עשרות הפגינו בי-ם בעקבות מעצר עריק חרדי; 37 נעצרו

התנועה בצומת הרחובות יפו-שרי ישראל שובשה בשל ההפגנה, וכוחות המשטרה הפעילו אמצעים לפיזור הפגנות • המפגינים שיבשו את התנועה באזור ובסמוך למחאה נוספת בצפת

  • פורסם ב:
  • 02/08/2018 13:12
  • |
  • עודכן ב:
  • 02/08/2018 13:38
  • |
  • כתבים:
  • יוסי אלי

לפחות 37 בני אדם נעצרו היום (חמישי) בהפגנה בירושלים בהשתתפות עשרות בני אדם, במחאה על מעצרו של תלמיד הישיבה איתן ראדה, שסירב להתייצב בלשכת הגיוס. כוחות משטרה הגיעו לאזור ההפגנה, בצומת הרחובות יפו ושרי ישראל, והשתמשו באמצעים לפיזור הפגנות, לאחר שבשלב מסוים שיבשו המפגינים את התנועה במקום. הפגנה נוספת נערכה בצפת. ממשטרת התנועה דווח על שיבושי תנועה בכביש 89 בעקבות המחאה.

מ"הוועדה להצלת עולם התורה" נמסר כי "הציבור החרדי מבין היום יותר מתמיד כי היעדים והמכסות שנקבעו בחוקי הגיוס הדרקוניים האחרונים, הינם גזירת שמד נוראה ואיומה שמטרתה לכלות ולחלן את הציבור החרדי. כולנו - בנערינו ובזקנינו, נצא לרחובה של עיר, ונמשיך להביע את מחאתנו וזעקתנו נגד הניסיונות הנלוזים והבלתי פוסקים מצד מספר חברי כנסת חרדיים שאטמו ליבם גם נוכח נתוני השואה הרוחנית האיומה הזועקת מכל פינת רחוב".

"בנוסף, נביע הוקרה לאותם תלמידי ישיבות צעירים הנושאים על גבם את המאבק העיקש נגד גזירת הגיוס - בשעה שמוכנים הם להקריב את חירותם למען המטרה, ונזעק את זעקתם נגד מחוללי הרפורמות הארורות, עד להשבתה מוחלטת של הסחר בנפשות ופשרות על חשבונם של לומדי התורה", עוד נמסר.

 הפגנת חרדים בירושלים בעקבות מעצר עריק
 

הפגנת חרדים בירושלים בעקבות מעצר עריק(דוברות המשטרה)

 

הוועדה לבחינת גיוס בני הציבור החרדי המשותפת למשרד הביטחון וצה"ל פרסמה ביוני האחרון את המלצותיה בנוגע למתווה חוק הגיוס. חברי הוועדה, שמונה קצינים בכירים וראש האגף הביטחוני במשרד הביטחון, נפגשה עם גורמי צבא, גורמים ממשלתיים, רבנים ואנשי ציבור נוספים.

עיקרי ההמלצות הן: חקיקה של סנקציות כלכליות לישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס, ביטול תיקון החוק במידה והישיבות לא יעמדו ב-85% מיעדי הגיוס, הטבות ותגמולים למשרתים, הרחבת סנקציות מנהליות כלפי עריקים ומשתמטים והוספת מסלולי שירות מותאמים לציבור החרדי שיקדמו השתלבות תעסוקה.

בפועל, מדובר בפטור מוחלט לחרדים מגיוס, כל חרדי שירצה יכול לקבל פטור. לא יהיו סנקציות פליליות, וגם לא סנקציות כלכליות אישיות. הגדרת השאלה "מיהו חרדי" תישאר רחבה, כך שרבים שאינם חרדים ייספרו כחרדים והחרדים יוכלו לעמוד ביעדים. חרדים שירצו בכך יוכלו להתגייס בגיל מבוגר ולקבל שכר של כ-6,000 שקלים לחודש (פי שבעה מחייל רגיל).

  הפגנת חרדים בירושלים בעקבות מעצר עריק
 

הפגנת חרדים בירושלים בעקבות מעצר עריק (חדשות עשר)

 

דוח הגיוס כולל סעיף מפורש שבו נכתב כי צעירים אשר פרשו מן הציבור החרדי בגילאים 18–14 ייחשבו כ''חרדים שהתגייסו לשם מדידת יעדי הגיוס''. בהצהרת הוועדה נמסר אז כי "היקף המתגייסים בני הציבור החרדי לצה"ל הוכפל פי עשרה בעשור האחרון. יש להמשיך במאמצים ולהגדיל באופן הדרגתי את כמות המשרתים בצה"ל ובשירות הלאומי. המהלך מתכתב עם תהליכים המתרחשים במגזר החרדי וההצעה היא בניית תוכנית רב שנתית המאפשרת להם להעמיק ולהבשיל ובמקביל להתגייס במספרים הולכים וגדלים".

הפגנת חרדים בירושלים בעקבות מעצר עריק
 

הפגנת חרדים בירושלים בעקבות מעצר עריק (דוברות המשטרה)

 

מהפורום לשוויון בנטל נמסר אז: "גם שר הביטחון ליברמן, שבעבר היה מגדולי תומכינו נכנע לפוליטיקה ולרצון להישאר בכיסא. מדובר בהמלצות שלא ישנו דבר מהמצב הקיים וימשיכו את האפליה הקשה בין דם לדם. חילוניים וחלק מהדתיים הלאומיים לצבא ואילו חרדים, יעשו מה שבא להם, במשכורת גבוהה וללא שום סנקציה. זהו עוד חוק שיפסל הן במבחן הציבור והן במבחן בג"ץ."