צה"ל: כלי טיס תקף חוליית טרור שהתקרבה לגבול בגולן הסורי

7 נהרגו בתקיפה אמש כ-200 מטרים מגדר הגבול. הערכה: מדובר בחוליה של דאע"ש, שהייתה בדרכה לבצע פיגוע נגד צבא אסד - או נגד ישראל • צפו בתיעוד המעקב אחרי החוליה

החזית בצפון: כלי טיס של צה"ל תקף אמש (רביעי) פעילי טרור חמושים שהתקרבו לגבול בדרום רמת הגולן הסורית - כך נמסר היום מדובר צה"ל. שבעה מחבלים נהרגו במהלך התקיפה, שאירעה סמוך לשעה 22:30. לאחר סריקות שבוצעו באזור במהלך הבוקר, אותרו במקום חגורות נפץ וחמישה רובים מסוג קלצ'ניקוב.

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, הסביר כי התקיפה הייתה במובלעת ישראלית בין "קו אלפא" לגדר הגבול, מבלי שהחוליה חצתה את הגדר. "עקבנו אחריהם לאורך זמן", הבהיר, "הם לא הפתיעו אותנו". לדבריו, "ציר ההליכה שלהם היה לגדר, לא יודעים אם היו בדרך לפיגוע. זו היתה הסרת איום. מי שנרגיש שמהווה איום - נפעל נגדו".

על פי הערכות, מדובר בחוליית מחבלים של דאע"ש שהגיעה למרחק של כ-200 מטרים מהגבול, באזור משולש הגבולות סוריה-ירדן-ישראל. בשל החשש שיפעלו נגד ישראל, עקבו אחריהם מהאוויר ובשלב מסוים כלי טייס ירה לעברם טיל והרג אותם. בצה"ל עוד בודקים את זהותם של ההרוגים, ואם תכננו פיגוע בישראל או נגד הצבא הסורי.

אמצעי הלחימה שנמצאו על המחבלים בגולן הסורי
 

אמצעי הלחימה שנמצאו על המחבלים בגולן הסורי( דובר צה"ל)

 

למרות התקרית החריגה, בצה"ל מעריכים כי מדובר באירוע מבודד, שלא צפוי להסלמה. השגרה בצפון נשמרת, ואין כל תגבור כוחות בגולן בשלב זה. דובר צה"ל הוסיף כי בימים האחרונים אסד משלים את כיבוש הגולן. "אנחנו רואים התפזרות של לוחמי דאע"ש", הסביר, והבהיר כי לראיית צה"ל, "המשטר הסורי אחראי לכל מה שקורה בגבול".

בכלי התקשורת ברוסיה דווח כי המשטרה הצבאית הרוסית תיפרס ברמת הגולן הסורית, וברשת "אל-מיאדין" דווח כי הכוחות הרוסיים כבר ביצעו סיור באזור, מלווים בכוחות אונדו"ף - לראשונה זה חמש שנים, וצפוייים להקים כמה עמדות שמירה באזור. צבא ירדן בהודעה טען כי בלם מתקפה דומה של אנשי דאע"ש שניסו להתקרב לגבול הסורי-ירדני יום קודם לכן. על פי הודעת הצבא, יושמו כללי הפתיחה באש באופן מיידי, ואנשי דאע"ש אולצו לחזור לתוך סוריה וחלק מהם נהרגו.

שר הביטחון אביגדור ליברמן בביקור בסוללת פטריוט בצפת
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן בביקור בסוללת פטריוט בצפת(חדשות עשר )

 

מוקדם יותר היום ביקר שר הביטחון אביגדור ליברמן בסוללת פטריוט באזור צפת והתייחס בין השאר למלחמת האזרחים בסוריה. "מבחינתנו המצב חוזר למצבו הקודם לפני מלחמת האזרחים, קרי יש כתובת ברורה, אחריות ושלטון מרכזי. אנחנו לא התערבנו ולא מתערבים בעניינים פנימיים של סוריה, בתנאי שמתקיימים שלושה תנאים - שמירה קפדנית על הסכם ההפרדה מ-74'; שאדמת סוריה לא תשמש כבסיס קדמי איראני כנגד מדינת ישראל, ושסוריה לא תהיה תחנת מעבר ראשית להברחת נשק לחיזבאללה בלבנון".

"מדובר באינטרס של אסד שהמצב יישאר כפי שהיה לפני מלחמת האזרחים", העריך השר. "גם הוא מבין מה יקרה אם המצב לא יחזור לקדמותו". לדבריו, "מאז לבנון השניה עשינו הפקת לקחים ואנחנו מקווים ששאף אחד לא ינסה אותנו. אנחנו לא מחפשים חיכוכים, אבל נדע לתת מענה לכל פרובוקציה ואתגר, גם מסוריה ולבנון, וגם מעזה".

בתוך כך, הסתיים היום תרגיל צבאי נרחב לתרגול הכשירות והמוכנות לחירום של פיקוד הצפון והמטה הכללי. מטרת התרגיל, לפי דובר צה"ל, הייתה שיפור כשירות פיקוד הצפון למלחמה ותרגול המטה הכללי והפיקוד בתרחישי חירום ומלחמה שונים בפיקוד הצפון וכן תרחישים רב זירתיים.