תיעוד רגעי האימה במטוס שהתרסק במקסיקו: "נס מאלוהים ששרדנו"

סיבת התרסקות המטוס, שבאורח פלא לא הובילה לאבידות בנפש טרם התבררה, אך עדויות הנוסעים מתארות רגעים מבעיתים: "ראיתי להבות והבנתי שאנחנו צריכות לקפוץ"

מקסיקו: טיסה של Aeromexico ממחוז דוראנגו למקסיקו סיטי, התרסקה הלילה (רביעי), זמן קצר לאחר ההמראה, כשעליה 103 בני אדם – 99 נוסעים וארבעה אנשי צוות, אך באורח פלא כולם ניצלו. כעת מגיעות עדויות הניצולים מהאירוע שכמעט הביא למותם, ובמקביל מתפרסם תיעוד רגעי האימה.

ראמין פרסה, שהיה על הטיסה, אמר לרשת BBC כי "זמן קצר אחרי שהמטוס המריא, ידעתי שמשהו לא בסדר. המטוס החל לרעוד, לקפץ ולהחליק עד שפגע בכמה עצים ולבסוף נעצר ונפל לתעלה". פרסה נזכר כי "כל האורות נדלקו ואז היה עשן בתוך התא, אנשים נבהלו וצעקו. נס מאלוהים ששרדנו".

בווידאו: תיעוד מתוך המטוס


 

ז'קלין פלורס, בת ה-47, סיפרה על ההימלטות של ושל בתה מהמטוס המרוסק: "אני חושבת שהמטוס נפל על המסלול, ואז החלקנו על הקרקע עד שהוא נעצר. פתחתי את חגורת הבטיחות שלי וראיתי להבות והבנתי שאנחנו צריכות לקפוץ. היה חור שנפער במטוס, ואמרתי לבת שלי שאנחנו חייבות לצאת, וקפצנו".

פוליטיקאי מקומי שהיה בין הניצולים, אמר שהיה לו מזל כי "הצלחתי לצאת מהדלת הראשית. התרחקתי מהמטוס, הסתובבתי כדי לראות אם גם הנוסעים האחרים יצאו החוצה, ואז התחיל לרדת גשם חזק מאוד שאני חושב שעזר לכבות את הלהבות". ניצול נוסף סיפר כי "היה פיצוץ גדול שפגע במטוס. אנחנו לא יודעים אם זו הייתה מכת ברק או בעיה מכנית. בדיוק המראנו והמטוס נפל".  

מטוס "אירומקסיקו" שהתרסק
 

מטוס "אירומקסיקו" שהתרסק (טוויטר)

 

סיבת ההתרסקות טרם התבררה. שדה התעופה מסר כי על פי חקירה ראשונית, הגורם הוא מזג האוויר הקשה שהיה באותו היום וציינו כי המטוס המריא במהלך סופת ברד חזקה. המטוס, שהיה במהלך המראה, היה מאונך והכנף פגעה בקרקע, אז הוא החליק כ-300 מטרים עד שדה סמוך למסלול ההמראה – דבר שאפשר לנוסעים לצאת במהירות בזמן שמגלשות החירום נפתחו, שניות לפני שהאש התלקחה והאירוע היה יכול להסתיים כאסון.

כל הנוסעים טופלו על ידי צוותים רפואיים, אך רובם נפצעו קל מאוד. עם זאת, ישנם שני פצועים קשה – הטייס שעבר ניתוח לאחר פגיעה בעמוד השדרה, וילדה קטנה עם כוויות קשות. חברת התעופה Aeromexico נחשבת בטיחותית, כך משתמע מהתקשורת המקומית. התאונה הקטלנית האחרונה שהייתה מעורבת בה התרחשה בשנת 1981, אז 32 בני אדם נהרגו.