גבול סוריה-ישראל, רמת הגולן, רויטרס

למרות חזרת אסד - רק איראן וחיזבאללה יקבעו את הטון על הגדר

אחרי השתלטות אסד על דרום רמת הגולן, הגבול משתנה עם 2 חטיבות סוריות, כוחות או"ם והמשטרה הרוסית. עם זאת, קשה לדעת אילו יחסים יהיו לישראל עם השכן החדש-ישן • פרשנות

הגעתה של חוליית דאע"ש עד מרחק של כ-200 מטרים מגבולה הצפוני של ישראל תמוהה, נוכח ההשתלטות המחודשת של צבא אסד על דרום רמת הגולן הסורי לאחר שבע שנים של מלחמת אזרחים עקובה מדם. למרות זאת, הארגון הסוני הוא לא האיום המרכזי על ישראל בחזית הצפון אלא דווקא הסורים שמגיעים לאזור באנרגיות מחודשות ועם מוטיבציה גדולה, שבגבם האיראנים ופעילי חיזבאללה.

בכלי התקשורת ברוסיה דווח כי המשטרה הצבאית הרוסית תיפרס ברמת הגולן הסורית, וברשת "אל-מיאדין" דווח כי הכוחות הרוסיים כבר ביצעו סיור באזור, מלווים בכוחות אונדו"ף - לראשונה זה חמש שנים, וצפוייים להקים כמה עמדות שמירה באזור. עם זאת, פריסת הכוחות המחודשת לא תיקבע כיצד יהיה יראה הגבול החדש אלא רק האיראנים וחיזבאללה יקבעו אילו יחסי שכנות יהיו לישראל בקרוב.

 
 
 
 כוח צה"ל בסיור על גבול סוריה ברמת הגולן
 

כוח צה"ל בסיור על גבול סוריה ברמת הגולן (רויטרס)

 

פריסת כוחות האו"ם ונקודות המשטרה הרוסית הן התקווה לפתיחת עידן חדש בחזית הצפונית, או יותר נכון חזרה למה שישראל הכירה עד לפני פתיחת מלחמת האזרחים בסוריה לפני שבע שנים. ביממה האחרונה התייצבו על קו רמת הגולן, מול ישראל, שתי חטיבות סוריות 90 ו-112 והחזירו את המצב לשנת 2011, כשהנוכחות האיראנית לא נמצאת על קו הגבול.

רוב הכוחות הסוריים שנלחמו להחזיר את השליטה לצבא אסד בדרום המדינה התחילו לעלות צפונה, במטרה לכבוש את המובלעת אידליב. עם זאת, ישנם אינדיבידואלים, פעילי חיזבאללה שמנסים להשיג יכולות מודיעיניות ולהפעיל תאי טרור. הכוחות בגבול מנסים לשמור על יציבות, אך במקביל צה"ל נערך לכל תרחיש, כולל פעולות טרור.

דאע"ש כ-200 מטרים מהגבול

כלי טיס של צה"ל תקף שלשום (רביעי) פעילי טרור חמושים שהתקרבו לגבול בדרום רמת הגולן הסורית - כך נמסר היום מדובר צה"ל. שבעה מחבלים נהרגו במהלך התקיפה, שאירעה סמוך לשעה 22:30. לאחר סריקות שבוצעו באזור במהלך הבוקר, אותרו במקום חגורות נפץ וחמישה רובים מסוג קלצ'ניקוב.

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, הסביר כי התקיפה הייתה במובלעת ישראלית בין "קו אלפא" לגדר הגבול, מבלי שהחוליה חצתה את הגדר. "עקבנו אחריהם לאורך זמן", הבהיר, "הם לא הפתיעו אותנו". לדבריו, "ציר ההליכה שלהם היה לגדר, לא יודעים אם היו בדרך לפיגוע. זו היתה הסרת איום. מי שנרגיש שמהווה איום - נפעל נגדו".

אמצעי הלחימה שנמצאו על המחבלים בגולן הסורי
 

אמצעי הלחימה שנמצאו על המחבלים בגולן הסורי (דובר צה"ל)

 

על פי הערכות, מדובר בחוליית מחבלים של דאע"ש שהגיעה למרחק של כ-200 מטרים מהגבול, באזור משולש הגבולות סוריה-ירדן-ישראל. בשל החשש שיפעלו נגד ישראל, עקבו אחריהם מהאוויר ובשלב מסוים כלי טייס ירה לעברם טיל והרג אותם. בצה"ל עוד בודקים את זהותם של ההרוגים, ואם תכננו פיגוע בישראל או נגד הצבא הסורי.

למרות התקרית החריגה, בצה"ל מעריכים כי מדובר באירוע מבודד, שלא צפוי להסלמה. השגרה בצפון נשמרת, ואין כל תגבור כוחות בגולן בשלב זה. דובר צה"ל הוסיף כי בימים האחרונים אסד משלים את כיבוש הגולן. "אנחנו רואים התפזרות של לוחמי דאע"ש", הסביר, והבהיר כי לראיית צה"ל, "המשטר הסורי אחראי לכל מה שקורה בגבול".

ביקור שר הביטחון בצפון

אתמול ביקר שר הביטחון אביגדור ליברמן בסוללת פטריוט באזור צפת והתייחס בין השאר למלחמת האזרחים בסוריה. "מבחינתנו המצב חוזר למצבו הקודם לפני מלחמת האזרחים, קרי יש כתובת ברורה, אחריות ושלטון מרכזי. אנחנו לא התערבנו ולא מתערבים בעניינים פנימיים של סוריה, בתנאי שמתקיימים שלושה תנאים - שמירה קפדנית על הסכם ההפרדה מ-74'; שאדמת סוריה לא תשמש כבסיס קדמי איראני כנגד מדינת ישראל, ושסוריה לא תהיה תחנת מעבר ראשית להברחת נשק לחיזבאללה בלבנון".

"מדובר באינטרס של אסד שהמצב יישאר כפי שהיה לפני מלחמת האזרחים", העריך השר. "גם הוא מבין מה יקרה אם המצב לא יחזור לקדמותו". לדבריו, "מאז לבנון השניה עשינו הפקת לקחים ואנחנו מקווים ששאף אחד לא ינסה אותנו. אנחנו לא מחפשים חיכוכים, אבל נדע לתת מענה לכל פרובוקציה ואתגר, גם מסוריה ולבנון, וגם מעזה".

בתוך כך, הסתיים אתמול תרגיל צבאי נרחב לתרגול הכשירות והמוכנות לחירום של פיקוד הצפון והמטה הכללי. מטרת התרגיל, לפי דובר צה"ל, הייתה שיפור כשירות פיקוד הצפון למלחמה ותרגול המטה הכללי והפיקוד בתרחישי חירום ומלחמה שונים בפיקוד הצפון וכן תרחישים רב זירתיים.

 שר הביטחון אביגדור ליברמן בביקור בסוללת פטריוט בצפת
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן בביקור בסוללת פטריוט בצפת (חדשות עשר)