דיווחים בסוריה: אש נ״מ נורתה לעבר מטוסים ישראלים שתקפו באזור

סוכנות הידיעות הרשמית במדינה "סאנא" דיווחה כי מערך ההגנה האווירת של צבא אסד השמיד מטרה לא מזוהה במערב דמשק. ע"פ חלק מהדיווחים מדובר בכלי טיס בלתי מאויש

  • פורסם ב:
  • 02/08/2018 23:32
  • |
  • עודכן ב:
  • 03/08/2018 00:11
  • |
  • כתבים:
  • אלעד זיני

סוכנות הידיעות הרשמית בסוריה "סאנא" דיווחה אמש (חמישי) כי מערך ההגנה האווירת של צבא אסד השמיד מטרה לא מזוהה במערב הבירה דמשק. על פי דיווחים במדינה, מדובר בא"ש נ"מ שנורתה לעבר מטוסים ישראליים שתקפו באזור. עוד דווח כי ככל הנראה מדובר בכלי טיס בלתי מאויש. אמצעי תקשורת רוסים מסרו כי "מטרה עוינת הופלה באזור מערב דמשק בכיוון הגבול עם לבנון".

שלשום כלי טיס של צה"ל תקף פעילי טרור חמושים שהתקרבו לגבול בדרום רמת הגולן הסורית - כך נמסר אתמול מדובר צה"ל. שבעה מחבלים נהרגו במהלך התקיפה, שאירעה סמוך לשעה 22:30. לאחר סריקות שבוצעו באזור במהלך הבוקר, אותרו במקום חגורות נפץ וחמישה רובים מסוג קלצ'ניקוב.

 
 
 
 שיגור טיל SS-21 מסוריה
 

שיגור טיל SS-21 מסוריה - ארכיון (חדשות עשר)

 

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, הסביר כי התקיפה הייתה במובלעת ישראלית בין "קו אלפא" לגדר הגבול, מבלי שהחוליה חצתה את הגדר. "עקבנו אחריהם לאורך זמן", הבהיר, "הם לא הפתיעו אותנו". לדבריו, "ציר ההליכה שלהם היה לגדר, לא יודעים אם היו בדרך לפיגוע. זו היתה הסרת איום. מי שנרגיש שמהווה איום - נפעל נגדו".

על פי הערכות, מדובר בחוליית מחבלים של דאע"ש שהגיעה למרחק של כ-200 מטרים מהגבול, באזור משולש הגבולות סוריה-ירדן-ישראל. בשל החשש שיפעלו נגד ישראל, עקבו אחריהם מהאוויר ובשלב מסוים כלי טייס ירה לעברם טיל והרג אותם. בצה"ל עוד בודקים את זהותם של ההרוגים, ואם תכננו פיגוע בישראל או נגד הצבא הסורי.

למרות התקרית החריגה, בצה"ל מעריכים כי מדובר באירוע מבודד, שלא צפוי להסלמה. השגרה בצפון נשמרת, ואין כל תגבור כוחות בגולן בשלב זה. דובר צה"ל הוסיף כי בימים האחרונים אסד משלים את כיבוש הגולן. "אנחנו רואים התפזרות של לוחמי דאע"ש", הסביר, והבהיר כי לראיית צה"ל, "המשטר הסורי אחראי לכל מה שקורה בגבול".

אמצעי הלחימה שנמצאו על המחבלים בגולן הסורי
 

אמצעי הלחימה שנמצאו על המחבלים בגולן הסורי (דובר צה"ל)

 

ביקור שר הביטחון בצפון

אתמול ביקר שר הביטחון אביגדור ליברמן בסוללת פטריוט באזור צפת והתייחס בין השאר למלחמת האזרחים בסוריה. "מבחינתנו המצב חוזר למצבו הקודם לפני מלחמת האזרחים, קרי יש כתובת ברורה, אחריות ושלטון מרכזי. אנחנו לא התערבנו ולא מתערבים בעניינים פנימיים של סוריה, בתנאי שמתקיימים שלושה תנאים - שמירה קפדנית על הסכם ההפרדה מ-74'; שאדמת סוריה לא תשמש כבסיס קדמי איראני כנגד מדינת ישראל, ושסוריה לא תהיה תחנת מעבר ראשית להברחת נשק לחיזבאללה בלבנון".

"מדובר באינטרס של אסד שהמצב יישאר כפי שהיה לפני מלחמת האזרחים", העריך השר. "גם הוא מבין מה יקרה אם המצב לא יחזור לקדמותו". לדבריו, "מאז לבנון השניה עשינו הפקת לקחים ואנחנו מקווים ששאף אחד לא ינסה אותנו. אנחנו לא מחפשים חיכוכים, אבל נדע לתת מענה לכל פרובוקציה ואתגר, גם מסוריה ולבנון, וגם מעזה".

בתוך כך, הסתיים אתמול תרגיל צבאי נרחב לתרגול הכשירות והמוכנות לחירום של פיקוד הצפון והמטה הכללי. מטרת התרגיל, לפי דובר צה"ל, הייתה שיפור כשירות פיקוד הצפון למלחמה ותרגול המטה הכללי והפיקוד בתרחישי חירום ומלחמה שונים בפיקוד הצפון וכן תרחישים רב זירתיים.

 שר הביטחון אביגדור ליברמן בביקור בסוללת פטריוט בצפת
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן בביקור בסוללת פטריוט בצפת (חדשות עשר)