השדות בעוטף נשרפים אבל המדינה קיצצה שליש ממכסת המים לחקלאים

הממשלה הבטיחה כי תתקבל תוספת פיתוח חקלאי, עוד כחצי מיליון קוב. אך בחודש מאי, הודיעו בדיעבד כי המכסה מבוטלת. "יורים לנו בידיים שמעבדות את השדות"

בימים שבהם חקלאי עוטף עזה מיואשים מהשריפות, והממשלה הבטיחה לעזור בשיקום השדות שהוצתו, בנחל עוז החקלאים מצאו עצמם בחזית כפולה – קיצוץ פתאומי של שליש ממכסת ההשקיה, זאת לאחר שכבר שתלו, בהסכמת רשות המים, מאות דונמים חדשים של מטעי בננה ואבוקדו.

מכסת המים, שהובטחה לפני שנה לחקלאים, מסתכמת ביותר מ-2 מיליון קוב בעבור צריכה שוטפת, יחד עם אישור מיוחד מטעם רשות המים להשתמש בעוד חצי מיליון קוב כתוספת לפיתוח חקלאי. כלומר, בסך הכל כ-3 מיליון קוב. אך במאי האחרון, רשות המים הודיעה בדיעבד לנחל עוז על צמצום דרמטי במכסות ועל ביטל תוספת הפיתוח. רני פרידלנדר, יו"ר קיבוץ נחל עוז, אומר על כך בכעס: "אחרי שנטענו והשקענו, באה המדינה ואומרת, 'לא, אין לכם מים'".

 רני פרידלנדר, יו"ר קיבוץ נחל עוז
 

רני פרידלנדר, יו"ר קיבוץ נחל עוז (חדשות עשר)

 

יו"ר המועצה האזורית שער הנגב, אלון שוסטר, מוסיף: "שיתוף פעולה הזוי בין שלטונות המדינה לבין האיומים הביטחוניים שמולנו. במקום לסייע לנו, יורים לנו בידיים שמעבדות את השדות".

מטעם משרד החקלאות נמסר בתגובה: "לצערנו, תוספות המים לפיתוח ניתנו עוד בטרם רשות המים החליטה על הקיצוץ הדרסטי בהקצאה לחקלאות. רק בנובמבר 2017 הוצגה לראשונה הבעיה על ידי הרשות, ויש לציין כי כל המשרדים הנוגעים בדבר הופתעו, מאחר שבשלוש השנים הקודמות היא לא עדכנה כי קיימת בעיה במערכת הארצית. הצענו פתרונות למשבר כמו פיצוי לחקלאים שייפגעו, אך משרד האוצר לא אישר את התקציב ואת המנגנון".

מטעם רשות המים נמסר: "בעקבות שינויי האקלים ורצף בן חמש שנים שחונות, חסרים במקורות המים הטבעיים כ-2.5 מיליארד קוב. התרענו בפני החקלאים על המצב עוד במהלך 2017, והיה עליהם להיערך לתקופה הקשה בה אנו נמצאים. אי אפשר לחלק מים שפשוט אין".