"המתווה שנתניהו הציג לנציגי הדרוזים - גרוע יותר מחוק הלאום"

אנואר סאעב, ממובילי מחאת הלוחמים הדרוזים, הסביר מדוע פוצצה הפגישה בין ראש הממשלה ובכירי העדה. "חוק הלאום פוגעני לא בגלל מה שיש בו - אלא בגלל מה שאין בו"

סערת חוק הלאום: אנואר סאעב, ממובילי מחאת הלוחמים הדרוזים שגם נכח בפגישה אתמול (חמישי) עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הסביר בתוכנית "בוקר אור" מדוע פוצצה הפגישה. לדבריו, הפגישה הסתיימה בשל "הבנה של ראש הממשלה שהעדה הדרוזית שינתה את השיח ולא באה לתקן את העוול בעוול. חוק הלאום פוגעני לא בגלל מה שיש בו - אלא בגלל מה שאין בו".

"ראש הממשלה הציג שהוא רוצה להתחיל להקים ועדות לדון במתווה שאנחנו בכלל לא דנו בו. זה מדהים", אמר סאעב. "המתווה שהוא הציג יותר גרוע מחוק הלאום, ואז אמרנו שבאנו לתקן את חוק הלאום", הוסיף סאעב ואמר כי ראש הממשלה נתניהו טען שהוא לא מוכן לשבת ביחד עם הקצינים ועם תא"ל במיל. אמל אסעד שכתב כי מי שמחוקק חוקים כאלה עתיד להגיע למדינת אפרטהייד. לדברי סאעב, מנהיגה הרוחני של העדה, השייח' טריף, החליט שההפרדה אינה מקובלת ולכן נציגי העדה עזבו. נכון לעת זו, העצרת נגד חוק הלאום תיערך כמתוכנן מחר בערב בכיכר רבין.

 
 
 

כאמור, אתמול פוצצה פגישה שנערכה בקריה בתל אביב בין נתניהו ובכירי העדה הדרוזית. זמן קצר לאחר תחילת הפגישה, פוצץ אותה נתניהו בעקבות פערים גדולים בין הצדדים. נתניהו רתח שתא"ל במיל. אמל אסעד התבטא נגד החוק. "לא אקבל פגיעה לא בכבוד ראש ממשלת ישראל, ולא בכבודה של המדינה, ממי שקורא למדינת ישראל מדינת אפרטהייד", אמר ראש הממשלה והחליט לעזוב. בהמשך, נועדו חבר הכנסת איוב קרא וחבר הכנסת חמד עמאר עם ראש הממשלה בזמן שראשי הרשויות הדרוזיות המתינו בחדר צדדי אולם נתניהו סירב לחזור לפורום הכללי והפגישה פוצצה באופן סופי. תא"ל אסעד מצידו, טען לאחר מכן: "אמרתי שכתבתי לפני שבוע שמי שעושה את זה, עתיד להגיע לאפרטהייד ואני עומד מאחורי זה. אני לא התנצלתי כי אני חושב שהחוקים האלה לא טובים".

 נתניהו עם נציג העדה הדרוזית
 

נתניהו עם נציגי העדה הדרוזית ( חדשות עשר)

 

ממטה המאבק בחוק הלאום נמסר לאחר מכן כי פעולות ראש הממשלה הן "ניסיון נואש ולא מוצלח להפריד בין אנשי ההנהגה הדרוזית, על מנת לפרק את העצרת במוצ"ש". לדברי מטה המאבק בחוק הלאום, "נתניהו ביקש לשבת עם השייח' מוואפק טריף וראשי הרשויות בנפרד, ללא תא"ל במיל. אמל אסעד והקצינים הדרוזים המנהיגים את המחאה, אולם חברי ההנהגה, כולל השייח', לא הסכימו להפרדה ויצאו כולם מן החדר".

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' מסרה בעקבות האירועים כי "מי שפוגע בכבוד המדינה אינו האלוף במיל' אמל אסעד, אלא רה"מ נתניהו. היה עליו לכל הפחות להאזין בראש מורכן בדברים שהטיח בו האלוף. 'מדינת אפרטהייד' הוא ביטוי קשה, אך עוד יותר קשה לישראלים שאוהבים את ארצם להתבונן בממשלה גזענית המדרגת את מעמדם של אזרחיה על פי גזע ודת".

כזכור, הצוות שהקים ראש הממשלה על מנת לפתור את המשבר עם העדה הדרוזית, פרסם שלשום את מסמך העקרונות שעליו סוכם, יחד עם השייח טריף וראשי העדה. בין היתר, כולל המתווה את עיגון מעמד העדות הדרוזית והצ'רקסית בחוק, והוקרת תרומת חברי העדה לביטחון המדינה. כמו כן, יכלול החוק תמיכה במוסדות העדה וחיזוק היישובים הדרוזיים - כולל פתרונות למחסור בבתים. נוסף על כך, סוכם על "שימור המורשת הדרוזית והחלתה".

כמו כן, החוק יכלול את זכאותם של בני המיעוטים להטבות. נוסף על כך, סוכם כי "תרומת הנוטלים חלק בהגנת המדינה, מכל הדתות והעדות" תוכר בחוק. במקביל, הוחלט כי תוקם ועדת שרים לנושא העדה הדרוזית, בראשות נתניהו עצמו, שתפעל לקידום המתווה ולפיקוח על יישומו. פעולות החקיקה בנושא יחלו עם כינוס מושב החורף.