאן" חדשות, התייחס לדבריו של איבגי, ואמר: "הטענה של איבגי שקרית. שמעתי לראשונה על המסמך, רק כשקראתי הבוקר את הכתבה במוסף הארץ".

שר התקשורת, איוב קרא, גינה מוקדם יותר אתמול את תחקיר "הארץ" בנוגע למינויים בתאגיד השידור "כאן". "אני מגנה בחריפות את הסלקציה שעשו מנהלי התאגיד הציבורי. לא ראוי שמנהלי גוף ציבורי יקטלגו כך עובדים טובים ומסורים, בעלי משפחות ואנשי מקצוע מהשורה הראשונה. בתחילת השבוע אדרוש הבהרות מראשי התאגיד", כתב קרא בטוויטר.

אתמול פרסם "הארץ" חלקים מחוות דעת פוגעניות שנכתבו על אחדים מעובדי רשות השידור במסגרת קליטתם בתאגיד השידור הציבורי החדש. כך למשל, על מגישת החדשות מרב מילר, נכתב: "אפשר לקחת, אם כי התרגלה למעמד של כוכבת למרות שאינה מוכשרת במיוחד". העיתונאי אורי לוי קיבל את הביקורת: "רק אם חייבים, מיושן, לא מוסיף ולא תורם".

איבגי הגיב בטוויטר לתחקיר: "היי אלדד קובלנץ. היופי, כידוע, הוא בעיני המתבונן. אמא שלי תמיד אמרה שאני הכי יפה וזה הספיק לי. ואתה, אלדד,  אחרי התחקיר הזה ב"הארץ", מה אתה חושב כשאתה מסתכל במראה? מסוגל עדיין להסתכל בעיניים של העובדים שלך? בעיניים של הציבור שאתה אמור לשרת?".

יו״ר ארגון העיתונאים, יאיר טרצ'יצקי, דרש ממועצת התאגיד להשעות מיידית את אלדד קובלנץ, מנכ"ל התאגיד. במכתב ששלח אל גיל עומר, יו״ר מועצת התאגיד, כתב טרצ׳יצקי: "אנו מצפים כי המנכ"ל יושעה עד לבירור העובדות. אנו דורשים לקבל הבהרות בנוגע לשאלה מי עומד מאחורי ההערות הפוגעניות, מה השימוש שנעשה בקובץ וכיצד בכוונתכם לטפל בהתנהלות זו, כמו גם ביתר הליקויים שנחשפו בתחקיר, ובהם הטענות למכרזים תפורים ולהחלשת שומרי הסף של התאגיד". עוד ציין טרצ'יצקי כי "אותו קובץ מדובר קיים גם קיים. אותו קובץ מדובר שימש גם שימש בהליך קליטת עובדים לתאגיד".

עומר בן רובי, מנהל כאן רשת ב', פנה לעובדי התחנה לאור התחקיר: "כמי שהקים את רשת ב' החדשה מהרגע הראשון, וגייס לעבודה את כולכם, ללא יוצא מהכלל, אני מבטיח לכם שכל גיוס כזה היה ענייני לגמרי ולא התבסס על רשימות, המלצות והכפשות".

 אלדד קובלנץ, מנכ"ל התאגיד
 

אלדד קובלנץ, מנכ"ל התאגיד (חדשות עשר)

 

מטעם תאגיד השידור "כאן" נמסר בתגובה: "הכפשות והשמצות הן לא דרכנו, לא כלפי פנים ולא מול קולגות ומתחרים. בתקופת ההקמה נעשה שימוש אך ורק במידע מקצועי ורלוונטי להליך. כל מידע אחר, המתואר בכתבה,  לא היה רלוונטי בשום שלב בהליכי הגיוס וההקמה ולבטח לא במסמכים רשמיים של התאגיד. הליך בחירת עובדי כאן נעשה אך ורק במסגרות החוקיות – קרי וועדות איתור- ועל בסיס שיקולים מקצועיים בלבד וטעויות שנעשו תוקנו וטופלו". עוד נמסר כי ""כאן הוקם ומנוהל באופן נקי כפיים , מקצועי, תוך מתן כבוד לכל העובדים ולראייה, רבים מהמוזכרים בכתבה, הם מבין עובדי כאן המקצועיים והמוערכים ביותר ואנו מצרים על עוגמת הנפש שנגרמה להם בעקבות הפרסום".