בדיקת CT, חדשות עשר

כך גרמה תוספת מכשירי ה-MRI לתורים בלתי נסבלים לבדיקות CT

חולים המתבקשים לקבוע תור לבדיקות, שהן המהירות ביותר שקיימות היום, נאלצים לחכות ארבעה חודשים כדי לבצע אותן. "אי הוודאות לא מוסיפה לבריאות ובטח לא להחלמה של חולה"

עשרות חולים מגיעים מדי יום לבתי החולים כדי לעבור את אחת הבדיקות המהירות ביותר שקיימות היום – CT. בדיקה שלוקחת פחות מדקה לסיים אותה, אבל בישראל היום חולים נדרשים לחכות שלושה וארבעה חודשים לבצע אותה, ועוד שבועות נוספים כדי לדעת מה התוצאות שלה.

סלים בדר, טכנאי רנטגן במרכז הרפואי ע"ש שביא, תל השומר, אמר: "בכל מקצועות הרפואה משתמשים בנו, החל מהפסיכיאטריה ועד לאורתופדיה ולרפואה הדחופה וילדים וכולי. אנחנו נותנים שירות לכולם, בדגש על חולים אונקולוגיים. למעשה הכלי הזה הפך להיות הכלי הכי זמין מבחינת ביצוע הבדיקה". עוד הוסיף בדר: "כשהחולה נמצא במצב של אי ודאות, לא יודע מה המצב לטוב ולרע, זה לא מוסיף לא לבריאות שלו ובטח לא להחלמה שלו".

 יעקב קנדלקר, חולה בניוון שרירים
 

יעקב קנדלקר, חולה בניוון שרירים (חדשות עשר)

 

לאחר מאבק מתוקשר של החולים נגד מערכת הבריאות הציבורית, משרד הבריאות הכפיל את מספר מכשירי ה-MRI, אך מספר הרופאים המומחים ברדיולוגיה, שתפקידם לפענח את התוצאות, לא השתנה. וכך למעשה, הכפלת המכשירים העלה את מספר הנבדקים באופן משמעותי, אך נעשתה על חשבון זמן הפענוח של בדיקות ה-CT. לכן, מי שצריך לעבור את הבדיקה נאלץ להחליט האם לחכות חודשים או ללכת לשלם עד 2,000 שקלים על בדיקה פרטית.

יעקב קנדלקר, שחולה בניוון שרירים כבר 24 שנים, המתין חודשים לבדיקת CT. "דוד שלי התקשר להזמין בעבורי תור לCT, ואמרו לחכות שלושה – ארבעה חודשים. דודי ניסה להסביר שהמצב הבריאותי שלי הוא מאוד מורכב, שאני חלש מאוד ועם ניוון שרירים מתקדם ומחמיר. אבל אין עם מי לדבר. בסוף שלמתי 1,890 שקלים"