מצעד הגאווה בירושלים, חדשות עשר

עימותים ועצורים: למעלה מ-20 אלף בני אדם במצעד הגאווה בי-ם

כ-2,500 שוטרים אבטחו למעלה מ-20 אלף בני אדם שהגיעו לצעוד בעיר הבירה. עימותים פרצו בין שוטרים לפעילי להב"ה. 4 נערים נעצרו בחשד להפרת הסדר הציבורי

למעלה מ-20 אלף בני אדם צעדו אתמול (חמישי) במצעד הגאווה ה-17 בירושלים. הוריה של שירה בנקי, שנרצחה במצעד בשנת 2015, הניחו פרחים לזכרה במקום בו אירע הרצח. כ-2,500 שוטרים אבטחו את האירוע במסגרת הכוננות המוגברת. ארבעה נערים בעלי חזות דתית נעצרו בחשד להפרת הסדר הציבורי, אחד מהם הוא בנו של משה חסדאי, שכתב השבוע טור דעה ב"ערוץ 7" בו תקף את קהילת הלהט"ב.

במקביל, פרצו עימותים בגן בלומפילד בין שוטרים לפעילי ארגון להב"ה המתנגדים למצעד. המפגינים חוסמים בגופם את הצומת המרכזי והשוטרים מנסים להשתלט עליהם. בנצי גופשטיין, מייסד הארגון, שנכח בהפגנה נגד קיום המצעד, השתטח על הרצפה כדי למנוע את התנועה במקום, אך השוטרים הזיזו אותו מהכביש. המפגינים הניפו שלטים וצעקו בגנות המצעד: "זו לא גאווה זו תועבה" ו"משפחה להט"בית היא לא משפחה נורמלית".

בעצרת שנערכה בתום המצעד, קראה הזמרת דנה אינטרנשיונל: "יש מלאכת קודש לשמור על העיר הזאת שתישאר של כולם. ירושלים בירת העולם מבחינתי. אנחנו בסך הכל מדברים על זכויות, על שוויון לכל בני האדם, דבר שכבר היה אמור לקרות מזמן. אבל המלחמות הן ארוכות. ואם אני רוצה להיות סבתא מתישהו אסור לי? ואם אני רוצה להתחתן? תענו לי למה ומדוע. חבר'ה אתם יודעים למה? ביום שאנחנו נהיה מאוחדים שום דבר לא יעמוד בפנינו. אני מדברת על כל מי שחפץ חיים, כל מי שחפץ שוויון, כל מי שמאמין באהבת לרעך כמוך. ואם כבר אנחנו מדברים על מדינת ישראל - אז מי אם לא מדינת ישראל זקוקה לילדים והרבה מכל הסוגים ומכל הצבעים כי ילדים זה שמחה". נינט טייב, שהופיעה אף היא בעצרת, אמרה: "לכולנו הזכות לשוויון, אני גאה בכם ואני אתכם ואני תומכת בכם. תודה רבה לכם".

 
 
 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) אמרה: "אני חושבת שאין באמת בחירה. כל אזרח ישראלי שרוצה לחיות במדינה שיש בה כבוד, סובלנות ושוויון חייב להיות כאן".

"השנה נעלה על נס את ותיקות וותיקי הקהילה, הדור המייסד של מאבקנו, שהותירו לנו מורשת קהילתית של מאבק לחיים בשוויון", נמסר ממארגני המצעד לפני שהחל, "בתקופות שלא היו דמויות להט"ביות לשאת אליהן עיניים - הם הובילו את המאבק והיו לדמויות אלה, תוך ששילמו ועודם משלמים מחירים יקרים". 

מצעד הגאווה בירושלים
 

מצעד הגאווה בירושלים (חדשות עשר)

 
מצעד הגאווה בירושלים
 

מצעד הגאווה בירושלים (חדשות עשר)

 
 מצעד הגאווה בירושלים
 

מצעד הגאווה בירושלים (חדשות עשר)

 
הכנות למצעד הגאווה בירושלים
 

הכנות למצעד הגאווה בירושלים (עומר שלו)

 
 מסלול מצעד הגאווה בירושלים
 

מסלול מצעד הגאווה בירושלים (דוברות המשטרה)