דונלד טראמפ וקים ז'ונג און, רויטרס

הבית הלבן: טראמפ קיבל מכתב נוסף מקים ז'ונג און

הדוברת שרה סנדרס הצהירה כי ההתכתבות בין שני המנהיגים היא המשך לפגישתם בסינגפור. נשיא ארה"ב כתב בטוויטר: "תודה על המכתב הנחמד. אני מצפה לראותך בקרוב"

  • פורסם ב:
  • 02/08/2018 17:43
  • |
  • עודכן ב:
  • 02/08/2018 20:53
  • |
  • כתבים:
  • יוסף ישראל

היחסים מתחממים: דוברת הבית הלבן, שרה סנדרס, אישרה היום (חמישי) כי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, קיבל מכתב נוסף משליט קוריאה הצפונית, קים ז'ונג און. עם זאת, תוכן המכתב לא פורסם.

לפי סנדרס, ההתכתבות בין שני המנהיגים היא המשך לפסגת סינגפור שנערכה בחודש יוני ומטרתה היא "לקדם את ההתחייבויות מאותה הפסגה". קודם לכן, כתב טראמפ בטוויטר: "תודה לך קים על מכתבך הנחמד. אני מצפה לראותך בקרוב". נשיא ארה"ב גם התייחס להחזרת שרידי גופות החיילים האמריקנים שנערכה אתמול בהוואי בנוכחות סגנו, מייק פנס. "תודה לך קים שקיימת את הבטחתך והתחלת בתהליך החזרת השרידים. אני לא מופתע מכך שעשית את הצעד האדיב הזה". בהמשך הערב נמסר מהבית הלבן כי וושינגטון פתוחה בנוגע לפגישה נוספת בין טראמפ וקים אולם מפגש שכזה אינו מתוכנן בשלב זה.

ביום שלישי דווח ב"וושינגטון פוסט" כי סוכנויות המודיעין האמריקניות גילו שקוריאה הצפונית מפתחת טילים חדשים במפעל, שבו הופק הטיל הבליסטי הבין-יבשתי הראשון שלה, שמסוגל להגיע עד לארצות הברית.

מהדיווח, שמבוסס על גורמים שמעורים בתגלית האחרונה, עולה כי תמונות לוויין שנלקחו בשבועות האחרונים מראות כי מתבצעת עבודה על טיל אחד הפועל על דלק נוזלי במרכז מחקר בסאנומדונג, שבאזור הבירה פיונגיאנג. התמונות אף מעלות את האפשרות כי במדינה עובדים על טיל נוסף.

 
 
 

המודיעין החדש שהתקבל לא מראה בהכרח כי ישנה עבודה על הרחבת היכולות הקיימות של קוריאה הצפונית, אבל כן מוכיח שבמהלך השבועות האחרונים בוצעה עבודה על פיתוח נשק מתקדם. כזכור, רק לאחרונה צייץ הנשיא האמריקני דונלד טראמפ בחשבון הטוויטר שלו כי "קוריאה הצפונית לא מהווה יותר איום גרעיני".

 מתקן גרעיני בצפון קוריאה
 

מתקן גרעיני בצפון קוריאה ( 38 NORTH)

 

בד בבד, לאחרונה התגלה מתקן בשם קנגסון שבו על פי החשד קוריאה הצפונית מפתחת בחשאי אורניום. שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו ,אמר בשבוע שעבר במהלך עדות בסנאט כי קוריאה הצפונית ממשיכה לפתח במפעלים חומרים שבהן ניתן לעשות שימוש לצורך פיתוח נשק גרעיני, אבל סרב להגיד אם פיונגיאנג מפתחת טילים חדשים. בתוך כך, גורמים דרום קוריאנים אמרו ל-AP כי  "גנרלים מקוריאה הדרומית וקוריאה הצפונית נפגשו בגבול על מנת לדון בהפגת המתיחות הצבאית בין הצדדים.

תמונות לווין מתחילת השבוע שעבר דווקא העידו כי קוריאה הצפונית החלה בפירוק אתרי שיגור טילים בליסטיים, כצעד ראשון בנוגע להתחייבות של קים בפני הנשיא טראמפ, בפסגה בין השניים בחודש שעבר. בין היתר, פורקה מסילה שבעזרתה מרכיבים את הלווין טרם העברתו לשיגור. נוסף על כך, פורק מתקן ניסוי למנועי רקטות שנועד לפיתוח מנוע הפועל על דלק נוזלי עבור טילים בליסטיים ולווינים. חלק מן התשתית של כן שיגור במתקן הוסרה, וכן מספר רב של חלקים - כולל מנוף בנייה גדול.