נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא טורקיה ארדואן בפסגת נאט"ו, רויטרס

המתיחות מתגברת: ארה"ב הטילה סנקציות על שרים בטורקיה

הבית הלבן הודיע כי יינקטו צעדים נגד שר המשפטים ושר הפנים הטורקים. זאת, בעקבות חלקם במאסרו של הכומר אנדרו ברונסון. "טראמפ הבהיר כי הוא מצפה לשחרורו המיידי"

משבר ארה"ב-טורקיה: דוברת הבית הלבן, שרה סנדרס, הודיעה הערב (רביעי) כי ארה"ב תנקוט בסנקציות נגד שר המשפטים הטורקי, עבדולמיט גול, ושר הפנים הטורקי, סולימאן סוילו. בין היתר, יוקפאו נכסי השניים בארה"ב. זאת, בעקבות חלקם במעצרו של הכומר האמריקני, אנדרו ברונסון, וכיוון ש"מילאו תקפיד בכיר במאסרו".

"מעצרו הלא צודק של הכומר והמשך המשפט נגדו על ידי טורקיה הם דברים שפשוט אינם מקובלים", אמר שר האוצר האמריקני, סטיבן מנוצ'ין, "הנשיא טראמפ הבהיר באופן ברור כי ארה"ב מצפה מטורקיה לשחרר את הכומר באופן מיידי". 

משרד החוץ הטורקי מסר בתגובה כי המדינה תנקוט בפעולת תגמול.

 
 
 
 נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן
 

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן (רויטרס)

 

אתמול, דחה בית המשפט בטורקיה את העתירה למען שחרורו של ברונסון, המוחזק במעצר בית במדינה. הכומר שוחרר לפני כארבעה ימים מהכלא, לאחר ששהה בו 21 חודשים באשמת טרור, בשל חשד שלקח חלק בהפיכה הצבאית נגד הממשל בשנת 2016. השימוע הבא בעניינו יארך ב-12 לחודש אוקטובר. בד בבד, איברהים קאלין, דוברו של נשיא טורקיה ארדואן אמר כי "טורקיה תגיב לכל סנקציה אמריקנית". עוד אמר קאלין כי שרי החוץ של המדינות, שיקחו חלק בוועידה בסינגפור בסוף השבוע, יערכו פגישה. 

כזכור, נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, הגיב בליל ראשון על איומי הנשיא טראמפ. "איננו נרתעים מסנקציות", אמר ארדואן, "נעמוד על רגלינו האחוריות - לא נעשה עסקה עם ארצות הברית בנוגע לשחרור הכומר אנדרו ברונסון". עוד אמר נשיא טורקיה, כי לדעתו מדובר ב"מלחמה פסיכולוגית". "לארצות הברית אסור לשכוח כי היא תאבד שותפה חזקה וכנה – אם תמשיך בגישה הזו", הוסיף ארדואן.

נוסף על כך, התייחס ארדואן באופן ספציפי לסוג הסנקציות שארה"ב עלולה להטיל על מדינתו. "אם האמריקנים יסרבו לספק לנו מטוסי F-35, נבקש בוררות בינלאומית, יש אפשרויות נוספות", אמר ארודאן. כמו כן, חשף הנשיא הטורקי כי ביקש מהאמריקנים סיוע בשחרור אזרחים טורקים הכלואים בישראל.

כזכור, טראמפ איים ביום חמישי ב"סנקציות משמעותיות" על טורקיה. זאת, אם המדינה לא תשחרר את הכומר האמריקני. ארדואן הגיב לדברים בפתח פגישתו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ואמר: "הסולידריות שלנו עם רוסיה מעוררת קנאה אצל כמה אנשים". שר החוץ הטורקי מסר בתגובה כי "אנחנו לא נסבול איומים", ודוברו של ארדואן אמר כי הממשל האמריקני לא ישיג את מבוקשו באיומים.