צעדות ברצועת עזה ביום שישי בחילוי אש, חדשות עשר

חמאס על הניסיונות לרגיעה: "מצרים מנסה להביא להפסקת אש רחבה"

באסם נעים, בכיר בארגון שהגיע לעזה כדי לדון בהסדרה מדינית, אמר כי "ההסכם יכלול את שיקום הרצועה וחילופי שבויים". הצדדים דנים גם בניסיון לפתור את הסכסוך עם פתח

בכיר חמאס באסם נעים, שהגיע היום (חמישי) לרצועת עזה יחד עם בכירים נוספים בארגון הטרור כדי לדון באפשרות להפסקת אש ארוכת טווח עם ישראל והסדרה מדינית ברצועה, אמר לסוכנות הידיעות AP כי "מצרים מנסה להביא להפסקת אש רחבה שתכלול את שיקום הרצועה ובהמשך חילופי שבויים". עוד הוסיף נעים כי "משלחת חמאס לרצועה קיבלה ערבויות שלא יפגעו בהם".

המשלחת הגיעה לרצועה בין היתר כדי לנסות ולפתור את הסכסוך בין פתח וחמאס. אחד האנשים הבולטים במשלחת שהגיעה לרצועה הוא סאלח אל-עארורי, שמכהן כסגן ראש הלשכה המדינית של ארגון הטרור ומי שעומד מאחורי החטיפה והרצח של שלושת הנערים לפני ארבע שנים.

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי יבטל את הביקור המדיני בקולומביה שהיה מתוכנן לשבוע הבא. זאת, על פי לשכתו, בשל המצב בדרום. במהלך הביקור המתוכנן, היה צפוי נתניהו להיפגש עם כמה ראשי מדינות. 

 
 
 
 פגישת ראשי החמאס ברצועת עזה
 

פגישת ראשי החמאס ברצועת עזה (ערוץ הטלוויזיה "אל-אקצא" של חמאס)

 
פגישת ראשי החמאס ברצועת עזה
 

פגישת ראשי החמאס ברצועת עזה (ערוץ הטלוויזיה "אל-אקצא" של חמאס)

 

לאחר מכן נמסר כי הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס ביום ראשון הקרוב לדיון במאמצים אותם מובילים שליח האו"ם ניקולאי מלדנוב וראש המודיעין המצרי עבאס כאמל, להגעה להסדרה מדינית בין ישראל והפלסטינים ברצועת עזה. אם תהיה התקדמות בשיחות, ייתכן שהשרים יידרשו לקבלת החלטות על הקלות משמעותיות במצור על עזה.

מוקדם יותר היום, התייחס שר הביטחון אביגדור ליברמן למתיחות בדרום ולסגירת מעבר כרם שלום. לדברי ליברמן, בהתייחסות לעפיפוני התבערה, "מפעילי העפיפונים משגרים אותם מתוך בתים מאוכלסים, ושולחים בכוונה ילדים קטנים". הוא הבהיר: "אנחנו נאלצים לעשות את השיקולים שלנו. צריך לפגוע באלו שמפעילים את אותם משגרי בלונים, ולא בפיונים".

"אנחנו לא מתכוונים לשחק פינג פונג עם הרצועה", אמר, בהתייחסות לסגירת מעבר הגבול, "הייתה בקשה מצרית ונענעו לה, עשינו חצי צעד, אפשרנו להכניס גז ודלק, אבל הייתה התחייבות של מצרים שלא יהיה שום חיכוך בגדר. כיוון שהדברים האלה נמשכים, החלטתי לסגור גם הכנסת גז ודלק לרצועה".

 שר הביטחון אביגדור ליברמן בביקור בסוללת פטריוט בצפת
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן בביקור בסוללת פטריוט בצפת (חדשות עשר)

 

ליברמן הוסיף כי "עד שלא ייפסק לגמרי טרור העפיפונים והחיכוך על הגדר, זה מה שיישאר - מזון ותרופות. מקווה שהציבור יפעיל לחץ על הנהגת החמאס ובין שיש אלטרנטיבות הרבה יותר טובות מלקבל חשמל ארבע שעות ביום. גם בנושא תעסוקה וצמיחה הם חייבים להפסיק לחלוטין כל אלימות. שיקום יתרחש רק תמורת פירוז". 

בבוקר דווח בעיתון "אל-חיאת" הרואה אור בלונדון כי ניסיונות הפיוס בין שני הארגונים נמצאים בנקודת משבר. בתחילת השבוע יצאה משלחת פתח לקהיר, וביקשה לבצע שינויים רבים ונרחבים בהסכם הפיוס. ארגון פתח כבר הצהיר כי הוא מקבל את נוסח ההסכם, אולם חמאס טרם נתן את הסכמתו לכך.

מקורות במודיעין המצרי דיווחו לעיתון "אל-קודס אל-ערבי" כי ייתכן ותתקיים היום פגישה משולשת בקהיר, בין בכירי פתח וחמאס לגורמי מודיעין מצרים, במטרה לקבל הסכמה משתי התנועות להוציא לפועל את הסכם הפיוס. על אף המשבר, בקהיר מנסים להביא את שני הצדדים להסכמות במהלך סוף השבוע, ולהכריז על הצלחת הפיוס כבר ביום שבת.