זהבה שאול, אמו של החייר המוחזק בשבי חמאס אורון שאול, חדשות עשר

משפחת שאול לנתניהו: "הסדרה ללא השבת בנינו - הסכם כניעה"

בצל הדיווחים מעזה על המגעים להסכם רגיעה בין ישראל והפלסטינים, פנתה משפחת חלל צה"ל לרה"מ ולחברי הקבינט. "הפקרת חיילינו ואזרחינו - אות קלון היא למדינת ישראל"

משפחתו של חלל צה"ל, אורון שאול, פנתה היום (שישי) לראש הממשלה, בנימין נתניהו, וחברי הקבינט בצל הדיווחים מעזה על המגעים להסכם רגיעה בין ישראל והפלסטינים בתיווך מצרים. "כל הסכם שלא יכלול את השבת אורון, הדר, מנגיסטו ושאר האזרחים לא יהיה שווה את הנייר שהוא חתום עליו או לחילופין את ההבנות וההבטחות בע"פ שהתקבלו", נכתב במכתב ששלחה משפחת שאול.

"על מנת שלהסכם יהיה תוקף מעשי ומוסרי, הסעיף הראשון חייב להיות שחרור בנינו רק כך ההסכם יהיה חזק וראוי. הסכם שלא יכלול את השבת בנינו משול לבניית בניין רב קומות ללא יסודות. בנינו הם לב ליבו ועמוד התווך של ההסכם. הסכם ללא השבת בנינו הוא הסכם כניעה שמעיד ויעיד על חולשתה של מדינתנו...". עוד נכתב: "אדוני ראש הממשלה, אתה ואנחנו יודעים את האמת לו פעלתם במצפון נקי ולב טהור וללא שיקולים זרים כגון אלקטורט ואג'נדה פוליטית מזמן בנינו היו שבים לביתם למולדתם. לסיום נאמר באופן חד משמעי - לו הדבר היה תלוי במערכת הביטחון בנינו היו מזמן כבר בבית. הפקרת חיילינו ואזרחינו - אות קלון היא למדינת ישראל".

זהבה שאול מסרה לחדשות עשר כי ביום ראשון בבוקר, היא, משפחתה וחבריהם יפגינו מול ישיבת הממשלה השבועית בירושלים במחאה על ההסכם המתגבש.

 
 
 
 זהבה שאול, אמו של החייר המוחזק בשבי חמאס אורון שאול
 

זהבה שאול, אמו של החייר המוחזק בשבי חמאס אורון שאול (חדשות עשר)

 

במקביל, כ-200 אנשים הגיעו לתמוך במשפחתו של סגן הדר גולדין, באנדרטת חץ שחור שבגבול עזה. אימו של גולדין, לאה, אמרה: "אנחנו מאוד מאוד מוטרדים מישיבת הקבינט ביום ראשון והידיעות על הסדרה מדינית, כי לא מדברים על החיילים. לא יהיה הסכם טורקי שני. ב- 2016 החזרת החיילים הייתה כלולה בהסכם הפיוס עם טורקיה, והוציאו אותם משיקולים כלכליים״. גדי ירקוני, ראש מועצת אזורית אשכול, שנכח אף הוא במקום, אמר: אני עושה הכל כדי שבהסדר המדובר לא ישאירו את הבנים מאחור. בלי החזרת הבנים אי אפשר להגיע להסדר".

הבוקר פרסם העיתון הלבנוני "אל-אחבאר" פרטים מהסכם ההסדרה המדינית בין ישראל והפלסטינים שנידון ביממה האחרונה בעזה בתיווך מצרים. לפי הדיווח, המתווה, שבו דנה משלחת בכירי חמאס, יכלול הפסקת אש שתימשך חמש שנים ושתיושם בשלבים. השלב הראשון ייכנס לתוקפו בתוך שבוע ובמסגרתו "יופסקו הפרובוקציות על הגדר והפרחת עפיפוני ובלוני תבערה". בתמורה, ייפתחו מעברי כרם שלום ורפיח.

השלב השני יכלול "שיפור תנאי המחייה בעזה", הסרת המצור מעל הרצועה והכנסת טובין אליה, כולל מוצרי אלקטרוניקה. בשלב השלישי, האו"ם יוציא לפועל פרויקטים הומניטריים שהועלו בעבר, כגון: הקמת נמל ימי באסמאעיליה במצרים, בניית תחנת כוח לייצור חשמל בסיני וכן הפעלת שדה תעופה לטובת הרצועה שיפעל מאדמת מצרים. נוסף לכך, תשוקם רצועת עזה.

בכירי חמאס בשיחות לקראת הסכם הרגיעה עם ישראל
 

אסמאעיל הנייה וסאלח אל-עארורי(פלסטינים )

 

שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, הציג את פרטי המתווה ליו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, בפגישתם בעזה בשבוע שעבר. כמו כן, הציג מלאדנוב פרטים נוספים כגון העברת סיוע בסך 31 מיליון דולרים מקטאר והגברת זרם החשמל לרצועה כך שיפעל ארבע שעות נוספות ביום.

בכיר חמאס באסם נעים אמר אתמול לסוכנות הידיעות AP כי "מצרים מנסה להביא להפסקת אש רחבה שתכלול את שיקום הרצועה ובהמשך חילופי שבויים". עוד הוסיף נעים כי "משלחת חמאס לרצועה קיבלה ערבויות שלא יפגעו בהם".

המשלחת הגיעה לרצועה בין היתר כדי לנסות ולפתור את הסכסוך בין פתח וחמאס. אחד האנשים הבולטים במשלחת שהגיעה לרצועה הוא סאלח אל-עארורי, שמכהן כסגן ראש הלשכה המדינית של ארגון הטרור ומי שעומד מאחורי החטיפה והרצח של שלושת הנערים לפני ארבע שנים.יחד עם אל-עארורי הגיעו לרצועה בכירי הארגון מוסא אבו מרזוק וחוסאם בדראן.

הקבינט המדיני-ביטחוני צפוי להתכנס ביום ראשון הקרוב לדיון במאמצים אותם מובילים מלדנוב וראש המודיעין המצרי עבאס כאמל. אם תהיה התקדמות בשיחות, ייתכן שהשרים יידרשו לקבלת החלטות על הקלות משמעותיות במצור על עזה.