ראשי האוניברסיטאות עתרו נגד אקוניס: "עשה שימוש ציני בסמכותו"

בעתירה נגד פסילת המינוי של פרופ' אמיתי, נטען: "מעשהו של השר שומט את הטיעון שהעשייה המדעית נקייה משיקולים פוליטיים". המשנה ליועמ"ש: לא נוכל להגן על ההחלטה בבג"ץ

ועד ראשי האוניברסיטאות הגיש היום (רביעי) עתירה לבג"ץ נגד החלטת שר המדע אופיר אקוניס לדחות את המינוי של פרופ' יעל אמיתי לקרן המדעית ישראל-גרמניה, בגלל שחתמה ב-2005 על עצומת תמיכה בחיילים המסרבים לשרת מעבר לקו הירוק.


בעתירה, שהוגשה על ידי היועצת המשפטית של הוועד, עורכת הדין רחל בן ארי, נכתב בין השאר כי "השר אקוניס בוחר לעשות שימוש בציני בסמכות שלו למינוי נגידים לקרן המדעית ישראל-גרמניה על מנת לקדם אג'נדה פוליטית". עוד נכתב כי "החלטת השר מסכנת את שיתוף הפעולה המדעי עם גרמניה, המתקיים באמצעות הקרן, מעיבה על פעולתה התקינה של הקרן, ומסכנת מיליוני יורו שמיועדים לתמיכה במחקר המדעי בישראל".

 
 

עוד נטען בעתירה כי "מעשהו של השר שומט את הטיעון המרכזי של נציגי האקדמיה בבואם להילחם בחרמות המקודמים ע"י תנועות כגון ה-BDS, והוא הטיעון שהעשייה המדעית הישראלית נקייה משיקולים פוליטיים. עירוב שיקולים פוליטים צרים המאפילים על השיקולים האקדמיים, מסבה נזק עצום למוניטין והמעמד של האקדמיה הישראלית בפרט ולדימויה של מדינת ישראל בכלל".

הבג"ץ הוגש, לטענת העותרים, לאחר שהשר "התעלם באופן מוחלט" מהמלצת היועץ המשפטי לממשלה לחזור בו מהחלטתו. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר הבהירה ביולי האחרון לשר אקוניס כי עליו "לשקול שנית" את פסילת מינויה של חוקרת המוח פרופ סור אמיתי. במכתב שהועבר לשר, בתגובה לפניות של פרופ' אמיתי, האגודה לזכויות האזרח, וחבר הכנסת מוסי רז (מרצ), הבהירה זילבר: "לא נוכל להגן על החלטתך בבג"ץ".

אקוניס מסר בתגובה להגשת העתירה: "בניגוד לשקרים המופצים על ידי ועד ראשי האוניברסיטאות, מינויה של פרופ' יעל אמיתי לא אושר בשל עמדותיה, אלא בשל תמיכתה בסרבנות לשירות בצה"ל, דבר שמהווה עבירה על החוק. לא ראוי שמי שקראה לסרבנות והודיעה בשבועות האחרונים שאינה חוזרת בה מתמיכתה בסרבנות, תייצג את מדינת ישראל בפורומים בינלאומיים". לדבריו, "בעצם חתימתם על העצומה התומכת בסרבנות, ראשי האקדמיה הם שהכניסו היבטים פוליטיים לפעילותם המדעית, בעוד אני אומר פעם אחר פעם: סרבנות לשירות בצה"ל מכל צד של המפה הפוליטית ראויה לגינוי".

יעל אמיתי חוקרת המוח שמינויה נפסל על ידי השר אקוניס
 

יעל אמיתי חוקרת המוח שמינויה נפסל על ידי השר אקוניס( חדשות עשר)

 

פרופ' יוסי קלפטר, נשיא אוניברסיטת תל אביב ויו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות, שפנו גם הם לזילבר, מסר אז כי "אנו מברכים על תשובתו החד משמעית והברורה של היועץ המשפטי לממשלה בעניין מינויה של פרופ' אמיתי בעקבות פניית הוועד בנושא". לדבריו, "אנו מצפים משר המדע לכבד את הנחייתו של היועמ"ש, ולאשר לאלתר את מינויה של פרופ' אמיתי".

אמיתי טענה בחודש שעבר בתוכנית "בוקר אור" כי "מדובר באבסורד. צריך לשאול את הציבור הישראלי מה לדעתם פטריוטי יותר? לקחת מדען ולשלוף לו עצומה מ-2005 שנשכחה ואף אחד לא חושב עליה או המעשה של אקוניס?". פרופ' אמיתי התייחסה לפרסום ההחלטה של השר שנחשפה ב"הארץ" ואמרה כי "אני לא קוראת לסרבנות לשירות בצה"ל. אני חושב שזה תלוי נסיבות. צה"ל למד להתמודד עם אנשי הימין שסירבו לפנות מאחזים וחשבתי שניתן למצוא גם פתרונות לאנשי השמאל".

החוקרת הבכירה התייחסה להחלטתה לחתום על העצומה, ואמרה: "אני לא מצטערת", והסבירה על ההשלכות של החלטת השר לטענתה: "מדובר בשיבוש פעולה של ועדה מקצועית שישבה בירושלים, כשהאיש המרכזי שהיה אמור לדון בה לא היה שם, והעמיד בסיכון את כל הפעילות של הקרן לשיתוף פעולה מדעי ישראל-גרמניה. אנחנו לא יודעים עדיין מה תהיה התגובה הגרמנית. ברור לגמרי שכל זה ממש לא עניין את שר המדע כשעשה את מה שעשה".