לשכת רה"מ על ההצעה לדרוזים: "היסטורי. המנהיג הרוחני בירך"

לשכת נתניהו הודיעה כי השייח טריף הסכים לפרטי המתווה. "מהפך במעמד החוקי של בני המיעוטים המשרתים בצה"ל" • בכיר בעדה הדרוזית נגד המאבק בחוק: "העדה הולכת לתהום"

לשכת ראש הממשלה הגיבה הערב (רביעי) על המתווה שהוצע לדרוזים בעקבות ההתנגדות בקרב בני העדה לנוסח החוק. "מדובר במהפך במעמד החוקי של בני המיעוטים המשרתים בכוחות הביטחון, ובפרט בני העדה הדרוזית", נמסר בהודעה, "מנהיגה הרוחני של העדה, השייח' מוואפק טריף, בירך על עבודת הצוות והודה לראש הממשלה על הפעולה המהירה והרצינית. המתווה יוצג לנכבדי העדה".

שר התקשורת, איוב קרא, שספג ביקורת רבה על תמיכתו בחוק, אמר הערב: "לכל היועצים שהצביעו נגד הליכוד בבחירות, אני מזכיר שלא היה ראש ממשלה שמינה דרוזי כשר מרכזי בממשלה, שהוא שותף משמעותי למדיניות הממשלה". "בתקופת הממשלה הזאת הדרוזים בישראל זוכים להכרה ואהדה ומינוי בכירים הן בשירות הציבורי והן בצבאי - יותר משהיה אי פעם", הוסיף קרא.

 
 
 
נתניהו עם נציגי העדה הדרוזית
 

נתניהו עם נציגי העדה הדרוזית (חדשות עשר)

 

בתוך כך, סאמר ביראני, חבר מועצת דליית אל כרמל ומייסד העמותה להסברה ישראלית בשפה הערבית, אמר הערב (רביעי) בתוכנית לונדון את קירשנבאום כי הוא מתנגד למאבק של העדה הדרוזית בחוק הלאום, וכי על העדה לקבל את החוק ובד בבד לדרוש זכויות.

"העדה שלי הולכת עם זרם מטורף ואין מי שיגיד 'סטופ'. מנהיגות זו אחריות. עם שרירים לא משיגים זכויות", אמר ביראני, "כדי להתקדם, צריך ליזום. לא הולכים ואומרים - תנו לי. אני חושב שהעדה שלי הולכת לתהום, אני מקווה שהדור הצעיר יציל את המצב".

"אנחנו רוצים שוויון - גם אני בעד. אני רוצה שהחייל הדרוזי ירגיש שהוא יכול להיות רמטכ"ל, שר ביטחון או ראש ממשלה", הוסיף חבר מועצת דליית אל-כרמל, "אבל, לא צריך לשים את עצמנו במקום נחות. אנחנו צריכים להגיד שאנחנו בעד החוק - ודורשים את הזכויות שלנו".

ביראני התייחס למצב העדה הדרוזית וטען כי יש הרבה מה לשפר וכי על הממשלה לפעול לכך. "היישוב שלי צריך פיתוח, הסטודנטים שלנו צריכים השקעה, החינוך צריך השקעה", אמר ביראני. אולם, חבר המועצה אמר כי נוסח חוק הלאום אינו משפיע על חברי העדה וכי " למדינה הזו קוראים מדינת ישראל. יש פה היסטוריה, לפני חוק הלאום או חוק השיבה - יש מסמך תנ"כי".

 נתניהו עם נציגי העדה הדרוזית
 

נתניהו עם נציגי העדה הדרוזית (חדשות עשר)

 

כזכור, הצוות שהקים ראש הממשלה על מנת לפתור את המשבר עם העדה הדרוזית, פרסם מוקדם יותר את מסמך העקרונות שעליו סוכם, יחד עם השייח טריף וראשי העדה. בין היתר, כולל המתווה את עיגון מעמד העדות הדרוזית והצ'רקסית בחוק, והוקרת תרומת חברי העדה לביטחון המדינה. כמו כן, יכלול החוק תמיכה במוסדות העדה וחיזוק היישובים הדרוזיים – כולל פתרונות למחסור בבתים. נוסף על כך, סוכם על "שימור המורשת הדרוזית והחלתה".

כמו כן, החוק יכלול את זכאותם של בני המיעוטים להטבות. נוסף על כך, סוכם כי "תרומת הנוטלים חלק בהגנת המדינה, מכל הדתות והעדות" תוכר בחוק. במקביל, הוחלט כי תוקם ועדת שרים לנושא העדה הדרוזית, בראשות נתניהו עצמו, שתפעל לקידום המתווה ולפיקוח על יישומו. פעולות החקיקה בנושא יחלו עם כינוס מושב החורף.

בקרב ראשי העדה הדרוזית ישנם חילוקי דעות בנוגע לקבלת הצעת נתניהו. מנציגי העדה הדרוזית נמסר כי "היום התקיימה פגישה בין צוות נציגי העדה הדרוזית, המורכב מההנהגה הרוחנית, ראשי הרשויות הדרוזיות, חברי כנסת, פורום הקצינים הדרוזים ונציגי ציבור, לבין צוות משרד רה"מ. לנציגי העדה הוצג מתווה, הם ילמדו אותו - וישיבו לצוות רה"מ בהקדם".